logo

Karaburun 44
27 Şubat 2013

“Nerede bizim derbi”

“Nerede bizim derbi”

HTSPOR – ÖZEL HABER / Serkan BAYAR

Sahaya çıkınca tribünler yıkılıyor, stadı onun fotoğrafı süslüyor. Coritiba, Parana eyalet derbisinde Paranaense’yi 2-1 yeniyor ama Alex, Türkiye’yi hatırlıyor: G.Saray derbisinde oynamak çok daha güzel, en azından bizim statta (Saracoğlu) tribünler sahaya daha yakın…

Onun adı Alex… ‘Türkiye’ye gelmiş geçmiş en önemli oyuncu’ denince sadece Hagi ile kıyaslanan bir adam… Fenomen… F.Bahçe’den ayrılalı 4 ay geçti. Baştan söyleyelim, F.Bahçe kulübünden “Takım iyi giderken neden Alex gündeme getiriliyor” tepkisi yükseliyor son günlerde ama 45 günlük Rio Karnavalı çılgınlığı için Brezilya’ya gidip de Curitiba’yı görmeden olmazdı! Bu bir röportaj değil, bir izlenim yazısı. Hem de Alex’in Brezilya’daki ilk derbisinden… Coritiba, Parana Eyalet Ligi’nde en büyük rakibi Atletico Paranaense ile karşılaşıyordu ve ben de tribündeydim. Coritiba’nın maçlarını oynadığı Couto Pereira Stadı şehir merkezi Centro Civico’ya çok yakın.

Galeri için tıklayınız…

MAÇIN ADI: ATELTİBA
Bazı meslektaşlarım Alex’in iyi niyetini suistimal etmiş olacak ki, daha maç için akreditasyonumuz olduğunu söylemek için Coritiba Kulübü’ne gittiğimiz anda basın sorumlusu, “Alex, Türk gazetecilerle konuşamayacak” dedi. Ben de “Tamam” deyip, “Ateltiba” yani Atletico Paranaense-Coritiba yani büyük Parana Eyaleti derbisini tribünden ve saha içinde izleyeceğimi söyleyip akreditasyon belgelerimi gösterdim. 2-1 Coritiba’nın kazandığı maç sonunda ise Alex, sürekli kendisinin fotoğrafını çektiğimi görünce daha ben bir şey söylemeden, “Nasılsın?” dedi. Ben de “İyiyim kaptan, ya sen” deyince, hiç duraksamadan cevabı verdi: “Buradaki derbiler böyle ama G.Saray derbisinde oynamak kesinlikle çok daha güzel. En azından bizim statta tribünler sahaya çok daha yakın!”

O ŞİMDİ CELLAT
Türkiye’de ‘commandante’ diyen de vardı ‘profesör’ ya da ‘doktor’ lakabını takan da… Ama Coritiba taraftarı için Alex de Souza ‘Yeşil Cehennem’ dedikleri Couta Perreira Stadı’nın celladı…

Coritiba’nın fanatik taraftar topluluğu “Yeşil cehennem” adını verdikleri Couto Pereira Stadı’nın kale arkasına konuşlanmış. Rakibe ayrılan kale arkasındaki bölüm dışında neredeyse statta boşluk görmediğimi söyleyebilirim. Dünyanın çok yerine maç izledim ama gördüğüm en coşkulu taraftar topluluğu diyebilirim. Kendilerine Imperio-İmparator diyen tamamen yeşil giyimli bu taraftarların arasında birbirinden güzel ve bir o kadar da fanatik kızlar var! Maçta 25 bin civarında seyirci vardı, 408 bin Real (372 bin 500 lira) hasılat elde edilmiş. Diyebilirim ki, en az 5 bin kadın taraftar
vardı.

Alex’in Türkiye’de ‘profesör’, ‘maestro’, ‘doktor’ gibi lakapları vardı. Ancak Coritiba taraftarının ‘Yeşil Cehennem’ adını verdiği Couto Pereira Stadı’nda durum farklı… O, Coritiba taraftarı Imperio’lar için “Yeşil Cehennem’in Cellatı” olmuş. Yani cehenneme düşen rakipleri cezalandıran bir cellat. Belki bunlar lakabının tam karşılığı değil ama Portekizce’den Türkçe’ye en mantıklı şekilde böyle çevriliyor.

DAİANNE MAÇA BİLE GELMEDİ!
Sadece Alex değil, eşi Daianne için de Türkiye’deki derbilerin yeri farklıymış! Onu çok net anladık. F.Bahçe’nin neredeyse Saracoğlu’ndaki hiçbir maçını kaçırmayan, G.Saray derbisinde rakip taraftara el hareketi yapacak kadar coşan Daianne, Paranaense derbisinde stada bile gelmemişti!

G.SARAY FORMALI ALEX HAYRANI!
Stadın önünde G.Saray formalı birisini görüyorum. F.Bahçe formalıları bekliyordum ama G.Saraylı birisini görünce şaşırdım. Aziz Dağ isimli arkadaşımız fanatik G.Saraylı olmasına rağmen, Alex’i izlemek için Curitiba’ya gelmişti.

STADIN ÖNÜNDE ‘O DÖNDÜ’ POSTERİ
Maça 2 saat kala stadın önündeydim. Beni Alex’in kocaman bir posterinin altında, altın harflerle “O döndü” yazısı karşılıyor. Coritiba taraftarı için de Alex De Souza’nın yeri çok farklı… Takımdaki her oyuncuya sevgi gösterileri oluyor. Ama Alex sahaya çıktığında müthiş bir gürültü kopuyor… Hani Coritiba taraftarı için “Yarı tanrı gibi” desek, yanlış olmaz!

REAL MADRİD’DEN FAZLA FENER FORMASI
Türkiye’den geldiğimizi öğrenen Coritiba taraftarları, Alex’li F.Bahçe formasıyla poz vermek için adeta yarıştılar. Ayrıca şunu söylemek gerek… Fenerbahçe, Brezilya’da en popüler Avrupalı kulüplerin başında geliyor. Rio’da da gördüğüm tablo şu: Barcelona, Manchester United ve Chelsea ile birlikte en fazla gördüğüm forma Fenerbahçe’ye aitti. Yani Real Madrid’den daha çok Fenerbahçe forması var! Alex’in yarı Fenerbahçe yarı Coritiba olan dev bir pankartı da tribünleri süslüyor.

ALEX’LE LİNCOLN BİR ARADA OYNAMAZ
Alex, derbide sahaya kaptan ve tabii ki 10 numara olarak çıktı. “Alex ile Lincoln birlikte oynamaz” diyenler haklıydı. 99 numaralı Lincoln’ün yeri kulübeydi. Alex son anlarda yerini Lincoln’e bıraktı. Lincoln oyuna girer girmez de Coritiba kalesinde golü gördü!

DEİVİD KALECİNİN ÜZERİNE SALDIRDI
Alex’in dışında bir başka Fenerbahçeli de var Coritiba’nın kadrosunda… Deivid de Souza… ‘Matador’ derbide ilk 11’deydi. Hatta bir de gol de attı. Ama ilk yarının son anlarında rakip kaleciyi dövmeye kalktı ve takımını 10 kişi bıraktı. İkinci yarıda bir tanıdık daha sahaya girdi. Bir dönem G.Antepspor’da oynayan Julio Cesar, Deivid’in yerine forvet olarak oyuna alındı.

Kaynak: haberturk.com
#

SENDE YORUM YAZ