logo

Karaburun 44

Gözleri tam 19 numara!

Gözleri tam 19 numara!

Semanur Dellallar, henüz 5 yaşında. Onu yaşıtlarından farklı kılan ise küçük yaşına rağmen kullandığı 19 numara gözlükleri. Küçük kızın gözlük numarası her yıl biraz daha büyüyor. Hekimlerin çözüm bulamadığı hastalığı tedavi edilmezse, Semanur’un yüzde 30’larda olan görme gücü yakında tükenecek.

Ayşe ve Şükrü Dellallar çifti, ikinci çocukları Semanur Dellallar’ın her yıl numarası büyüyen gözlüklerinden kurtulması için çalmadık kapı bırakmamış. Önce Balıkesir’de hastanelere, ardından Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sonra da İstanbul’da doktorlara götürmüşler. Hiçbir sonuç alınamamış. 3 yıl önce bir ameliyat olmuş, göz nakli yapılamadığı için başka bir parça takılmış gözlerine. Ancak rahatsızlığın büyümesine engel olunamamış. Doktorlar, görme kaybının devam ettiği, gözlük numaralarının da her yıl bir numara daha büyüdüğünü ifade etmiş. Bu yaştaki bir çocukta nadir görülen bir hastalıkla karşı karşıya olduklarını, tedavisinin ise şimdilik mümkün olmadığını söylemişler. Ailesi ise çocuklarının böyle bir hastalık sebebiyle gözlerinden mahrum olmasını istemiyor. Anne Ayşe Dellallar, her yıl gözlük değiştirdiklerini belirterek, kızının derdine deva bulunmasını istiyor. Göz rahatsızlıklarıyla ilgili her haberde ‘Acaba benim çocuğum için de yapılabilecek bir şey var mı?’ diye düşündüğünü ifade eden acılı anne, şunları dile getiriyor: “Uzmanlardan bize yardımcı olmasını istirham ediyoruz. Seneye okul hayatı başlayacak. Hiç kafasını çarpmaması gerektiğini söylüyorlar, bir yumurta gibi olmuş. Her an göz damarları çatlayabilir. Görmesi şu an yüzde 30’larda bunun her geçen gün düşeceğini söyledi doktorumuz. Numarası büyüyor ve gittikçe görüş gücü azalıyor. Ne olur yavruma Allah rızası için yardım elini uzatsınlar.”

2,5 YAŞINDA FARKEDİLDİ

Baba Şükrü Dellallar ise Semanur’un televizyona yakından bakması üzerine hastalığı 2,5 yaşında fark ettiklerini dile getiriyor. Baba Dellallar, “Yurtdışından göz hastalıklarıyla ilgili uzmanlar geldiğini duyuyoruz. Eğer kızımız için de bir tedavi varsa lütfen yardım edilsin.” dedi. Kızının şu an anaokuluna gittiğini kaydeden Dellallar, “Hem okul hayatında hem de gençlik hayatında sıkıntı yaşamasını istemiyoruz. Doktorlardan ve yetkililerden ricamız kızımıza yapılacak bir şeyler varsa lütfen yapsınlar. Bunun ender bir rahatsızlık olduğunu söylediler. Gözünde çatlamalar olabileceği, kafasını sağa sola çarpmadan hayatını idame ettirmesi, her an korunması gerektiği söyleniyor.” şeklinde konuştu.

CİHAN

Kaynak: haberturk.com
#

SENDE YORUM YAZ