logo

Karaburun 44

Bugün şehitlerimize ağladık

Bugün şehitlerimize ağladık

Çanakkale Zaferi etkinliklerinde, yurdun dörtbir yanında gözyaşı ve sitem vardı…

Adana’da Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Haftası etkinliklerine, 9 yıl önce Van’da şehit düşen Jandarma Uzman Çavuş Ali Bezik’in kızı 16 yaşındaki Batın Şevval Bezik damgasını vurdu. Kürsüye çıkıp, babası için yazdığı ‘Şehit Kızı’ adlı şiiri okuyan Şevval Bezik, törene katılanları gözyaşlarına boğdu.

Şehitler Günü Anma Programı, Asri Mezarlık’taki Garnizon ile Buruk Mezarlığı’ndaki Polis Şehitliği’nde peş peşe gerçekleştirildi. Törenlere, Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zihni Aldırmaz, Garnizon Komutanı 6′ncı Mekanize Tümen Komutanı Tümgeneral Sezai Kalaycı, bürokratlar, gaziler ve şehit aileleri katıldı. İlk tören Asri Mezarlık’taki Garnizon Komutanlığı’nda gerçekleşti. Şehitlik anıtına çelenk bırakılması ve saygı atışının ardından Vali Hüseyin Avni Coş, vatan için canlarını feda eden şehitlerin isimsiz kahramanlar olduğunu söyledi.

Törende, 7 yaşında iken babası Jandarma Uzman Çavuş Ali Bezik’i kaybeden Batın Şevval Bezik de ‘Şehit Kızı’ adlı şiirini okudu. Babasının yokluğuna 9 yıldan beri alışamadığını ifade eden Şevvat Bezik’in okuduğu şiir, törene katılanları gözyaşlarına boğdu. Törene katılanlar, şehit aileleriyle tek tek ilgilenip, mezarlara çiçek bıraktı. Tören yapılan duaların ardından sona erdi.

Buruk Mezarlığı’ndaki törende de Şehit Polisler için için dualar okundu, ailelere baş sağlığı dilendi.

‘ŞEHİT KIZI’

Güzel Vatanım/ Al bayrağım uğruna/ Şehit olmuş babam/ Bana yetim diyorlar/ Ben yetim değilim/ Bu vatanın evladıyım/ Sanma ki boynum büküldü/ Başım şimdi daha dik/ Gururluyum ben/ Çünkü ben şehit kızıyım/ Yüce Ata’mın izinde/ Şehitlerimizin eseri bayrağımızla/ Bizler bu vatanın bekçileriyiz/ Benim vatanım/ Öyle güzel vatan ki/

Uğrunda kaç kişi şehit oldu/ Göklerde, nazlı nazlı dalgalanan/ Al Bayrağım/ Nasıl yüce bayraksın ki/ Kaç şehit kanını temsil ediyorsun/ Şehit babamı temsil eden ben/ Öyle şehit evladıyım ki/ Bu güzel vatanım/ Bu yüce bayrağım için/ Gözümü bile kırmadan/

TRABZON – ŞEHİT ANNESİNDEN SİTEM

Çanakkale Zaferi nedeniyle düzenlenen ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın da katıldığı törende konuşan şehit annesi Nuran Özer, ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ demeye kimin yüzü var?” dedi.

Bu sabah Trabzon’a gelen Bakan Bayraktar, valilik önünde Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktıktan sonra Sülüklü Mezarlığı’nda şehitliği ziyaret etti. Bayraktar, “Bu ülke insanı şehitlerine minnettardır. Şehitler, tarihin kalbidir” dedikten sonra mezarlara çiçek bıraktı, dua etti.

Bakan Bayraktar, şehitlik ziyaretinin ardından Çanakkale Zaferinin 98′inci yıldönümü nedeniyle Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi’nde Gazi Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programa katıldı. Şehit aileleri adına söz alan şehit annesi Nuran Özer hükümet ve milletvekillerini eleştirdi. Özer, “Bir ana gencecik yavrusunu kınalayıp nasıl gönderir askere? Anasının kınaladığı o çocuk kocaman yüreğiyle sormayacak mı, ‘Biz neden öldük?’ diye. Var mı verecek cevabınız buna? Mehmedimizin kanıyla suladığı vatan toprağını bu aşağılık ruhlu insanlar kirletti. İçiniz cız etmedi mi? ‘Şehitler ölmez, vatan bölünmez’ demeye kimin yüzü var?” dedi.

YOZGAT – ŞEHİT BABASI: VATAN İÇİN ÖLMEYE HAZIRIM

Yozgat’ta, Çanakkale Zaferinin 98′inci yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında düzenlenen törenle, şehit babası ve bir gaziye devlet övünç madalyası verildi. Şehit babası Abdullah Bek, “Bugün hem gururluyum hem hüzünlüyüm, vatan için ölmeye de hazırım” dedi.

Çanakkale Zaferi’nin 98′inci yıldönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında,Yozgat Şehitliği’nde düzenlenen anma programı, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ve Jandarma Yüzbaşı Ertuğrul Köroğlu’nun, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapmasıyla başladı. Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, şehitlik defterini imzaladıktan sonra Kuran-ı Kerim okunup şehit mezarları ziyaret edilerek dua edilip, karanfil bırakıldı. Anma programı, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonu’nda düzenlenen Devlet Övünç Madalyası töreniyle devam etti.

Terörle Mücadele kapsamında Hakkari’nin Çukurca İlçesinde teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Üsteğmen Murat Bek’in babası Abdullah Bek ile Hakkari’nin Şemdinli İlçesinde yaralanarak gazi olan Uzman Çavuş Kenan Yahşi’ye düzenlenen törenle Devlet Övünç Madalyası verildi. Madalya töreni, Şehit Üsteğmen Murat Bek ve gazi Kenan Yahşi’nin öz geçmişinin okunmasıyla başladı. Törende Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, Şehit Üsteğmen Murat Bek’in babası Abdullah Bek’e ve Gazi Kenan Yahşi’ye devlet övünç madalyası ve beratını verdi. Tören sonrasında konuşan Şehit babası Abdullah Bek, “Bugün hem gururlu, hem hüzünlüyüm, vatan için ölmeye de hazırım” dedi.

Gazi Kenan Yahşi de, “Ben bu vatana canımı verecektim, bugün olsa yine giderim. Tek kelime ile vatan sağ olsun” diye konuştu.

HATAY – ŞEHİT BABASI YUSUF GÜÇ: 10 EVLADIM OLSA HEPSİNİ ŞEHİT VERMEYE HAZIRIM

Hatay ‘ın Reyhanlı İlçesi’nde, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 98′inci yıl dönümü nedeniyle şehitlikte düzenlenen törende, Şehit Uzman Çavuş Selahattin Recep Güç’ün babası Yusuf Güç, oğlunun mezarı başında gözyaşı dökerek, “10 evladım olsa hepsini şehit vermeye hazırım” dedi.

Çanakkale Zaferi ve şehitleri anma töreni Reyhanlı’nın Yeşilova Mahallesi’ndeki şehitlikte yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Piyade Asteğmen Ferhat Armağan, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Şehit mezarlarına yapılan ziyarette, İlçe Müftüsü Abidin Zeynel Tambağ dua okudu. Şehit Uzman Çavuş Selahattin Recep Güç’ün mezarı başında dua okunacağı sırada, şehidin babası Yusuf Güç, “10 evladım olsa hepsini bu vatan uğruna şehit vermeye hazırım. Birkaç çapulcu bizi asla yıldıramaz” diyerek gözyaşlarını tutamadı.

Jandarma Uzman Çavuş Selahattin Recep Güç, 21 Ağustos 2012′de Şırnak’ın Uludere İlçesi Gülyazı Köyü’nde, BDP’lilerin Irak sınırındaki hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerine yapacağı ziyaret nedeniyle güvenlik önlemi almak için köye giden askerleri taşıyan minibüsün uçuruma yuvarlanması sonucunda şehit olan 10 askerden biriydi. Baba Yusuf Güç, oğlunun acı haberini aldığında da “Kimseyi güldürmeyeceğim. Vatan sağolsun” demişti.

EDİRNE – ŞEHİTLER TRAKYA’DA ANILDI

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98′nci yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle Edirne ve Kırklareli’de törenler düzenlendi. Şehit yakınları, gözyaşları içinde şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı.

Edirne’deki tören sabah saatlerinde Sarayiçi mevkiindeki Balkan Şehitliği’nde başladı. Şehit mezarlarının ziyaret edildiği törene Edirne Valisi Hasan Duruer, 54′ncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Cengiz Demirci, Belediye Başkan Vekili Hakan İnci, Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, rütbeli askerler, şehit yakınları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Askerler tarafından yapılan saygı atışı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, şehitler için dua okudu. Katılanlarda ellerini açarak duaya eşlik etti.

Ardından Vali Hasan Duruer ve beraberindekiler Balkan Şehitliği’ni ziyaret ederek, şehit mezarlarına karanfiller bıraktı. Halk Eğitim Merkezi’nde devam eden törenlerde Şehitleri Anma Günü nedeniyle düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilirken, “Biz değil miydik?” isimli fotoğraf sergisi açıldı. Anadolu Lisesi öğrenciler de, “Hiç değişmez bu yazı, kimimiz şehit oluruz, kimimiz gazi” isimli oratoryoyu sahneledi.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ