logo

Karaburun 44
17 Şubat 2013

SARIGÜL’ÜN DANIŞMANI AKP’YE GEÇİYOR

SARIGÜL’ÜN DANIŞMANI AKP’YE GEÇİYOR

Sabah Yazarı Mahmut Övür, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün AB ve Almanya danışmanlığını yapan Ozan Ceyhun’un AKP’ye geçtiği bilgisini paylaştı. Övür, köşesine Ceyhun’un, “Türkiye-AB ilişkilerinde başarılı çalışmalarını takdir ettiğim AB Bakanı Egemen Bağış’ın fahri danışmanı olarak karınca kararınca destek verebildiğim için mutluyum.” sözlerini taşıdı.

İşte Övür’ün yazısı:

“Türk kökenli Alman siyasetçi” dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri OzanCeyhun…

Ceyhun’u Türkiye’nin o heyecan yaratan AB Müzakere sürecinin başladığı 2004yılında Almanya Sosyal Demokrat Parti (SPD)’nin Avrupa Konseyi parlamenteriolarak hatırlıyoruz.

Ama onun siyasi yaşamı bir hayli gerilere uzanıyor.

Türkiye’de başlayıp 12 Eylül darbesinden sonra Almanya’da devam eden bir siyasigeçmiş.

1986 yılında Yeşiller Partisi Hessen Eyaleti Yönetim Kurulu Üyesi, 1988’deYeşiller Partisi Federal Yönetim Kurulu Üyesi ve 2000 yılında Alman SosyalDemokrat Partisi üyesi…

SPD’de il genel meclis üyeliği, Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği, Almanya ÇokKültürlüler Konseyi Eş Başkanlığı ve son olarak da SPD MYK Türkiye PolitikasıBirimi (KOGRU Türkei) Başkan Yardımcılığı…

Türkiye ve Kıbrıs’ta danışmanlıklar…

Listeyi uzatmak mümkün…

Bir ayağı Almanya’da bir ayağı Brüksel’de bir ayağı Kıbrıs’ta ve doğal olarakbir ayağı Türkiye’de bir siyasetçi… Çok yönlü siyasetçi Ozan Ceyhun, uzunsüredir Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün AB ve Almanya danışmanlığınıyapıyordu.

Bugünlerde Ceyhun yeni bir hazırlığın içinde, Sarıgül’ün danışmanlığındanayrılıp AK Parti’ye geçiyor.

Bu da nereden çıktı demeyin, AK Parti Numan Kurtulmuş, Süleyman Soylu ve Osman Can hamlesinden sonra AB ülkelerindeki sosyal demokrat siyasi aktörleri dekapsama alanına alıyor.

Ceyhun’un Sarıgül’den ayrılıp AK Parti’ye geçeceğini duyunca arayıp sordum:”Neden?” Önce kısa bir tespit yapıyor:

“Mustafa Sarıgül’le CHP’nin eski başkanı Deniz Baykal ve onun anti-demokratikparti yönetimine karşı mücadele ettik. Ancak son dönemlerde Sarıgül’ün çevresinisaran bazı eski vekiller ve bazı kişilerle ortak hiçbir siyasi yanımınolmadığını gördüm.”

Sonra da eleştiri oklarını Sarıgül’e yöneltiyor: “Yıllardır aynı şeylerinsöylenmesini tasvip etmediğim için ayrılıyorum. Ayrıca başta Ortadoğu ve Kıbrıs olmak üzere dış politika, Kürt Sorunu’nun çözümü, Türkiye’nin demokratikleşmesi ve karanlık cuntacı geçmişiyle hesaplaşması gibi önemli konularda Mustafa Sarıgül’ün hangi görüşü savunduğunu anlayamadım. Daha doğrusu anlaşılır bir politika göremedim. O nedenle kişisel değil siyasi bir nedenle ayrılıyorum.”

Aslında Ozan Ceyhun’un AK Parti’ye üye olma ihtimali yok çünkü Sosyal DemokratPartili birinin Sosyalist Enternasyonal üyesi olmayan bir partiye üye olmasımümkün değil.

Bu gerçekten hareket eden Ceyhun, “AK Partiye geçecek misiniz?” sorusuna şöyle cevap veriyor:

“Hem Alman hem de Türk vatandaşı bir sosyal demokrat olarak Türkiye’de de politikayı yakından izliyor ve inandığım doğruları destekliyorum.

Türkiye-AB ilişkilerinde başarılı çalışmalarını takdir ettiğim AB Bakanı Egemen Bağış’ın fahri danışmanı olarak karınca kararınca destek verebildiğim için mutluyum.”

Anlaşılan CHP içinde ulusalcılar etkinlik kazandıkça sosyal demokratların yeniadresi AK Parti olacak.

Bu gerçeği CHP yönetimi görmediği sürece ne istifalar bitecek ne de içgerginlik.

Kaynak: aktifhaber.com
#

SENDE YORUM YAZ