logo

Karaburun 44

İtaat etmem

İtaat etmem

Milliyet Gazetesi Yazarı Hasan Pulur: “Menderes bile ‘batsın böyle gazetecilik’ demedi.”

Gazeteci yazar, Hasan Pulur Başbakan Erdoğan’ın “Batsın böyle gazetecilik” sözlerini canlı yayında değerlendirdi.

Pulur, “Bunca yıldır böyle bir deyim duymadım, böyle bir temenni duymadım. Menderes’in başbakanlığında muhabirdim. 27 Mayıs oldu, İsmet Paşa geldi, Demirel, Özal, Mesut Yılmaz… Hiç biri gazetecilerden memnun değildi, ama hiç biri de batsın bu gazetecilik demedi, böyle hitap etmedi” dedi.

Deneyimli gazeteci Şaban sevinç’in hazırlayıp sunduğu Basın Koridoru Özel’de, Milliyet Gazetesi’nde yaşanan sansür krizini ve Başbakan Erdoğan’ın “Batsın öyle gazetecilik” sözleri tartışıldı.

Milliyet Yazarı Hasan Pulur’un yazısının sansürlenmesini ve Milliyet’teki gazetecilik krizini, Halk Haber Ankara stüdyolarında Gazeteci Nahit Duru, Halk Haber İstanbul stüdyolarında CHP Genel Yardımcısı Gürsel Tekin ve Halk Haber Genel Yayın Yönetmeni Hakan Aygün değerlendirdi.

Hasan Pulur’un da telefonla bağlandığı yayında, deneyimli yazar yaşadıklarını, yazısının sansürlenmesini anlattı.

Gazeteden aranarak “Yazınızı sakıncalı buluyoruz. Patronlar çok müşkül durumda, üzgün imralı sürecine yorum getiriyorsunuz” dendiğini anlatan Pulur, “Ben tabii yorum getireceğim, yazarım dedim, ben yazımı çıkarmam dedim. Sözleşmeye göre siz yapabilirsiniz ama ben yazımı çıkarmam, itaat etmem dedim.” diye konuştu.

Pulur, yayında manidar bir hikayede anlattı. Pulur, “Ormancı gül ağacını baltasıyla kesiyormuş. Ağaç başlamış ağlamaya ormancı çok mu canın acıdı demiş. Ağaç o değil de elindeki baltanın sapı benden ona ağlıyorum demiş. Başımıza gelen de budur…” dedi.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ