logo

Karaburun 44

Yalan üzerine bir dünya inşa edilemez

Yalan üzerine bir dünya inşa edilemez

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 2.Şarjah Hükümeti İletişim Forumu’na katılmak ve 15 dakikalık bir konuşma yapmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Şarjah Emirliği’ne geldi

RTE 555

Erdoğan’nın yanında eşi Emine Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye
Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş var.

Erdoğan Sharjah Expo Merkezi’nde düzenlenen iletişim forumunda “hükümetin iletişim dili” konusunda bir konuşma yaptı.
Forum sonrası, Sharjah İslam Medeniyetleri Müzesini ziyaret edecek olan Erdoğan, öğleden sonra Ajman Emirliği Sarayı’nda Ajman Emiri Şeyh Humaid Bin Raşid Al Nuaimi ile görüşme yapacak.

Başbakan Erdoğan akşam saatlerinde ise Sharjah Emiri Şeyh Sultan Bin Muhammed Al Qassimi tarafından verilecek akşam yemeğine katılacak ardından Ankara’da dönecek. Erdoğan’ın görüşmeleri sırasında Şarjah Emiri’nin eşi Emine Erdoğan’ı ayrıca ağırlıyor.

Alkışlarla kürsüye gelen Başbakan Erdoğan “İletişim, insan ilişkilerini, sosyal hayatı, ekonomiyi, ticareti değiştirdiği kadar, siyaseti ve hükümetleri de şekillendiriyor. Dünyanın hemen her yerinde, iletişim araçlarını doğru, etkili ve yerinde kullanan siyasetçiler, seçmenlerin tercihlerine mazhar olabiliyor.” dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü: “iletişim araçlarını sağlıklı şekilde kullanabilen hükümet ve devletler, sorun çözme kabiliyetlerini artırıyor, halkla daha doğru bir bağ kurabiliyorlar. Teknolojiyi ve iletişim araçlarını çok yoğun kullanıyor olmamıza rağmen, dil, yani konuşma her zaman birincil iletişim aracımız oldu. İletişim, sadece araçlarla yapılmaz, dil iletişimin aracıdır ama eksiktir. internet telefon araçtır ama mükemmel iletişimi için bunlar da eksiktir. İletişim kalp ile yapılan, yapılması gereken bir faaliyettir.” diyerek Erdoğan Mevlana’dan alıntı yaptı: “Kalbi ve sözü, yani özü ve sözü bir olmayan insanın, yüz tane dili olsa bile, o yine de dilsizdir”

Başbakan Erdoğan, “İçerisinde kalp olmayan, yani samimiyet olmayan her iletişim eksik iletişimdir.Söz kulaktan kulağa değil kalpten kalbe yol alırsa ancak o zaman iletişim oylur. Kalbindekini dil ile ikrar etmeyen kişi ya da dilindeki kalbine götürmeyen kişi karxşısındakine yakın görünse bile aslında çok uzaktır. Hükümetimizin başarısı, bütün iletişim hatlarına, kalbi, yani samimiyeti hakim kılmasından kaynaklanmaktadır.” diye konuştu.

Erdoğan hükümet olarak hangi ilkeleri benimsediklerini anlatmak içinse şöyle dedi: “Hangi iletişim aracını kullanırsak kullanalım, doğruyu, yani hakkı söylemeyi kendimize sarsılmaz bir ilke edindik. Sadece söylemek ve yapmak da yetmez. Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır”

FİLİSTİN’DE, GAZZE’DE ÇOCUKLAR GÖZLERİMİZİN ÖNÜNDE CANSIZ YERE DÜŞERKEN, BİZ SUSANLARDAN OLMAYIZ VE OLMAYACAĞIZ
Erdoğan, “Bizim, küresel meseleler karşısında sesimizi yükseltiyor olmamız, bazılarını çok rahatsız ediyor. Şunu herkesin bilmesini isterim…Filistin’de, Gazze’de çocuklar gözlerimizin önünde cansız yere düşerken, biz susanlardan olmayız ve olmayacağız. Suriye’nin zalim diktatörü, yani dilsiz şeytanı karşısında biz susmayacağız. Suriye’de, her gün, masum yavrular, masum kadınlar, masum insanlar toplu halde katledilirken, biz susanlardan olmayacağız. Kendi öz halkına karşı acımasızca katliamlar yapan, ama kendi topraklarını işgal edenlere karşı on yıllardır dilsiz kalan, sessiz kalan, tepkisiz kalan Suriye’nin zalim diktatörü, yani dilsiz şeytanı karşısında biz susmayacağız. Somali’deki açlık, Myanmar’daki yoksulluk, Afganistan’daki sefalet, Irak’taki nifak karşısında biz, dilini yutanlardan olmadık ve olmayacağız.”

“YALAN ÜZERİNE BİR DÜNYA İNŞA EDİLEMEZ..”
Erdoğan sosyal medya hakkında da şöyle dedi;
“Sosyal medyada, dünyanın her tarafından insanlar birbiriyle yazışıyor, ama birbirlerine muhabbeti, birbirlerine dayanışmayı, birbirlerine acıyı ve sevinci yansıtamıyorlarsa, bu, zamanın israfından öte bir şey değildir. İnsanı araçların köleliğinden kurtarmak; araçları insana hizmetkar etmek zorundayız. Aksi takdirde, dünya üzerinde adaletsizlik büyürken, zulüm büyürken, felaketler çoğalırken, bütün bunlara karşı insanın körlüğü ve sağırlığı da çoğalacaktır. Dinlerin, mezheplerin, ırkların ve dillerin, bu kadar iletişim aracına rağmen, birbirinden uzaklaşması, birbirine hasmane tutum içine girmesi, takdir edersiniz ki hayırlı bir gelişme değildir. İşte bu süreci tersine çevirmek zorundayız.”

 

Bu video Adobe Flash Player’ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.


Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ