logo

Karaburun 44
17 Şubat 2013

EMEKLİ PAŞALAR BÇG BELGELERİNİ DOĞRULADI

EMEKLİ PAŞALAR BÇG BELGELERİNİ DOĞRULADI

28 Şubat soruşturmasında gözaltına alınan şüphelilere, savcılıkça yöneltilen sorularda, darbenin psikolojik harekâtını Özel Kuvvetler’in yaptığı belirtildi.

Ankara TMK’nın 10. Maddesi’yle Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’nce yürütülen 28 Şubat soruşturmasında gözaltına alınan şüphelilere sorulan sorular ve konuyla ilgili belgeler, postmodern darbenin psikolojik harekâtını Özel Kuvvetler’e (eski adıyla Özel Harp Dairesi) bağlı psikolojik harp unsurlarının yaptığnı ortaya koydu.

Psikolojik harp unsurları

28 Şubat Soruşturması’nda tutuklanan isimlere Özel Harp Dairesi’ne ilişkin şu sorular soruldu: “BÇG yapılanması ve bu çerçevede yapılan çalışmalar neticesinde; 54. hükümet kurulduktan sonra TBMM’den güvenoyu almış ve programı doğrultusunda icraatlarına başlamıştır. Ancak iktidara gelir gelmez, hükümet ‘irtica’ olarak nitelendirilmiş, kendisine karşı psikolojik harp başlatılmış, bunun için de Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın psikolojik harp unsurları ve Genelkurmay’ın Psikolojik Harp Dairesi kullanılmıştır. Bu husus Batı Eylem Planı’nda açık olarak yer almaktadır. Yapılan bu psikolojik harekâtlar sırasında TSK’nın en önemli kara silahı olan tanklar Sincan’da yürütülmüştür. Tankların yürütülmesinden sonra Başbakan ve birçok bakanın bu olayı, askerî müdahalenin habercisi olarak değerlendirdikleri anlaşılmaktadır. Bir gün sonra günlük gazetelerin bu olayı ‘askeri müdahale belirtisi’ olarak manşetlere taşıdıkları ve takip eden süreçte hükümetin ayrılmak zorunda bırakıldığı açıkça görülmektedir. Bu konuda ilave edeceğiniz bir husus var mıdır?”

“Sorumlu Genelkurmay”

28 Şubat soruşturmasında tutuklanan eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Güven Erkaya’nın kurmay başkanı emekli Koramiral Aydan Erol, Batı Çalışma Grubu (BÇG) belgesindeki imzasını kabul etti. Erol savunmasında, “Esas sorumluluk bu belgeyi hazırlayan Genelkurmay ilgililerinindir. Ben bu evrakı sadece komutana arz ettim” dedi. Önceki gün tutuklanan emekli Tuğamiral İsmail Ruhsar Sümer de “7 Nisan 1997’deki toplantıya katılmadım. Sadece Genelkurmay’ın (Çevik Bir) emri gereğince iki brifinge katıldım. Emri yerine getirmekten başka seçeneğim yoktu.”

Taraf

Kaynak: aktifhaber.com
#

SENDE YORUM YAZ