logo

Karaburun 44

Başbakan’ın tepkisi sürpriz değil

Başbakan’ın tepkisi sürpriz değil

Gazeteci-yazar Can Dündar, “Başbakan’ın istemediği gazeteci olmak iltifattır” dedi.

candundar1Uludağ Üniversitesi (UÜ) İşletme Topluluğu tarafından Rektörlük binasında düzenlenen panele katılan gazeteci-yazar Can Dündar, gazetesinde ve medyada son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

Dündar öğrencilerden birinin sorusu üzerine ‘Başka yazacağımız yer olmazsa kendi internet sitemize yazacağız. Neresi varsa derdimizi söyleyebileceğimiz orada yazmaya devam edeceğiz’ dedi.

“BAŞBAKAN’IN İSTEMEDİĞİ GAZETECİ OLMAK İLTİFAT”

Bir öğrencinin ”Başbakan Erdoğan’ın sizi ve Hasan Cemal’in gazetenizde yazmanızı istemediği yönünde haberler yer aldı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusunu sorması üzerine, Dündar, sistemin özünde bir çarpıklık bulunduğunu belirterek, ”Başbakan’ın tepkisi sürpriz değil, gizli kapaklı bir şey de değil. Meydana çıktı ve ‘Batsın böyle gazetecilik’ dedi. ‘Siz bu köşe yazarlarını tutmayın orada’ dedi. ‘Bunları vitrininize koyuyorsanız bunları istemiyorum ben’ dedi. ‘Böyle manşet atmayın’ dedi. O yüzden yani bizi istememiş olması beni şaşırtmıyor. İstemiş olması şaşırtırdı ve mesleğimde ciddi bir külfet getirirdi. Herhalde Başbakan’ın istediği bir köşe yazarı olarak anılmak normal bir gazetecinin isteyeceği bir şey değil. Ama Başbakan’ın istemediği bir gazeteci olmak bizim için bir iltifat.” cevabını verdi.

“BAŞBAKAN’IN GAZETECİLİK HEVESİ VAR”

“Başbakanın ciddi bir gazetecilik hevesi olduğunu hepimiz biliyoruz” diyen Dündar,
”Türkiye hiçbir zaman tek parti yönetimiyle yönetilecek değil herhalde. Demokratik bir ortamda yaşıyoruz. Bu günler geçer, ama gazetecilik kariyerinde inandığımı söylemeyi bildiğim sürece, Başbakan’a rağmen ya da bazen patrona rağmen söyleyebilmek, her zaman prestijli bir şey. dedi.

Dündar açıklamalarına şöyle devam etti:

Sözümüzü eğip bükmeden söyleyebildiğimiz sürece orada dayanmaya gayret edeceğiz. Eğer çok eğip bükmemiz istenirse izin isteyeceğiz ya da zaten kovulacağız. O zaman başka mecralarda yazmaya çalışacağız. Başka yazacağımız yer olmazsa kendi internet sitemize yazacağız. Neresi varsa derdimizi söyleyebileceğimiz orada yazmaya devam edeceğiz.”

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ