logo

Karaburun 44
18 Şubat 2013

“Seçilince ağladım”

“Seçilince ağladım”

ŞÖHRETİN ne demek olduğunu annesi Suna Yıldızoğlu nedeniyle çok küçük yaşta tatmış Yasemin Allen. O nedenle tanınmak meselesini çok abartmıyor. Yaptığı işe çok saygı duyuyor, hep bir adım önde olmak için kendisiyle yarıştığını söylüyor. Farklı kültürleri daha çok küçük yaşta tatmış. İngiltere’de doğmuş, Türkiye’de büyümüş ve 10 yaşında Avustralya’nın yolunu tutmuş. Tatil için geldiği Türkiye’de de ‘Elif’ dizisine başrol olmuş. Şimdi Hande Altaylı’nın ‘Kahperengi’ romanından
ekrana aktarılan ‘Merhamet’ dizisinde Irmak karakterine hayat veriyor. Güzel ama bunun tek başına yeterli olmadığına inanıyor. Akıllı ama kendisini geliştirmezse aklın da işe yaramayacağını düşünüyor. 23 yaşında ve farkında… Geleceğe dair hayalleri var. İleride yönetmenliği de denemek istiyor.

OYA DOĞAN – HT MAGAZİN

Ben yaratıcı işlerle ilgilenen kişilerin hayatla bir derdi olduğuna inananlardanım. Peki, senin derdin neydi de oyunculuğu seçtin?

Kendimi neye vereceğimi bilememek ve doğru seçimi yapamamaktan korkmaktı. Çünkü çocukken başlayan “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusunun baskısı vardı üzerimde. Farklı şeylerle uğraştım. Sanalla aşk yaşayan bir insanım. Resim çizerim, müziği çok severim. Müzisyen değilim, daha çok görsel sanatlarla ilgilenirim. Hep derdim bir şeyi aktarmak istemekti. Çünkü duygulan da çok yoğun yaşıyorum. Aktarım ihtiyacı da sanırım beni sanata doğru itti.

Aslında oyunculuk genlerinde var…
Evet ve buna torpil diyorlar. Kasabın oğlu kasap olunca sorun olmuyor ama oyuncunun kızı oyuncu olunca mı torpil oluyor? Bunu hiç anlayamadım. Benim tek derdim kendimi kendime kanıtlamak. Neyse oyunculuk meselesine gelince; oyunculuk bana farklı insanlar olma ve bunu iş olarak yapma imkânı sağladı.

Baban İngiliz ama sen üç aylıkken Türkiye’ye geldin. 10 yaşındayken nereden çıktı Avustralya’ya yerleşmek?

Annemin fikriydi. Benim ve kardeşimin yaşam tarzı için daha İyi olacağını düşündü. Annem bana “Daha 10 yaşındayken reklam teklifleri geliyordu ve sana sürekli ilgi vardı. Bununla büyümeni istemedim. Çocukluğunu yaşamanı istedim’ dedi.

8 sene orada yaşamak nasıldı?
Avustralya’nın doğası ve insanları çok farklı. İçimdeki hippi oraya gidince coştu. Genç bir kız için özgür bir ülke. Tabu yok, rahat büyüdüm. Liseyi bitirdikten ve 18 yaşıma girdikten sonra artık dayanamıyorum diyerek tatile İstanbul’a geldim.
Ama bir daha dönemedin…

Orada ne yapmak istediğime karar veremedim. Buraya gelince annemle bir röportaj verdik ve ondan sonra her şey çorap söküğü gibi geldi. Kendimi ‘Elif dizisinde buldum. Avustralya’da tiyatro ve drama eğitimi almıştım. Ama çekingenliğim vardı. Burada Türkçe oynuyorum, kamera karşısındayım. İlk gün heyecandan geberiyordum. Ama yönetmenim çok anlayışlıydı, şanslıydım.

‘Sanırım asıl çıkışın ‘Hayat Devam Ediyor’la oldu…

‘Elif’ten sonra kendimi geliştirmem gerektiğini fark ettim. Müjdat Gezen’de akşam okuluna gittim. Sonra ‘Kavak Yelleri’nde Elena diye bir Rus kızı oldum. İşte o rolle ‘Tamam ben oyunculuk yapmalıyım” dedim. Çünkü çok eğlendim ve içimden bir karakterin aktığını hissettim. Sonra da ‘Yerden Yüksek’te Juliet’i oynadım. Ardından ‘Hayat Devam Ediyor’ geldi. Hayatımın başka bir dönüm noktası oldu. Daha Önce oyuncu koçlarıyla çalıştım ama ‘Hayat Devam Ediyor’a başlarken birkaç ay Ümit Çırak’la çalıştık. Çok yararını gördüm.

Gelelim ‘Merhamet’e… Bu diziyle nasıl anlaştın?

Menajerime yeni projelere bakabileceğimizi söyledim. Bu senaryo geldi. İlk okuduğumda Irmak biraz antipatik gelebilecek biriydi. Ama çok katmanlı bir karakter. Deneme çekimine gittim ve bir sahne oynadım. “Bir tane daha oynayayım mı?” dedim. “Olur” dediler. 4-5 gün sonra oldu diye haber geldi. ‘Merhamet’e seçilince mutluluktan ağladım. Yaptığım işe çok değer veriyorum. Karşılığını almak hoşuma gidiyor.

Hande Altaylı’nın ‘Kahperengi’ romanını okumuş muydun?
Hayır, ama proje olunca bir solukta okudum. Kurgusunu çok beğendim. Karakterler çok samimi ve gerçek. Hande Altaylı mükemmel insanlar çizmemiş. Hataları olan, gerçek insanlar yaratmış. Beni en çok Deniz’le Narin’in İlişkisi etkiledi.

Kaynak: haberturk.com
#

SENDE YORUM YAZ