logo

Karaburun 44

Rumlar Türk bayrağı yaktı

Rumlar Türk bayrağı yaktı

Kıbrıs Rum kesiminde sular durulmuyor. Krizdeki ülkenin kızgın vatandaşları, sokakta bir şahıs Türk Bayrağı açtı diye önce linç etmeye kalktılar sonra Türk bayrağını alıp yaktılar.

Kıbrıs Rum kesiminde, banka şubelerinin de bulunduğu Lefkoşa’nın Hürriyet meydanında Türk bayrağı açan kimliği belirsiz bir kişi, bankaların açılmasını bekleyen Rumların saldırısına uğradı.

Kent merkezindeki meydanda, uzun süre sonra yeniden açılan bankaların önünde bekleyen Rumlar, kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin Türk bayrağı açtığını görünce linç girişiminde bulundu. 30-35 yaşlarında olduğu görülen kişiyi Rumların elinden polis kurtardı.

Ülkedeki mali kriz nedeni ile öfkeli olduğu görülen Rumlar, Türk bayrağını, eylemcinin elinden aldıktan sonra yakma girişiminde bulundu.

Öte yandan polis tarafından gözaltına alınan kişinin, polise Fransız pasaportu gösterdiği görüldü.

BANKALAR 12 GÜNDÜR KAPALIYDI

Güney Kıbrıs Rum kesiminde 12 günden beri kapalı olan bankalar bugün nihayet açıldı.

Lefkoşa’da bankaların açılmasıyla birlikte halkın bankalara hücum ettiği görüldü. İşlemlere başlayan banka şubelerine müşterilerin her seferde 3’er kişilik gruplar halinde alınması nedeniyle bankaların önünde uzun kuyruklar oluştu. Polisin de tüm banka şubeleri önünde geniş güvenlik önlemleri aldığı gözleniyor.

Halk, banka işlemleri için belirlenen 5 bin avroluk sınırın ötesinde işlem yapamıyor. Bankalarda para çekme sınırıysa 300 avro olarak belirlenmiş durumda.

Güney Kıbrıs’ta bankaların 12 gündür kapalı olması iç ticarette büyük sıkıntılara neden olmuş, alış verişler de nakit sıkıntısı nedeniyle durma noktasına gelmişti.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ