logo

Karaburun 44

Uzun ince bir yoldayız

Uzun ince bir yoldayız
 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’in ilçelerinde yaptığı konuşmalarda halktan çözüm sürecine destek istedi.

Ülkede barışı istemeyenler olduğunu ileri süren Erdoğan, “Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece. Yolumuz uzun. İnşallah barışı egemen kılacağız” dedi.

Eskişehir’den helikopterle Mihalgazi İlçesi’ne eşi Emine Erdoğan ve bakanlar Nabi Avcı, Binali Yıldım ve Veysel Eroğlu ile birlikte gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada toplanan yaklaşık 2 bin kişiye hitap etti. Erdoğan “Burada özellikle benim hanım kardeşlerimi toprağı tırnaklayarak burayı bereketlendirdikleri için onları kutluyorum. Mihalgazi’yi sizler ayağa kaldırdınız, bereketlendirdiniz” dedi. Teröre son vermek için hükümetin gayret gösterdiğini anlatan Erdoğan, “Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece. Gideceğiz gündüz gece, yolumuz uzun. İnşallah barışı egemen kılacağız. Ülkemizde, terör belasına inşallah son vermek üzereyiz. Onu gayreti içindeyiz” diye konuştu.

Başlattıkları çözüm sürecini engellemeye çalışanlar bulunduğu görüşünü savunan Erdoğan, “Siyasette, medyada, içeride, dışarıda engellemeye çalışıyor. Zaman zaman birileri, ‘Siz terörist başıyla ne anlaştınız onlara ne verdiniz?’ diye soruyorlar. Milletimizin bize vermediği yetkiyi hiçbir yerde kullanmadık kullanmayacağız. Eğer bizim dik duruşumuz, omurgalı duruşumuz varsa, milletimiz bize ne dediyse onu yaptık. Bizim kimseye borcumuz yok. Bizim oraya verilmiş bir sözümüz yok, millete verilmiş sözümüz var” dedi.

Başbakan Erdoğan, Ak Parti iktidarının 10 yılda ekonomide büyük başarı sağladığını, milli geliri 230 milyar dolardan 774 milyar dolara çıkarttıklarını, devletin borçlanma faizini yüzde 63’ten yüzde 6.5’e düşürdüklerini, mayıs ayında 400 bin dolar borcu ödeyip İMF defterini kapatacaklarını söylerken, “Ey MHP, ey CHP bunları gör” dedi.

SARICAKAYA’DA MHP’YE YÜKLENDİ

YOL ÜZERİNDE DÜĞÜNE UĞRADI

Başbakan Erdoğan, Mihalgazi’den 5 kilometre uzaklıktaki Sarıcakaya İlçesi’ne geçerken, yol üzerinde bir düğün evine de uğradı. Başbakan, eşi Emine Erdoğan’la birlikte, evlenen 27 yaşındaki Halime ve 27 yaşındaki Durmuş Özbağ çiftini tebrik etti. Emine Erdoğan, geline altın takarken Başbakan Erdoğan da 3 çocuk tavsiyesinde bulundu.

Sarıcakaya ilçe meydanında da Mihalgazi’de olduğu gibi yaklaşık 2 bin kişiye hitap eden Başbakan Erdoğan, yine ekonomide başarılı olduklarını söyleyerek daha önceki konuşmalarında söylediği rakamları tekrarladı. Burada MHP’ye sert sözlerle yüklenen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bize ne kadar borç bıraktılar biliyor musunuz? 23.5 milyar dolar IMF’ye borç bıraktılar. Çok konuşuyor ya, milliyetçiyim diyor ya. Sevsinler senin gibi milliyetçiyi. Lafla milliyetçilik olmaz. IMF’den bu kadar borç alacaksın, bankaları iflas ettireceksin, ondan sonra kalkıp milliyetçiyim diyeceksin. Lafla olmuyor. Bilmem halat atacak, bilmem ne atacak, iş yap iş. Ne yaptın? Bu MHP’ye gönül veren kardeşlerime sesleniyorum. Milliyetçilik milletperver olmaktır. Vatanperver olmaktır. Bu vatanın her yerini aynı şekilde modern hale getirmektir.”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin dün Bursa konuşmasında kendisine “Terörist aşına ne vaat ettin?” diye sorduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bir şey biliyorsan belge ortaya koy” yanıtını verdi. Sarıcakayalılardan çözüm sürecine destek isteyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Çıkıyor bir tanesi Bursa’da diyor ki; ‘Terörist başına ne vaat ettin?’ Ben de şimdi Sarıcakaya’dan diyorum ki, burası Osmanlı’nın kuruluşuna destek vermiş bir yer. Beyefendi böyle bir iddianın içinde olduğuna göre bu iddiayı açıklamak durumundasın. Açıklayamazsan namertsin diyorum. Çünkü iftiralarla bir yere varılmaz. Siyasetçiye yalan yakışmaz iftira yakışmaz. Bir şey biliyorsan belgele ortaya koy. Şimdi bu çözüm sürecinde başarıya ulaşacağız diye çılgına döndüler. Terörle ilgili olarak başaracağız diye çılgına döndüler. Ana muhalefet de yavru muhalefet de. Kuduruyorlar. Niye? Bu iş bitecek diye. Bu ülke huzurlu olacak diye. Bu ülkede istikrar olacak diye, refah olacak diye çılgına dönüyorlar. Onlara rağmen istikrar, onlara rağmen güven, onlara rağmen huzur, onlara rağmen mutluluk, Allah’ın izniyle bu ülkede daha da refah artacak

ERDOĞAN, ÇİFTELER’DE KONUŞTU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eskişehir’de Mihalgazi ve Sarıkacaya ilçelerini ziyaretin ardından Sikorsky helikopterle Çifteler İlçesi’ne geldi. Erdoğan’ın helikopterlerine Kobra tipi helikopterlerin de eşlik ettiği görülürken, miting alanındaki çatılara ise keskin nişancılar konuşlandırıldı. Coşkulu bir kalabalığın karşıladığı Erdoğan’ın konuşacağı Çifteler’deki miting alanında bulunan pankartlar ise dikkat çekti. Son olarak 1948 yılında Adnan Menderes’in Başbakan olarak ziyaret ettiği ilçeyi, 65 yıl sonra Başbakan Erdoğan’ın ziyaret etmesine vurgu yapıldı. Miting alanında ‘İlk demokrasi mitinginin yapıldığı ilçemize hoş geldiniz’ ve ‘Yıl 1948: Demokrasi Kahramanı Adnan Menderes İlçemize Gelmiştir, Gençlerle Görüşmüştür. Yıl: 2013 Dünya Lideri Sayın Başbakanımız Hoş Geldiniz, Gençler Sizinle de Görüşmek İstiyor’ yazılı pankartlar dikkat çekti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, aynı zamanda Eskişehir Milletvekili olan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı mitingte Başbakan Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan da eşlik etti.

‘YUNUS EMRE DİYARINDAN HIZLI TRENLE MEVLANA’YA GİDİN’

Erdoğan da konuşmasının başında Adnan Menderes’in Çifteler’de yaptığı mitingi hatırlattı. Menderes’in 10 yıl 5 ay Başbakanlık yaptığını söyleyen Erdoğan, “Biz de yola çıktık ve yola çıktığımız andan bu yana hamd olsun hiç aralıksız 10 yıl 5 ayı aştık. Ama bunu sizinle yaptık. Siz bizim arkamızda durdunuz. Siz yanımızda durdunuz. Siz bize ‘Yürüyün’ dediniz ve biz de dağ demedik, taş demedik, yaz demedik, kış demedik, gece demedik, gündüz demedik yolculuğumuza devam ettik devam ediyoruz. ‘Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece’ dedik ve Aşık Veysel’in diliyle hakikaten biz gece-gündüz yürüdük. Ama biz Ferhat gibi sizlere aşıktık, biz Ferhat Siz de Şirin’siniz” diye konuştu.

Önemli bir açılış için Eskişehir’de olduğunu kaydeden Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yüksek Hızlı Tren’i Eskişehir’den Konya’ya bağladık. 5 saatlik Konya- Eskişehir arası ne oldu şimdi? 2 saat. Modern, huzurlu, Yüksek Hızlı Tren’le yolculuk. Ve şimdi 29 Ekim’de inşallah fevkalade bir durum olmazsa Eksişeir’i İstanbul’a bağlıyoruz Yüksek Hızlı Tren’le. Ama unutmayın bu arada Eskişehir- Konya 15 gün süreyle 5 lira. Bir Mevlana Ziyareti yapabilirsiniz. Yunus Emre diyarından çıkın, Mevlana’ya gidin. Ve bunlar size layık.”

‘ÇİLE NEDİR’ DEDİĞİN ZAMAN GİT ANANA SOR, ONU ONLAR BİLİR

Çifteler’e gelmeden önce Mihalgazi ve Sarıcakaya ilçelerini de ziyaret ettiğini belirten Erdoğan, “Oralarda beyaz yaşmaklı, eli öpülesi analarla selamlaştık. Ve burada da bakıyorum hanım kardeşlerim bu işe ağırlığını koymuşlar. Beyfendi kardeşlerime de sesleniyorum, biz kadına annelik makamında değer biçen bir medeniyetin çocuklarıyız” dedi. Alandaki gençlere de anne ve babalarının kıymetini bilmeleri tavsiyesinde bulunan Erdoğan şunları söyledi:

“Zira bakın cennet babaların ayağı altında değildir. Annelerin ayakları altındadır. Ben babamın ayağını da öptüm ama anamın ayağının altı bambaşkaydı. Nazlanırdı. Çekerdi ayağını, çektiği zaman ‘Anacağım dur öpeceğim’ derdim, o derdi ‘Napıyorsun oğlum olmaz’. ‘Anam senin ayağının altında cennetin kokusu var onu kokluyorum’ derdim. Onun için tüm gençlere sesleniyorum; aman ha analarınızın kıymetini bilin. Annelerinize de babalarınıza da yanınızda yaşlandıklarında ‘Öf’ bile demeyin. Bizim medeniyetimiz de ana da baba da bambaşkadır. Onlara el kalkmaz, onlara saygısızlık olmaz, onalar saygı bizim medeniyetimizin gereğidir. Onun için anayı babayı bir kenara koy olmaz. Ne yap yap ananı yanlız koma, babanı yanlız koma. Hep beraber geleceğe yürüyün. Çünkü onlar bizi 9 ay 10 gün beslediler, büyüttüler, dünyaya getirdiler ondan sonra hayata hazırladılar. En ufak bir sızımızda yaz kış demeden onlar hüngür hüngür ağladırlar. Çileyi onlar çektiler. ‘Çile nedir’ dediğin zaman git anana sor. Onu onlar bilir. Biz bilmeyiz.”

“Bizim kültürümüz batı kültürüne benzemez” diyen Başbakan Erdoğan, “Biz aile kültürünün yıkılmasına müsahade etmeyiz, etmeyecğiz” diye konuştu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı kurduklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, boşanan kadınlara ayda 250 TL destek verdiklerini kaydetti. Alanda bulunan bir kadının ise bu maaşa bağlanmak için Erdoğan’a seslenmesi üzerine Başbakan Erdoğan, “Anacağım bunu bize söylemeyin hiç olmazsa. Senin başka bir gelirin varsa alamazsın tabi” dedi.

‘BİZ SİZE SEVDALIYIZ BE’

Başbakan Erdoğan, eğitim konusuna da değindi. Eskişehir Milletvekili olan Nabi Avcı’yı Milli Eğitim Bakanı yaptıklarını söyleyen Erdoğan, akıllı tahta konusunda ise “Fevkalede bir durum olmazsa 3 yıl içinde akıllı tahtayı okullarımıza yerleştiriyoruz” dedi. “Modern dünyayı aşan bir durumdur bu” diyen Erdoğan, “Ama Türkiye’de olacak. Ana muhalefete, yavru muhalefete rağmen olacak bu” diye konuştu.

Hastaların artık hastanelerde ve eczanelerde beklemediklerini söyleyen Erdoğan, “Bizden öncekilerin aklı nerdeydi ya, niye bizden önce yapmıyorlardı? Ama biz yaptık. Niye? Çünkü biz Osmanlı’nın torunlarıyız” diye konuştu. Kanun Sultan Süleyman’ın sağlıkla ilgili sözünü hatırlatan Erdoğan, “Yani Kanuni diyordu ki ‘Ben devleti feda ederim bir sağlıklı nefes için’. Yani benim Ayşe bacımın sağlıklı nefes alması için ‘Devleti feda ederim’ diyen anlayıştan geliyoruz biz” dedi.

Eskişehir’le ilgili olarak “10 yıl önce Allah aşkına ne vardı bu şehirde?” diye soran Başbakan Erdoğan, Eskişehir’e yapılan yatırımların AK Parti iktiarı ile yapıldığını kaydetti. “Hala yapıyoruz ve yapacağız” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Sadece 10 bine yakın toplu konut yaptık Eskişehir’de. Yine yapmaya devam edeceğiz. Hala yapıyoruz. Niye, biz size Sevdalıyız be. Bizim derdimiz var be. Biz milletimize aşğız aşık. Ama bizim kitabımızda ayrım yok. Bizim kitabımızda Türk, Kürt,Laz, Çerkez, Gürcü, Abaza, Arnavurt, Boşnak yok. Bizim kitabımızda insan var. Dedik ya İnsan bu su misali, kıvrım kıvrım akar ya. Bir yanda akan benim öbür yanda Sakarya. Biz insanı rabbimizin deyimiyle, ‘eşrefi mahluk’ olarak gördük. Öyle tanıdık, öyle tanıyoruz. Ve biz halka hizmeti hakka hizmet olarak gördük. Ve bu yolda öyle yürüdük ve öyle de yürüyoruz.”

‘BU KARDEŞİNİZ HALKININ VERMEDİĞİ YETKİYİ KULLANMAZ’

Erdoğan, Türkiye’de çözüm sürecine provoke etmek isteyenler olduğuna vurgu yaparak, “Bu ülkede fitne rüzgarlarını estirmek isteyenler var. Bizi bölmek isteyenler var. Ana muhalefeti, yavru muhaletefeti şu andaki çözüm sürecini kıskanıyorlar. Bölmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama biz onlara rağmen bu çözüm sürecini başarıya ulaştıracağız Allah’ın izniyle” diye konuştu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Bursa’da dün yaptığı mitingteki sözlerine de tepki gösteren Erdoğan, “Bir tanesi çıkmış Bursa’da diyor ki, şu lafa bak ya ‘Ey Başbakan’ diyor ‘Terörist başına sen ne söz verdin?’ diyor, ‘Ne vadettin?’ diyor. Çİfteler’in güzel insanları, bu kardeşiniz, bu başbakanınız halkının vermediği yetkiyi hiç bir zaman, hiçbir yerde kullanmamıştır, kullanmaz. Bunu böyle biliniz. Bunlar bakın İmralı’ya kim getirdi koydu onu araştırın, sorun” dedi.

‘ARTIK GÜNDEM BELİRLEYEN BİR ÜLKE VAR’

Erdoğan, İsrail’in Türkiye’den özür dilemesi konusuna da değindi. Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kardeşlerim bakınız bizim uluslararası sularda 9 gencimizi, kardeşimizi şehit ettiler mi? Ne dedik, ‘Eğer bizimle normalleşmek isteniyorsa, önce Türk milletinden özür dilenecek’. Bu bir. İki; ‘Şehitlerimizin ailesine tazminat ödenecek’ dedik. Üç; ‘Filistin halkına uygulanan ambargo kalkacak’ dedik. Hiç endişe etmeyin, biz bu yolculuğumuzda hep dik durduk, dikleşmedik omurgalı bir siyaset yürüttük, yine aynen yürütmeye devam edeceğiz. Şimdi özür dilendi mi? Dilendi. Şimdi tazminatın ödenmesini bekleyeceğiz. Ama Filistin’e de ambargonun kalkmasını ve bu görüşmede bir şey daha gündeme geldi. Filistin- İsrail arasındaki sıkıntılarda Türkiye ile israil arasında işbirliği yapılacak. Bunlar sıradan adımlar değil, önemli adımlar. Ve değerli kardeşlerim şunu iyi bilmenizi istiyorum. Artık Türkiye’de gündemi belirlenen bir idare yok. Gündem belirleyen bir idare ve bir ülke var. Ve bu böyle devam edecek Allah’ın izniyle.”

‘BATSIN BÖYLE MİLLİYETÇİLİK’

Başbakan Erdoğan, Çifteler’deki konuşmasında MHP-DSP-ANAP iktidarını da eleştirdi. O dönemde bankaların batırıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, “Kalkmış milliyetçilikten bahsediyor, sevsinler senin milliyetçiliğini. Batsın böyle milliyetçilik” diyerek Bahçeli’ye yüklendi. “Siz halka hizmet vermediniz halkı sömürdünüz, faizle sömürdünüz” diyen Erdoğan, “Bankalarımızı batırdınız. Koskoca Ziraat Bankası’nı batırdılar bunlar” dedi. Erdoğan, Ziraat Bankası’nın ise şu anda güçlü olduğunu da vurguladı.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu MHP, bu CHP’nin yavrusu DSP; bunlar İMF’den gettiler 30 milyar dolar borç aldılar ve bize 23.5k milyar dolar borç devrettiler. Ödedik ödedik ve şu anda İMF’ye ne kadar borç kaldı biliyor musunuz? 400 milyon dolar borç kaldı. Mayıs ayında bu 400 milyon dolar borcu da ödüyoruz ve İMF ile dosyayı kapıyoruz. Ama bu arada bişey oldu ne oldu? Şimdi İMF bizden borç istiyor. Ve şu anda görüşmeler yapılıyor. Gerekirse 5 milyar dolar onlara borç vereceğiz. Niye? Türkiye’ye bu yakışır. Osmanlı’nın torunlarına bu yakışır, Selçuklu’nun torunlarına bu yakışır.”

‘İNŞALLAH SİZİN ADINIZA DA FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZLE KUCAKLAŞIRIZ’

Başbakan Erdoğan, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin belediyecilik anlayışına da değindi. Erdoğan, “Bir büyükşehir belediyesi anlayışını biz Eskişehir’de göremiyoruz” derken, “Bunu görmemiz lazım. Ve belediyecilik de bizim işimiz biliyorsunuz. Bu kardeşiniz İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden geldi ve oradaki bilgisini Türkiye’ye taşıdı. Ve inşallah Eskişehir’de de yeni bir dönemi AK Parti’nin belediyecilik anlayışıyla yarınlara taşıyacağız. Ve buralar büyükşehir belediyeciliğinin bir hizmet yeri olacak” dedi.

Erdoğan konuşmasının sonunda ise tekrar İsrail konusunu hatırlatarak, “Biz özür noktasında meseleyi hallettik. Tazminat konusu inşallah hallolacak. Filistin’e ambargo kalkacak ve bizler de önümüzdeki ay Allah nasip ederse bir Filistin ziyareti yaparız, bir Gazze ziyareti yaparız, bir Batı Şeria ziyareti yaparız ve uygulamayı da yerinde görürüz. Sizin adınıza da kardeşlerimizle de kucaklaşırız” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan alandan ayrılmadan önce ise kalabalıktan TOKİ’nin ilçede konut inşa etmesi yönünde talepler gelmesi üzerine, “Tamam talepleri toplayalım ve o taleplere göre o toplu konutu da inşallah buraya sokarız. Buradaki mevcut hayvan pazarı TOKİ alanı olarak belirlenmiş üzere. İnşallah güzel bir orada toplu konut alanı yapacağız” dedi.

Başbakan Erdoğan konuşmasının sonunda ise alandaki çocuklara oyuncaklar dağttıktan sonra ilçeden ayrıldı. Erdoğan, Eskişehir programı kapsamında son durağı olan Sivrihisar ilçesine hareket etti.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ