logo

Karaburun 44

Mobil iletişime dayak Telekom’a kıyak

Mobil iletişime dayak Telekom’a kıyak

Mobil telefoncular dediğimiz Turkcell, Vodafone ve Avea’ya “İletişim Vergisi ve Hazine Payı” dayağı atılırken, Telekom’a kıyak yapılıyor.

Bu da AKP ‘nin bir başka numarası! Mobil telefoncular dediğimiz Turkcell, Vodafone ve Avea’ya “İletişim Vergisi ve Hazine Payı” dayağı atılırken, Telekom’a kıyak yapılıyor. Hem de ne kıyak!

DAYAK VE KIYAK NE?

Önce dayağı sonra da kıyağı açıklayalım. 1. Mobil telefonla konuşanlardan, yüzde 25 oranında “Özel İletişim Vergisi” alınıyor. 2. Mobil operatörlerin de toplam hasılatları bir anlamda ciroları üzerinden yüzde 15 “Hazine Payı” alınıyor. Bu yüzde 15, zarar edilse bile ödeniyor. Örneğin Vodafone ve Avea yıllardır hem zarar ettiler hem de yüz milyonlarca lira “Hazine Payı” ödediler. Peki.. “Kıyak” ne? Aslında kıyak değil, “kıyaklar” var!.. O da şu; mobil telefonla görüşmelerden yüzde 25 oranında alınan “Özel İletişim Vergisi”, sabit telefonla yapılan görüşmelerde 10 puan düşük yani yüzde 15 oranında alınıyor. Bitmedi. Asıl kıyak “Hazine Payı”nda! Mobil operatörler, hasılatlarının yüzde 15’i oranında “Hazine Payı” ödedikleri halde, sabit telefon operatörleri örneğin Telekom Yasa gereği “yüzde sıfır” ödüyor. Yani hiç ödemiyor. Sadece yüzde 1 “Evrensel Hizmet Fonu” ödüyor. Ödemediği rakam, her yıl için 1 milyar liranın üzerinde.

REKABET HUKUKUNA AYKIRI

Şu olaya bakar mısınız? Mobil telefon operatörleri, toplam hasılatlarının yüzde 15’ini “Hazine Payı” olarak öderken, Telekom 1 kuruş bile ödemiyor!.. Hasılatın yüzde 15’i demek, net kârın yüzde 50’si anlamına geliyor. Hele zarar eden işletmelerde, hem zarar hem de hasılatın yüzde 15’ini ödemek çok ağır bir yük oluyor. “Evlat acısı” gibi bir şey!.. Bitmedi vatandaş da cezalandırılıyor. Cep telefonu ile görüşürsen yüzde 25, sabit telefonla görüşürsen yüzde 15 “Özel İletişim Vergisi” ödeyeceksin, deniliyor. Rekabet hukukuna aykırı bu kayrımcı uygulamaya bir an önce son verilmesi gerekiyor

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ