logo

Karaburun 44

Kimse fatura ödemiyor!

Kimse fatura ödemiyor!

TÜRKİYE’de 1948 yılında petrolün ilk bulunduğu, Batman yakınlarındaki Raman Dağı’nda, 20 haneli Yakıtlı Köyü’nde oturanlar, petrolün bulunduğu yıldan beri elektrik ve su parası ödemiyor.

Köylülerin elektrik ve su parasını Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) öderken, köy Muhtarı Abdüssümed Gezici, bin 500 olan köy nüfusunun şimdilerde 200’e düştüğünü belirterek, “Her yanımız petrol ama tek geçim kaynağımız hayvancılık olduğu için herkes göç etmek zorunda kaldı” dedi.

Türkiye’de petrolün ilk bulunduğu Raman Dağı’ndaki Yakıtlı Köyü’nün elektrik ve su giderlerini TPAO karşılıyor. Bir süre önce TPAO’dan emekli olan 58 yaşındaki Abdussamed Gezici’nin muhtarlığını yaptığı 20 haneli köyün, dört bir yanı petrol kuyularıyla çevrili. Günde 7 bin varile yakın petrol üretiminin gerçekleştiği Raman Dağı’nda bu köyde yaşayan vatandaşların tek geçim kaynağı ise hayvancılık.

‘ESKİ GÜNLERİ MUMLA ARIYORUZ’

Muhtar Gezici, TPAO’ya ait Raman kampının 1972 yılında taşınmasıyla köyün eski günlerini mumla aradıklarını belirterek şunları anlattı:

“1948 yılında petrolün bulunduğu Raman-8 kuyusuna gelen dönemin merhum Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Raman Dağı üzerine titriyordu. 1951 yılında bize bir okul yaptırdı, şimdi o okul da viraneye döndü. Burası şen bir yerleşim yeriydi. Eskiden her 15 günde bir, her köylüye bir varil mazot bedeva veriliyordu. Raman kampı 1972 yılında taşınınca, köyümüzün nüfusu da bin 500’den 200’e düştü. TPAO’nun Raman kampı eski parlak günlerini kaybedince köyümüzün de o eski şen günleri tarih oldu. Eskiden askerliğini yapan her köylü TPAO’da işe alınıyordu. Ama şimdi kimse kolay kolay iş bulamıyor. Köyümüzde eskiden kalan tek güzel uygulama ise elektrik ve suyumuzun TPAO tarafından karşılanmasıdır. Bir de okula giden çocuklarımıza araç imkanı tanınıyor. O eski günleri özlemle anıyoruz.”

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ