logo

Karaburun 44

Belediyenin yolsuzluğu kameralarda!

AKP’li belediyenin yolsuzluğu kamera kayıtlarına takıldı.

AKP’li Kocaeli, Derince Belediyesi’nin denetimlere takılmamak için uzmanlardan yardım aldığı ortaya çıktı.

Kurumsal Gelişim ve İletişim Danışmanı Erkan Karaarslan’ın Belediye’de yaptığı konuşma kameralara yansıdı. Muhasebat Kontrolörleri Derneği’nin Yönetim Kurulu Genel Başkanlığı, Maliye Bakanlığı Muhasebat Başkontrolörlüğü görevlerini yürütmüş olan ve halen birçok kamu idaresine stratejik yönetim ve raporlama, bütçe muhasebe gibi bir çok alt unsuru ile ilgili eğitim, teknik destek ve danışmanlık hizmeti sunan Karaarslan, Derince Belediyesi’nde denetim yapılmasın diye arkadaşlarıyla mali raporlarda riski azaltan çalışmalar yaptığını Derince Belediye Meclisi kürsüsünde itiraf etti. “Biz gereken makyajlamayı yaptık, bundan sonrası, hayırlısı” diyen Karaarslan, bu riski düşürünce eşit değerin altında kalıp denetimden nasıl kurtulunabileceğinin detaylarını anlattı.

“BİZ HİÇ MEVZUAT TANIMIYORUZ”

Ödeneklerin yoğun kullanımı, avansların yoğun kullanımı-bazılarının kredi olarak kaydedilmiş olması- emanetlerde yüksek rakamlar, takipte olan 10 milyon civarındaki alacak, büyük rakamlardaki kamuya olan borçlar ve ödenmeyen ciddi borcun ‘Gelin beni denetleyin, biz hiç kural, mevzuat tanımıyoruz’ diye bağırdığını söyleyen Karaarslan, bunların bir kısmını makyajladıklarını söyledi.

“ÇEKİMLER BİZDE KALSIN
Bu itirafların ardından Karaarslan, kayıt alındığını fark ederek salona ‘Çekimler bizde kalsın. Zaten Sayıştay ile bu aralar aramızda sıkıntılar var, bir de böyle şeyler duyarlarsa iyice sıkıntıya gireriz’ uyarısında bulundu.

“AKP BELEDİYELERİNDE YOLSUZLUK DİZBOYU

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, AKP’li belediyelerin yolsuzluklarının günyüzüne çıktığını söyledi ve Belediyelerdeki usulsüzlükleri örtbas etmek için özel danışmanlar tutulduğunu, uzmanlardan yardım alındığının görüldüğünü belirtti.

Müfettişlerin AKP’li Belediyelere gidip bir problem göremediklerini söyleyip döndüğünü, görevlerini yapmış gibi gözüktüklerini söyleyen Akar, CHP’li belediyelere ise geceyarısı baskınları düzenlendiğini, başkanların alındığını hatırlattı.

“AKP Belediyelerinde yolsuzluklar dizboyu” diyen Akar, AKP’li belediyelerin denetimlerden kaçmak için bu işlerden anlayan özel uzmanlarla çalıştıklarını, bu kayıtların ise bunun bir ispatı olduğunu söyledi.

YOLSUZUK DEĞİL, HATA İYİLEŞTİRMEYMİŞ
Erkan Karaaslan internet sitesinde yaptığı açıklamada söz konusu videonun 36 saatlik eğitimden 3 dakikalık bir bölüm olduğunu belirterek “hataların nasıl iyileştirilerek daha iyi bir denetim zemini oluşturulacağına yönelik değerlendirmelerin küçük bir kısmıdır.” dedi.

Açıklamada, bir yolsuzluk, usülsüzlük, ihale, alım satım işlemine yönelik bir ders ya da değerlendirme söz konusu olmadığı eğitimin muhasebe işlemlerinde yapılan hataların iç kontrol kapsamında bir risk oluşturduğuna yönelik bir değerlendirmenin söz konusu olduğu bildirildi.

“Bu işlemlerin tekniğini bilenler, anlatılanları ve yapılanları gayet iyi bilmektedirler.” diye açıklama yapan Karaaslan, ciddi yolsuzlukların gizlendiği havasında yapılan haberlerin, hiç sormadan yapılan yargısız infazlar, ülkemiz gazeteciliğinin geldiği noktayı ifade etmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

BELEDİYE BAŞKANI: BAŞIM DİK, ALNIM AÇIK

Görüntülerle ilgili Derince Belediye Başkanı Dr. Aziz Alemdar, yaptığı açıklamada, “Elhamdülillah, benim başım dik ve alnım açık. Bugüne kadar bütün denetimlerden alnımızın akıyla çıktık. Bundan sonra da öyle olacak. Kimseden korkmuyorum.” dedi.

Alemdar’ın yazılı açıklamasında “Bu videodaki görüntülerde uzman arkadaşımız, personele eğitim veriyor, uyarılarda bulunuyor. Bundan doğal ne var? Birileri sanki usulsüzlük, bir yolsuzluk varmış gibi ortalığı ayağa kaldırıyor. Videonun bütün görüntüleri elimizde, isteyene gösteririz. Veremeyecek hiçbir hesabımız yok” ifadeleri yer aldı.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ