logo

Karaburun 44

Dicle karıştı

Dicle karıştı

Dicle Üniversitesi’nde karşıt görüşlü öğrenciler arasında kavga çıktı.

DİYARBAKIR Dicle Üniversitesi kampüsünde karşıt görüşlü iki öğrenci grubu arasında bildiri dağıtımı konusunda çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Güvenlik güçlerinin de müdahale ettiği kavgada 4’ü öğrenci 1’i polis, 5 kişi yaralandı.

İlahiyat Fakültesi önünde toplanan ve ellerinde sopalar bulunan bir grup öğrenci, ‘Kahrolsun PKK’ sloganı atarak Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi binasının önüne kadar yürüdü. Burada ellerindeki bildirileri dağıtmak isteyen bu grup ile onlara izin vermek istemeyen karşıt görüşlü öğrenci grubu arasında çıkan tartışma, kısa sürede taşlı- sopalı kavgaya dönüştü. Çıkan kavgaya güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Olaylarda, slogan atarak gelen gruba engel olan gruptaki 3 öğrenci ile bir polis yaralandı.

İlahiyat Fakültesi öğrencileri, ellerinde taş ve sopalarla kampus alanında, tekbir getirerek, polis kontrolünde öğrenci yurduna kadar yürüdü.

Hafif yaralanan 3 öğrencinin gözaltına alınması üzerine yaklaşık 500 öğrenci, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi girişinde oturma eylemi yaptı. Saatlerce süren eylem sırasında polis yetkilileri ile öğrenci temsilcileri arasında uzun süren görüşmeler oldu. Ardından gözaltına alınan öğrenciler, sağlık görevlilerin yaptığı müdahaleden sonra serbest bırakıldı.

Oturma eylemi sırasında çok sayıda öğrencinin katılımı ile sayıları artan sol görüşlü öğrenciler, gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasından sonra bu kez slogan atarak yürüyüşe geçti. ‘Kürdistan faşizme mezar olacak’, ‘Dişe diş kana kan intikam intikam’ sloganları eşliğinde yürüyen öğreciler, İlahiyat ve Hukuk fakülteleri güzergahını kullanarak Tıp Fakültesi Hastanesi yakınından kent merkezine doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş sırasında, Dicle Üniversitesi’ne ait 21 EJ 225 plakalı resmi bir araç, kimliği öğrenilemeyen bir öğrenciye çarptı. Aracın çarptığı öğrenci refüje düştü. Arkadaşlarının yardım ettiği öğrenciğinin burun ve başının arka kısmından kan aktığı görüldü. Yaralı öğrenci, olay yerine çağrılan ambulans ile Dicle Üniversitesi Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

Kent merkezine doğru yürümek isteyen kalabalık öğrenci grubuna, üniversite köprüsü girişinde müdahale edildi. Güvenlik güçleri gaz bombaları tazyikli su ile müdahale ettikleri öğrenciler de taş ve sopalarla karşılık vermesi üzerine kısa süreli arbede yaşandı.

Üniversite yerleşkesinde alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekerken, üniversiteye giden yol üzerine çıkan öğrencilerin buradaki oturma eylemi uzun süre devam etti. Üniversite Köprüsü’nden gidiş-gelişlere izin verilmezken, acil hastalar ise Silvan Köprüsü üzerinden hastaneye götürüldü.

Öte yandan Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’nde sabah saatlerinde çıkan çatışmada, bina girişinde bulunan birçok kapı ve pencere camının kırıldığı görüldü.

ÜNİVERSİTE’DEKİ GERGİNLİK GECE SOKAĞA YANSIDI

Diyarbakır’da öğle saatlerinde Dicle Üniversitesi İlahiyat fakültesinde toplanan bir grup sağ görüşlü öğrencinin Kutlu Doğum Haftası nedeniyle Ziya Gökalp Eğitim Fakültesinde bildiri dağıtmak istemesi ve buna sol görüşlü öğrencilerin karşı çıkması üzerine gerginlik yaşandı. Ellerinde sopalar bulunan yaklaşık 30 kişilik sağ görüşlü grubun Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’ne ‘Allahu Ekber’, ‘Kahrolsun PKK’ sloganları atarak saldırdığı iddia edildi. Fakülte önünde bulunan polislerin olaya geç müdahalede ettiği iddiasıyla akşam saatlerinde Ofis Semtinde öğrenciler olaya tepki gösterdi. Polis panzerinden öğrencilere, ‘olumlu bir sürece girdik provakasyona gelmeyin’ uyarısı yapıldı.

Ofis semtindeki Gevran Caddesi üzerinde bulunan erkek öğrenci yurdunun balkona çıkan öğrenciler ‘Kürdistan fazişme mezar olacak’, ‘Kahrolsun Hizbullah’, ‘Diyarbakır onuruna sahip çık’ sloganları attı. Bazı öğrencilerin yurdun balkonundan ‘Hizbullah yanlıları bugün bize saldırdı, yapılan saldırıyı kınıyoruz’ demesi üzerine cadde ve kaldırımlarda öğrencilerin yanısıra vatandaşlarda toplanarak gruba destek verdi.

POLİSTEN, ‘OLUMLU SÜRECE GİRDİK, PROVAKASYONA GELMEYİN’ UYARISI

Gevran Caddesinde kalabalık grup toplanınca, çevik kuvvet ekipleri olay yerine sevk edildi. Güvenlik Şube Amiri Murat Gök, Gevran Caddesine gelen TOMA aracının megafonundan, “Lütfen provakasyona gelmeyin ve dağılın. Şu anda olumlu bir sürece girmiş bulunuyoruz. Burada toplanmış olan gruba sesleniyorum. Yapılan eylemi ve provakasyonları anlamış değiliz. Aklınız var fikriniz var ne yapmaya çalışıyorsunuz. Şehri kışkırtmaya mı çalışıyorsunuz? Burda toplanan tüm arkadaşlara sesleniyorum. Şu anda yaptığınız iş, iş değil. Birileri de balkona toplanmış orda provakasyonluk yapmaya çalışıyor. Vatandaşlarımızı galeyana getirmeye çalışan gruba da sesleniyorum. Lütfen işinize gücünüze bakın. Öğrenciyseniz öğrenciliğinizi yapın. Lütfen provakasyonlara gelmeyin dağılmanızı rica ediyorum” uyarısı yaptı.

Dağılın uyarısında bulunan Güvenlik Şube Amiri Murat Gök’e öğrenciler tepki gösterdi. Öğlen saatlerinde Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi’ne ellerinde sopalarla saldıran gruba polislerin müdahale etmediğini iddia eden öğrenciler, ‘burda hakkımız olan eylemi yapıyoruz. Gündüz fakültemizde bize saldıran eli satırlı olanlara niye müdahale etmediniz’ dedi. Güvenlik Şube Amiri Murat Gök ise, “bu yaşananlar bir provakasyondur. Bir süreç başlamıştır ve bu sürecin iyi gitmesi için herkesin elinden geleni yapması lazım. Bu tür provakasyonlara gelmeyin. Gerekenler yapılmaktadır. Lütfen dağılın” demesi üzerine öğrenciler dağıldı.

Bu video Adobe Flash Player’ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.


Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ