logo

Karaburun 44

G.Doğu’da federal yapı kurulabilir

G.Doğu’da federal yapı kurulabilir
 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 473’üncü Uluslararası Mesir Festivali nedeniyle geldiği Manisa’da, partisinden seçilen Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ü makamında ziyaret etti.

Devlet Bahçeli 1Bahçeli, çayını şekersiz içti, güneş gözlüğü ve şapka takan küçük bir çocuğu sevdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bu yıl 473’üncüsü düzenlenen Uluslararası Manisa Mesir Festivali’ne katılmak için geldiği Manisa’da Ülkü Ocakları Derneği Manisa İl Başkanı Onur Papuçcuoğlu’nu makamında ziyaret etti. Ziyarete ülkü ocağı üyesi çok sayıda genç katıldı. Gençler, Bahçeli’yi bina önünde sıraya girerek selamladı. Bahçeli, binaya girmeden önce, güneş gözlüğü ve şapka takan 4 yaşındaki bir çocuğu sevdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ülkü Ocakları Derneği’nin ardından Manisa Belediye Başkanı MHP’li Cengiz Ergün’ü makamında ziyaret etti. Ergün, yaklaşık 45 dakika barkovizyon görüntüleriyle kentte yaptıkları hizmetleri anlattı. Bahçeli, brifing sırasında kendisine ikram edilen çayın şekerlerini istemedi. MHP Genel Başkanı’na yöresel figürlerle işlenmiş vazo hediye edildi. Sunumu dinledikten sonra belediyenin ziyaret defterini imzalayan Bahçeli, “Yaptıklarınızı zevkle dinledim. Daha da iyisinin olacağına inanıyorum. Manisa büyükşehir olacak, o zaman hizmetlerin daha da artacağına eminim” dedi.

BAHÇELİ’DEN TOPLU AÇILIŞ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 473’üncü Uluslararası Manisa Mesir Festivali’nin ardından Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen Manisa Belediyesi’nin gerçekleştirdiği tesislerin toplu açılış törenine katıldı. Törende Laleli Mahallesi’nde Atatürk Gençlik Merkezi, spor salonu, ulaşım koordinasyon merkezi ve üç atık depolama alanı, her mahalleye spor merkezi, Güzelyurt Çocuk Merkezi, tıbbi atık tesisi, sosyal hizmet binası, Bedesten Meydanı ve Efendiler Kahvesi, Çanakkale Şehitliği Anıtı ve Atatürk Sergi Salonu hizmete girdi.

YAKLAŞIK 3 BİN KİŞİ DİNLEDİ

Koltuklara oturma düzeninin sağlandığı törende Bahçeli yaklaşık 3 bin davetliye hitap etti. Bahçeli, Manisa’nın Büyükşehir Yasası ile büyükşehir olma hakkı kazanan belediyelerden biri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimde MHP, 487 belediye başkanlığını kazanmıştır. Bunlardan bir tanesi büyükşehir belediye başkanlığı, sekiz tanesi il belediye başkanlığı, kalanlar ise ilçe ve belde başkanlıkları idi. Bu sekiz il belediye başkanlığından bir tanesi Manisa il belediyesidir. Manisa il belediyemiz, Belediye Başkanımız Cengiz Ergün başkanlığında meclis üyeleri ile `Manisa değişiyor’ diyerek gerçekten Manisa’ya büyük hizmetler sunmuşlardır. Manisa gerçekten değişmektedir. TBMM’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin teklifi olarak getirilmiş olan Büyükşehir Yasa Teklifi kabul görmek suretiyle uygulamaya geçmiştir. 16 büyükşehrin yanına 13 büyükşehir belediyesi ilave edilmiş, daha sonra Ordu ilimizin de büyükşehir olmasıyla toplam büyükşehir belediye sayısı 30’a çıkmıştır. Bir ilimizde toplumsal dinamizm, kollektif ihtiyaçların artması, sosyo ekonomik gelişmişlik seviyesi, il belediyesinin sunacağı hizmetlerin kapsamını genişletebilir. Yeni sorumluluklar yükleyebilir ve bu sorumluluklar çerçevesinde yeni kurumsal yapıya ihtiyaç duyulabilir. İşte Manisa bu anlayış çerçevesinde büyükşehir belediyelerimizden bir tanesi olmuştur. Manisa’ya büyükşehirin hayırlı olmasını Allah’tan diliyorum.”

“BÜYÜKŞEHİR TUZAĞI İLE ÖZERK BÖLGE Mİ GELİYOR”

MHP lideri Bahçeli, Büyükşehir Yasası ile Güneydoğu Anadolu’da özerk bölge, federal yapı kurulabileceğini öne sürerek, şunları söyledi:

“MHP olarak bu talepler çerçevesinde büyükşehir belediyesinin sayısının artması, karşı olduğumuz bir gelişme olarak nitelendirilmemeli. Ancak bu büyükşehir belediyesi olma sürecinin arkasında milletimizin karşı karşıya kaldığı büyük tuzakları da bu memleketin evlatları, hangi siyasi partide olurlarsa olsunlar iyi fark etmelidirler. Bu konunun altını çiziyor ve gelişmeleri değerlendirirken bu yönüyle Manisalı aziz insanlarımızın dikkatine sunuyorum. Muhterem Manisalılar, bir an düşünelim. Diyarbakır var olan 16 büyükşehirden bir tanesidir. Büyükşehir olarak merkez ilçelerle beraber büyükşehir kapsamı belirlenmiştir. Ancak son Büyükşehir Yasası ile birlikte büyükşehir alanı mülki idare ile örtüşür hale gelmiştir. Yani tüm il sınırları da genişlemiştir. Van, Mardin, Şanlıurfa büyükşehir olmuştur. Bu kentlerin arasında kalan, özellikle 2011 ve 2012 yılarında terörün tırmanmasıyla alan hakimiyetinin bölücü etnik unsurlar tarafından sağlandığı Hakkari, Şırnak, Batman, Siirt, Bingöl, Bitlis, Tunceli ve Ağrı birlikte düşünüldüğü vakit, Güneydoğu Anadolu’da yaklaşık 134 bin kilometrekare toprak alanı olan, 8 milyon 200 bin insanın yaşadığı bir coğrafya parçasıdır. Vatanımızın bir bölümüdür. Eğer vatanın bu bölümü büyükşehir tuzağı ile demokratik cumhuriyet, özerk bölge, federal yapı için hazırlanmış yer döşemeleri ise bu yer döşemeleri başkanlık sistemi ile bu projenin unsurları haline getiriliyorsa, büyükşehir bir tuzak olarak milletimizin karşısındadır. İnşallah bu gerçekleşmeyecektir. Buna aziz milletimiz izin vermeyecektir.”

CENGİZ ERGÜN’Ü ADAY OLARAK İŞARET ETTİ, DESTEK İSTEDİ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Manisa halkından 2014 yerel seçimlerinde Manisa’yı bir kez daha MHP’ye vermelerini isteyerek, mevcut Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün tecrübelerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı ve onun adaylığını işaret etti. Bahçeli, “Öyleyse Büyükşehir Yasası’nı amaçları çerçevesinde değerlendirerek sizlerin mutluluğunu huzurunu kolektif ihtiyaçlarını karşılayacak bir şekilde sunmalıyız. O halde Manisa’nın büyükşehir olması hayırlı olmuştur. Manisa’nın merkezindeki bu değişimi il sınırları kapsamında yerlere de götürmeliyiz. 30 Mart 2014 yılında yapılacak olan seçimde, 2009’u bize hediye ettiniz, 2014’ü de hediye etmenizi istiyorum” dedi.

Büyükşehiri kuracak bir kurucu başkana ihtiyaç olduğunu kaydeden Bahçeli, “Onun da tecrübesi olmalıdır, hizmeti olmalıdır ve geleceğe güven vermelidir. Bugün bunların işaretini Manisa’da görüyorum. Hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

ÇANAKKALE SAVAŞI’NI CANLANDIRAN ASKERLER DUYGULANDIRDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Manisa Belediyesi tarafından yaptırılan Çanakkale Şehitleri Anıtı ve Müzesi’nin açılışını yaptı. Bahçeli, müzeyi gezdi, canlı mankenlerin savaşı canlandırmasını izledi. MHP lideri, savaşı canlandıran askerleri tebrik ederek, “Tüylerim diken diken oldu, çok duygulandım, çok etkileyiciydi” dedi. Bahçeli’ye askerlerin savaşta içtiği kırık buğday çorbası ikram edildi. MHP lideri daha sonra belediye tarafından yapılan Atatürk Gençlik Merkezi’ni gezdi. Bahçeli, merkezin ayrı dersliklerinde bağlama, keman ve piyano çalan, zeybek oynayan, modern dans yapan gençleri izledi. Bahçeli, partisinin Manisa İl Başkanlığı binasını hizmete açtı. MHP Manisa İl Başkanı Tamer Akkal, daha önce AK Parti’nin kullandığı binayı kiraladıklarını belirterek, “Şimdi binayı aldık bir dahaki seçimde iktidarı da alacağız” dedi.

Partisinin İl Başkanlığı’ndan ayrılan Bahçeli, karayoluyla Ankara’ya hareket etti.

 

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ