logo

Karaburun 44

Ameliyat için kalp krizini beklemeyin!

Ameliyat için kalp krizini beklemeyin!

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kardiyoloji Uzmanı Op. Dr. Utkan Sevük, insan sağlığı açısından hayati bir önem taşıyan kalp sağlığı konusunda, önemli uyarılarda bulundu.

Kalp fonksiyonlarının sekteye uğramasının, insan hayatını doğrudan etkilediğini belirten Op. Dr. Utkan Sevük, kalp sağlığının ihmale ve ertelemeye gelmeyeceğini söyledi. Sevuk, “Kalp sorunu yaşayan vatandaşlarımız, ameliyat olmak için kalp krizi geçirmeyi beklemesin. Bir süre önce 70 yaşındaki bir hastamız, göğüs ağrısı şikayeti ile hastanemize başvurdu. Yaptığımız bir dizi tahlil ve tetkikler sonucu, koroner damarlarında tıkanıklık tespit ettik. Bunun üzerine koroner bypass ameliyatı yapılmasına karar verdik. Ancak bütün uyarılarımıza rağmen ameliyat olmayı kabul etmeyen Ansar Aksel isimli hastamız, yaklaşık 1 ay önce geçirdiği kalp krizi sonucu kalbi durdu.

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine getirilen hastamıza, derhal kalp masajı yapıldı. Acil servis ve kardiyoloji doktorlarının müdahalesiyle hastamız, yeniden hayata döndürüldü. 5 gün boyunca solunum cihazına bağlı yaşayan Ansar Aksel, 10. günün sonunda yoğun bakımdan çıkarıldı. Geçirdiği kalp krizi nedeniyle kalp fonksiyonu yüzde 55 oranından yüzde 25’e düşen, yani kalp kasılması ileri derecede zayıflamış olan ve kalp yetmezliği yaşayan Ansar Aksel’i, ameliyat hazırlıklarının tamamlanmasının ardından operasyona aldık. Kalp kasılmasındaki ileri derecede azalma nedeniyle ameliyatı çok riskli olan hastamızın 4 ayrı damarına, kalbini durdurmadan koroner bypass ameliyatı yaptık. Yaklaşık 4 saat süren operasyon sonrası 1 gün yoğun bakımda kalan Ansar Aksel , 6 gün servisimizde kaldıktan sonra sağlığına kavuşarak, taburcu edildi” dedi.

“YURT DIŞINDA GELEN HASTALARIN SAYISI ARTIYOR”
Kamu Hastaneler Birliği (KHB) Diyarbakır Genel Sekreteri Doç. Dr. Muhammed Güzel Kurtoğlu ise, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sadece bölgede değil, ülkenin dört bir yanından ve yurt dışından gelen hastalara da hizmet sunduklarını ifade etti. Kurtoğlu, “İleri merkezlere artık gitmeye gerek yok, en ağır kalp ameliyatları başarı ile hastanemizde yapılmaktadır. Kalp ameliyatlarında başarı oranımız yüzde doksan beşlere ulaştı. Başarı çıtamızı her geçen gün, biraz daha yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Hastalarımıza hizmet bizlerin asli görevidir, hastalarımızı iyileştirmek bizler için çok önem ve değer arz etmektedir” diye konuştu.

İHA

Kaynak: haberturk.com
#

SENDE YORUM YAZ