logo

Karaburun 44

Ankara’da terör operasyonu

Ankara’da terör operasyonu
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri, Adalet Bakanlığı ve AK
Parti Genel Merkezi’ne yapılan saldırıyla ilgili terör örgütü DHKP-C’ye yönelik,
özel harekat birimine ait helikopterle hava destekli operasyon
düzenledi.
Operasyon, sabahın ilk saatlerinde başladı. 21 ayrı adrese eş zamanlı düzenlenen operasyon kapsamında Liman- İş Sendikası Genel Merkezi ve Genel İş Sendikası Genel Merkezi’nde de aramalar yapılıyor.
Sabahın ilk saatlerinde aralarında Emniyet’in üst düzey yetkililerinde aralarında bulunduğu terörle mücadele uzmanları helikopterle Ankara Atatürk Lisesi’nin Sıhhıye’deki bulunan bahçesine iniş yaptı. Polis yetkilileri, Liman- İş Sendikası Genel Merkezi’nde yapılan aramaları yerinde gözlemledikten sonra yine aynı helikopterle bu kez Ulus’taki Genel- İş Sendikası Genel Merkezi’nin bulunduğu bölgeye geçti.
Helikopter destekli operasyona Özel Harekat Timleri de katılırken, 2 sendikanın dışında 19 yerde de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonlarda şu ana kadar 4 kişinin gözaltına alındığı ve bu sayının artacağı öne sürülürken sendikalardaki bilgisayar ve diğer dokümanlara da el konuldu.
DİSK/GENEL-İŞ SENDİKASI BAŞKANI EKİCİ “İTİBARSIZLAŞTIRMA OPERASYONU”
Ankara’da DHKP-C’ye yönelik yapılan operasyon kapsamında bu sabah DİSK/Genel-İş Sendikası’nda yapılan aramaların halen devam ettiği bildirildi. DİSK/Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, Genel-İş Sendikası’nın DİSK’e bağlı en büyük sendika olduğunu belirterek, bu operasyonun DİSK’ e yönelik bir itibarsızlaştırma operasyonu olduğunu söyledi. Ekici, aranan şüphelilerin kendi sendikalarıyla hiçbir ilişkilerinin bulunmadığını da bildirdi.
Aramaların sürdüğü Genel-İş Sendikası’na gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise, 25 yıldır DİSK’in avukatlığını yaptığı belirterek, bu operasyonların Türkiye’deki demokratik sendikalara karşı itibarsızlaştırma operasyonu olduğunu söyledi.
Bu arada operasyonda aralarında DHKP-C’nin Ankara sorumlusunun da bulunduğu 10 kişinin gözaltına alındığı öne sürüldü.
YAZILI AÇIKLAMA DA YAPILDI
DİSK/Genel-İş Sendikası’nda yapılan aramalarla ilgili sendikadan yazılı açıklamada yapıldı. Açıklamada, “DİSK/Genel-İş Genel Yönetim Kurulu’nun güvenlik güçlerince bugün erken saatlerde Genel Merkez binamızda yaptıkları aramayla ilgili basın açıklamasıdır. Güvenlik güçleri bu sabahın erken saatlerinde Ankara’da Ulus’ta bulunan Genel Merkez binamızda kendi ifadelerine göre şahıs araması yapmışlardır. Yapılan arama kurumsal olarak DİSK/Genel-İş Sendikası ile ilgili olmadığı gibi aranan kişilerin de sendikamızla üyelik de dahil hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır. Yapılan aramada ne yazık ki sendikamız binasında tüm kapılar kırılmış ve ağır bir maddi hasar oluşmuştur. Sendikamızla ilgisi olmadığı bildirilen bir konuda sendikamızın ağır bir hasarla yüz yüze kalmış olması; ayrıca kamuoyunda sabahın erken saatlerinde tüm medya kanallarında sendikamızı ağır zan altında bırakan haberlerin yayımlanmış olması sendikamızca telafisi zor bir durum yaratmıştır. Sendikamıza reva görülen ve sendikamıza yönelik kamuoyu algısını ve üyelerimizi olumsuz etkileyen bu uygulamayı şiddetle protesto ettiğimizi başta vefakâr üyelerimiz olmak üzere kamuoyuna saygıyla duyururuz” denildi.
LİMAN-İŞ SENDİKASI : HASAN BİBER, 1999 YILINDA SENDİKAMIZDAN AYRILDI
Ankara’da DHKP-C’ye yönelik yapılan operasyon kapsamında bu sabah Liman-İş Sendikası’nda arama yapıldı. Liman-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından aramalarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Baskını haber alan Genel Merkez Yöneticilerimiz sendikaya geldiklerinde, Liman-İş Eski Genel Başkanı Hasan Biber’in arandığı ileri sürülmüştür. Hasan Biber, 1992 yılında Genel Başkan seçilmiş 1999 tarihindeki Genel Kurul’da yapılan seçimleri ise kaybederek bu görevinden ayrılmıştır. Eğer baskının gerçek amacı eski başkan Hasan Biber hakkında bilgi almak olsaydı, öncelikle Sendikamız yöneticilerine başvurulması gerekirdi. Bu durumda Sendikamızın kapıları kırılmaya gerek kalmaksızın kendilerine açılır, gereken araştırmayı yapmaları konusunda her türlü yardım sağlanırdı” denildi.
“HASAN BİBER, 1999 YILINDA SENDİKAMIZDAN AYRILDI”
Liman-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle; “25 Mart 2013 günü sabah saat 05.30 sıralarında Sendikamız Genel Merkezi, emniyet güçleri tarafından basılmıştır. Hiçbir yetkiliye haber verme gereği duyulmaksızın yapılan baskında Genel Merkezimizin bulunduğu binanın ana kapısı, daire giriş kapısı ve muhasebe büromuzun kapısı kırılmak suretiyle büyük maddi hasar verilmiştir. Baskını haber alan Genel Merkez Yöneticilerimiz sendikaya geldiklerinde, Liman-İş Eski Genel Başkanı Hasan Biber’in arandığı ileri sürülmüştür. Hasan Biber, 1992 yılında Genel Başkan seçilmiş, 4-5 Eylül 1999 tarihindeki Genel Kurul’da yapılan seçimleri ise kaybederek bu görevinden ayrılmıştır. Sendikamızın kurulduğu günden bugüne kadar bütün yöneticilerinin bilgileri Ankara Emniyet Müdürlüğü Sendikalar Masası’nda mevcutken, bahse konu şahsın 1999 yılında Sendikamızdan ayrıldığını ve Sendikamızla bir ilişkisinin kalmadığını Emniyet güçlerinin bilmemesi mümkün değildir.”
“HER TÜRLÜ YARDIM SAĞLANIRDI”
“Eğer baskının gerçek amacı eski başkan Hasan Biber hakkında bilgi almak olsaydı, öncelikle Sendikamız yöneticilerine başvurulması gerekirdi. Bu durumda Sendikamızın kapıları kırılmaya gerek kalmaksızın kendilerine açılır, gereken araştırmayı yapmaları konusunda her türlü yardım sağlanırdı. Normalde izlenmesi gereken bu yola başvurulmadan yapılan bu baskınla, Sendikamız kamuoyu nezdinde zan altında bırakılmıştır. Sendikamız hakkında oluşturulan bu olumsuz imaj, sebep olunan maddi hasardan daha büyüktür. Yapılan arama sonucunda bütün binada parmak izi araması yapılmış, ancak herhangi evrak veya bilgisayar kaydı alınmamış, gözaltı olmamıştır. Aramaya ilişkin tutanak düzenlenmiş, yöneticilerimize imzalatılmış, ancak talebimize rağmen bir sureti tarafımıza verilmemiştir.”
“SENDİKAMIZA YAPILAN KANUN DIŞI BASKINI AYIPLIYORUZ”
“Bu keyfi ve habersiz aramadan dolayı Sendikamız zor durumda kalmıştır. Liman-İş Sendikası, işçilerin hak ve çıkarlarını korumak amacıyla mücadele eden bir demokratik kitle örgütüdür. Sanki bir suç örgütüymüş gibi bir tablo yaratılarak basılması, son zamanlarda Sendikalar üzerinde oynanan oyunların bir parçası olduğunu düşündürmektedir. Liman-İş Sendikası olarak; her türlü terörü şiddetle kınıyor ve Sendikamıza yapılan kanun dışı baskını ayıplıyoruz.”
GENEL-İŞ SENDİKASI BAŞKANI EKİCİ BASIN TOPPLANTISI DÜZENLEDİ
DİSK ve Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici, Genel-İş Sendikasında yapılan arama sonrası herhangi bir belge ve bilgisayara el konulmadığını belirterek, “Hiçbir güç bizi demokrasi mücadelesinden alıkoyamayacak. Bu yapılmak istenen itibarsızlaştırma operasyonu, üyelerimiz ve ‘hak, hukuk, özgürlük’ diyen halkımız nezdinde bizi itibarsızlaştırmak yerine bize daha büyük itibar katacak” dedi.
Ekici, Genel-İş Sendikası Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, yapılan aramaya tepki göstererek, muhalif kimliği olanların yaşayabileceği bir durumla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Ekici, şunları söyledi: “Bu ülkede demokrasi mücadelesi veren, hak diyen, adalet diyen, özgürlük diyen, eşitlik diyen, barış diyen, kardeşlik diyen, iktidara karşı muhalif duran herkesin karşılaşabildiği bir durumla karşı karşıyayız. AKP’nin de ileri demokrasisi herhalde bu. Eğer ileri demokrasi denen şey buysa lanet olsun böyle ileri demokrasiye. Biz her türlü saldırılara rağmen başta DİSK ve Genel İş Sendikası olmak üzere, ülkemizde hak diyen eşitlik diyen, özgürlük diyen güçlerle demokrasinin tüm kurallarını yerleştirip işletilmesine kadar ve demokrasiyi tüm ülkede yaşatıp nefesimizde hisseden kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Bu mücadeleden hiçbir güç alı koymadı ve koyamayacak da. Muhalif kimliği olan herkese bir kılıf uyduruluyor ve toplum tam bir korku imparatorluğuna dönüştürülüyor.”
Ekici, daha sonra Genel-İş Genel Yönetim Kurulu’nun basın açıklamasını okudu. Toplantıya katılan KESK Genel Başkanı Lami Özgen de yapılan operasyonu eleştirdi. Bu arada toplantı öncesi sendika yetkilileri, arama sırasında polis tarafından kırıldığını belirttikleri kapıları gazetecilere göstererek kamera ve fotoğraf çekimi yaptırdı.

 

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ