logo

Karaburun 44

Atalay: Çözüm süreci olumlu yürüyor

Atalay: Çözüm süreci olumlu yürüyor

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm sürecinde hükümet olarak büyük bir kararlılık içerisinde olduklarını belirterek, “Bu yeni başlattığımız bir şey değil. 10 yıl önce iktidar olduğumuzdan beri izlediğimiz bir politika ve onun yeni bir evresidir. Çözüm süreci verimli bir şekilde sürüyor” dedi.Çözüm Süreci

Beraberindeki heyetle birlikte Iğdır’a gelerek incelemelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Iğdır Valisi Ahmet Pek’i ziyaretinin ardından Iğdır Belediye Başkan Vekili Hüseyin Malk’ı ziyaret etti. Gerek mevsimler, gerekse siyasi konjonktür olarak güzel bir iklimin yaşandığı ülkede barış ve kardeşlik içerisinde güzel bir bahar havası yaşanacağı inancında olduklarını söyleyen Malk, “Gerek zati haliniz, bakanlığınız ve Sayın Başbakanımızın da bu süreçteki cesur adımlarından dolayı kutluyoruz. Bu halkımızın gerçekten Edirne’den Iğdır’a, Sinop’tan Anamur’a bütün ülkemizdeki güzelliklerin de bir arada, bahar havasında yaşaması hepimizin temennisidir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Atalay ise, çözüm sürecinde hükümet olarak kararlı olduklarını belirterek, ”Biz hükümet olarak büyük bir kararlılık içerisindeyiz. Bu yeni başlattığımız bir şey değil, bizim 10 yıl önce iktidar olduğumuzdan beri izlediğimiz bir politika var. Onun yeni bir evresidir. Çözüm süreci verimli bir şekilde yürüyor. 2005’de daha da hızlandı bu evre. 2008’den itibaren demokratik açılım süreci ile attığımız pek çok adım var. Bunların hepsi devam ederek geldi. Bugün yine daha sistematik, kararlı bir çözüm süreci yürüyor. Bu süreçte herkese iş düşüyor. Bu sadece hükümetin ya da bir iki siyasi partinin işi değil. Ülkemizin her kesiminin desteğine ihtiyaç var. Hamdolsun şuan ülkemizin her bölgesinde bu süreçle ilgili büyük bir olumlu bakış var. Bunu da elde iyi bir veri olarak almak lazım ve bunu iyi kullanmamız lazım. Bu imkanı heba etmemek durumundayız. Burada olumsuzluklara, spekülasyonlara hepimizin karşı koyması ve engel olması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Atalay, ziyaretlerdeki amaçlarının STK temsilcileri, kanaat önderleri ile görüşmek olduğunu ifade ederek, “Bu konuda düşüncesi olanların düşüncesini de alıyoruz. Parti teşkilatlarımızı bu konularda aydınlatıyoruz. Ülke genelinde bu atmosferi daha da olumlu şekle getirmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. En önemli boyutu biz samimi, dürüst bir şekilde bu kararlı çalışmamızı sürdürüyoruz. Bu konuda çok kararlıyız. İnşallah sorunların üstesinden gelerek şu güzel ülkemizde hepimiz daha bir kardeşçe, daha bir huzurla yaşayacağız. İstediğimiz bütün renklerimizle, bütün farklılıklarımızla ama demokratik çoğulcu bir yapı içinde hepimiz bu güzel ülkede yaşayalım. Geçmişte yapılan yanlışlar var. Devlet vatandaş ilişkilerinde sorunlar var. Değerler sistemimizde, devlet arasında sorunlar var. AK Parti bütün bu sorunların bitirilmesinde önemli rol oynayacak. Ama hepimizin buradaki katkıları çok önemli yere sahip olacak” dedi.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ