logo

Karaburun 44

Alın Size Kürt Açılımı

Alın Size Kürt Açılımı

Kürt halkına statü tanınmazsa barış tehlikeye girer

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesi’nde, BDP tarafından organize edilen nevruz etkinliğine katılan DTK Genel Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, barış sürecinin başarılı olması için Kürt halkına statü tanınması gerektiğini söylediBdp

BDP Viranşehir İlçe örgütü tarafından düzenlenen Nevruz kutlamalardı, Şırnak Mahallesi’ndeki boş alanda gerçekleştirildi. Kutlamalara katılmak için gelenler, polisin önlem aldığı kontrol noktalarında yapılan üst aramasının ardından alana alındı. Davul-zurna ve çalınan Kürtçe şarkılar eşliğinde yakılan ateş üzerinden atlayan ve halay çekenler sık sık PKK lehine sloganlar atıp, Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ile sarı, kırmızı, yeşil renkte flamalar açtı.

Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı etkinlikte kalabalığa Kürtçe konuşma yapan DTK Eş Genel Başkanı ve Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, 2013 yılının Kürt halkı ve Abdullah Öcalan’ın özgürlük yılı olacağını söyledi.
Hükümetin yaşanan süreçte Öcalan’ın barış planını dikkate alması gerektiğini ifade eden Ahmet Türk, şöyle dedi:

“Hükümet, Öcalan’ın barış planını dikkate almalıdır. Barışta samimi olunmalı ve bu fırsatı iyi değerlendirmelidir. Kürt halkı, yıllarca kandırıldı. Yılarca barış ve özgürlük için canını verdi. Bu halk özgürlüğü için çok bedel ödedi ve bugün Erdoğan’a barışın sağlanması için şans verdi. Kürt halkına statü tanınmadığında, bu barış tehlikeye girer. 2013 yılı Kürt halkının ve Abdullah Öcalan’ın özgürlük yıldır” dedi.

Nevruz etkinliği, Ahmet Türk’ün konuşmasının ardından yerel sanatçıların konseriyle olaysız sona erdi.

EMİNE AYNA: KÜRTLERE STATÜ, ÖCALAN’A ÖZGÜRLÜK

 Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde kutlanan Nevruz etkinliklerinde konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, devam eden süreçte Kürtler’in halk olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi, “Kürtlere statü, Öcalan’a özgürlük istiyoruz” dedi.

Silvan Mescit Mahallesi’ndeki Azizoğlu Meydanı’nda, BDP’lilerin düzenlediği nevruz etkinliğine, BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, BDP İlçe Başkanı Kerem Canpolater ile yaklaşık 5 bin kişi katıldı. Yağmur altında geçen kutlamaya katılan BDP’liler, Kürtçe söylenen şarkılar eşliğinde halay çekti.

Nevruz etkinliğinde konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, güvenlik görevlilerinin konuşmaların yapılacak platformun yerini değiştirmesini eleştirerek, “Sizin nevroz için kurduğunuz alanın dağıtılmasıyla beraber bir kez daha devlete karşı güvensizlik ve öfke arttı” dedi.

Nevruzun isyan ve direnişin sembolü olduğunu belirten Ayna, şunları söyledi:

“Nevroz isyan, direniş ve özgür bir tohum ekmektir. Ruhumuzdaki özgürlük ateşidir. Kim bu ateşe dokunursa yanar. Kürtlere statü, Öcalan’a özgürlük istiyoruz. Bizim için süreç Kürt halkının halk olarak kabul edilmesidir. Bizim için süreç Öcalan’a özgürlüktür. Bu süreci operasyonlar ve ölümler sabote eder. Sürecin gelişiminde iki yol vardır. Bunlardan biri Kürt halkının kabulüdür. İkinci yol ise TC’nin adım atmasıdır. Bizim süreçten anladığımız budur. Hepimiz çağrıya odaklandık. Demokratik kurtuluş özgürlüktür. Çözümün diğer tarafı Erdoğan’dır. İki taraf adım atarsa çözüm olur. Siyasi operasyonlar durursa barış olur. Erdoğan’ın yapması gereken askeri operasyonların durduğuna dair çağrıdır. Kürtlerin özgürlük istemesine karşı yapılan gasp namussuzluktur. Namus; sevmek ve karşıdakinin haklarına saygıdır. Amed’in nevrozunda Öcalan’a özgürlük ve barışı bekliyoruz.”

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ