logo

Karaburun 44
27 Şubat 2013

Zehir gibi rapor

Zehir gibi rapor

HTSPOR – ÖZEL HABER / ATİLLA TÜRKER

Galatasaray-Orduspor maçında hakem Serkan Çınar tarafından sahadan atılan Fatih Terim hakkında çok sert bir rapor hazırlandığı ve tecrübeli teknik adamı ağır bir cezanın beklediği öğrenildi. Terim’e 5 ila 9 maç arasında ceza gelebileceği bildirildi.

“BİZE ‘ÇIKIN MAÇI KATLEDİN’ DEDİ”
Hakem Serkan Çınar’ın yanısıra gözlemci Sabahattin Şahin ve 3 temsilcinin raporu, Türkiye Futbol Federasyonu’na ulaştı. Serkan Çınar, raporunda Fatih Terim’in kendilerine yönelik çok sert ifadeler kullandığını belirtti. Çınar, “Terim, ilk yarı bitiminde soyunma odasına doğru giderken bize yönelik olarak ‘Yazıklar olsun. Maçı katlettiniz. Utanmıyor musunuz? Böyle hakemlik mi olur!’ diye bağırdı. İkinci yarı başlamadan önce yine yanımıza yaklaşarak ‘Çıkın 2. yarıda da maçı katledin. Görelim nasıl yöneteceksiniz…’ şeklinde bağırdı. Bağırmalarına ve hakaretlerine devam etti. Ben de bunun üzerine görevlilere talimat vererek kendisini sahadan attığımı bildirdim” ifadesini kullandı.

CEZA PERŞEMBE BELLİ OLACAK
Raporlar doğrultusunda Disiplin Kurulu’na gönderilen Fatih Terim’in cezası perşembe günü belli olacak. Disiplin Kurulu, Terim’in hakaret ettiğine kanaat getirirse tecrübeli teknik adam çok ağır bir ceza alacak.Hakeme hakaret etmenin cezası 3 ila 7 maç arasında değiştiği için, sadece bu eylemden dolayı bile Terim’e en az 3 maç ceza gelecek. Geçen yıldan ertelenen 2 maçlık cezası da talimatlar gereği devreye girecek ve bu şekilde hakaret kapsamındaki ceza 5 maçı bulacak. Ama Terim’in cezası bununla da sınırla kalmayacak. Terim’e ayrıca “talimatları ihlal ettiği için” ekstra ceza gelecek. Sahadan atıldığı için otomatikman tedbirli durumuna düşen Terim, 2. yarıda yedek kulübesinin arkasına geçerek sık sık uyarıda bulunduğu için ayrı bir ceza alacak.

“4 İLA 12 MAÇ CEZALANDIRILIR”
Disiplin talimatının 83. ve 85. maddelerinde “Disiplin ihlali işlediği için sahadan çıkartılan ve tedbirli konumuna düşen bir teknik adam, yedek kulübesi ile temasa geçtiği taktirde 4 ila 12 maç arasında cezalandırılır” şeklinde hüküm bulunuyor. Karşılaşmanın temsilci raporlarında bu durumun açık bir şekilde yazıldığı ve görüntülerde de çok net bir şekilde tespit edildiği için bu ihlalden dolayı da Terim’e 51. madde gereği en az 4 maç ceza gelebilecek.

9 MAÇ BİLE GELEBİLİR
Disiplin Kurulu’nun yarın yapacağı toplantıda Terim’in hakem Serkan Çınar’a hakaret ettiği kanaati oluşursa tecrübeli teknik adama 9 maç ceza verilebileceği belirtildi. Ancak hakem Çınar’a yönelik eylemin sadece centilmenliğe aykırı bir durum teşkil etmesi halinde ise cezanın 5 maçla sınırlı kalacağı vurgulandı. Bu 5 maçın 1’i sportmenliğe aykırı davranıştan, 4’ü ise talimatları ihlal etmekten dolayı olacak. Bilindiği gibi 103. madde gereği ertelenen ceza ile yeni cezanın toplanarak verilebilmesi için iki cezanın da aynı kapsamda olması gerekiyor.

Kaynak: haberturk.com
#

SENDE YORUM YAZ