logo

Karaburun 44

Ergenekon Davası 11 Nisan’a ertelendi!

Ergenekon Davası 11 Nisan’a ertelendi!

Ergenekon davasınında yargılanan sanıkları desteklemek için Silivri’ye gelen gruplara polis ve jandarma müdahale etti

Silivri’de beklenen oldu, TOMA’lar ve panzerler müdahaleye başladı. Destek için gelen halka tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. Duruşma yaşanan gerginlik nedeniyle 11 Nisan’a ertelendi.

Ergenekon soruşturması için Silivri Cezaevi önünde toplanan binlerce vatandaş bariyerleri aşmak isteyince jandarma ekipleri tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Mahkeme Heyeti, “Duruşma salonu içi ve dışındaki olaylar göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı ve güvenli bir şekilde yargılamanın yerine getirilemeyeceği” gerekçesiyle davayı 11 Nisan Perşembe gününe erteledi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’de görülen Ergenekon Davası’nın 282. duruşması sona erdi. Saat 11.20′de duruşmaya ara verilmesinin ardından duruşma saat 14.00′de başladı. Tutuklu sanık Gazeteci Tuncay Özkan izleyicilere seslenerek, “Dışarısı nasıl?” diye sordu. İzleyiciler de dışarıda müdahale olduğunu birkaç kişinin yaralandığını belirttti. Balbay, “Bugün kendimizi ayrıca güçlü hissettik” dedi. Tuncay Özkan da “Millet ayakta” diye cevap verdi.

MAHKEME HEYETİNİ YUHALADILAR
Mahkeme Başkanı Özese’nin kararı okumasının ardından izleyiciler mahkeme heyetini yuhaladı. İzleyiciler, sanıklara hitaben “Türkiye sizinle gurur duyuyor” ve “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde slogan attılar. Öte yandan bazı izleyiciler de salonda Türk Bayrağı açtı.

ERGENEKON’DA AVUKATLARDAN AÇIKLAMA
Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nde görülen Ergenekon Davası’na verilen arada sanık avukatları kameraların karşısına geçerek, açıklama yaptı. Avukatlar adına konuşan Avukat Celal Ülgen, mahkemenin her geçen gün kural değiştirdiğini söyledi.

Mahkemeye her geldiklerinde farklı bir tablo ile karşılaştıklarını belirten Ülgen, şöyle konuştu:

“Sayın mahkemeyi göstermiş oldukları adımlardan geri atmalarına davet ediyorum. Gazetecilere, milletvekillerine normal bir mahkemenin göstereceği saygıyı göstermeye davet ediyorum. Kendine görevi olmadığı halde dışarıdaki güvenlik önlemlerini de aldırmak durumunda kalmıştır. Mahkeme her geçen gün kural değiştirmektedir. Bir sabah geldiğimizde yukarıdan sarkıtılmış 15 adet mikrofon gördük. Bir başka gün geldiğimizde izleyiciler ile tutuklu sanıklar arasına barikat örüldüğünü gördük. Bu her gün devam ediyor. Bugün gördüğümüz manzara ise milletvekilleri ve basın mensuplarının normalde kendilerine ayrılmış olan yerin dışında tutulmak istenmesidir” diye konuştu.

MUSTAFA BALBAY: MÜTALAAYI HEP BERABER YIRTACAĞIZ!
09.35′de duruşma salonunu kapıları açıldı. 10.35′de tutuklu sanıklar salona alındı. Mustafa Balbay, Tuncay Özkan, Mehmet Haberal ve Hasan Iğsız’ın da aralarında bulunduğu 50 tutuklu sanığın salona alınmasıyla birlikte izleyiciler ve CHP Milletvekiilleri alkış tuttu. Sanıklar da izleyicilere el sallayarak karşılık verdi. İzleyicilere seslenen Balbay, “Hoşgeldiniz. ‘Yeter, adalet’ demiş oldunuz. Bu mütalaayı hep birlikte yıkacağız” dedi. Mübaşirde sık sık duruşmanın başladığını belirterek izleyicilerin yerine oturması konusunda uyarılarda bulundu. İzleyiciler de ‘Sizlerle gurur duyuyoruz’ şeklinde slogan attı.

‘BURASI TAYYİP’İN MAHKEMESİ’
Basının ve milletvekillerinin oturduğu bölüme alınmamaları üzerine sayıları 40′ı bulan CHP milletvekilleri kendilerine ayrılan bölümün açılmasını istedi ve alkışlı protesto yaptı.

Muharrem İnce basına ve vekillere ayrılan bölüm açılana kadar alkışlı protesto yapacaklarını söyledi. CHP Milletvekili Bülent Tezcan, Mahkeme Başkanı Özese’ye “adalet size de lazım olur” diye seslendi. Bu sözlere Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese “burası adalet yeri” diyerek yanıt verdi. Özese’nin vekilleri “Burası Türkiye Cumhuriyeti’nin mahkemesi” diye uyarması üzerine CHP’li vekiller “Burası Tayyip’in mahkemesi” dedi.

CHP’li vekiller kendilerine ayrılan ancak girmelerine izin verilmeyen bölüme zorla girmeye çalıştı. Vekiller, “Aç burayı”, “adalet istiyoruz”, “milli irade” diye slogan atan attılar.

Duruşma salonunun içi biber gazı doldu. Tutuklu sanıklar ve vekiller dahil herkes gazdan etkilendi.

Uzun süre CHP Milletvekilleri ve Mahkeme Heyeti arasında yaşanan sözlü tartışmalar uzaması üzerine Mahkeme Heyeti duruşmaya ara verdi.


 

6 AYLIK BEBEĞE DE BİBER GAZI
Güvenlik güçlerinin kullandığı biber gazı, duruşma salonu önünde bekleyen sanık yakınlarını da etkiledi. Davanın tutuksuz sanıklarından Abdullah Arapoğulları’nın 6 aylık bebeği de gazdan etkilendi. Önce mahkeme katibinin odasına götürülen minik bebek, annesi tarafından adliyeden çıkartıldı. Bebek annesi tarafından hastaneye götürüldü.

Güvenlik güçlerinin yaş ve cinsiyet ayırt etmeksizin sıktığı biber gazından hem 6 aylık hem de 90 yaşındaki vatandaşlar etkilenmiş oldu.

AVUKATLAR SALONDAN ÇIKARILDI
Avukatlar hakim tarafından duruşma salonundan dışarı çıkartıldı. Duruşmaya başlamadan ara kara verildi. Mahkeme Heyeti salonu terk etti. Duruşma 13.30′da devam edecek.

ÖNCE ROBOKOP SONRA AVUKAT
Robokop adı verilen polisler duruşma salonuna avukatlardan önce alındı. Duruşmalardan men edilen İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Prinçek, Veli Küçük, emekli astsubay Oktay Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu sanıklar bugün de duruşmaya getirilmeyecek.

BAŞBUĞ DURUŞMAYA KATILMADI
Duruşmalardan men edilen sanıkların yanı sıra Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler’in de aralarında bulunduğu 17 tutuklu sanık duruşmaya katılmadı. Kemal Alemdaroğlu’nun da aralarında bulunduğu 15 tutuksuz sanık da duruşmada hazır bulundu.

POLİS VE JANDARMA BÖYLE MÜDAHALE ETTİ

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ