logo

Karaburun 44

Erdoğanın Damadı ATV’yi Sattı

Erdoğanın Damadı ATV’yi Sattı

Çalık Grubu bir süredir elden çıkarmaya çalıştığı ATV’nin satışı için ABD merkezli Time Warner ile el sıkıştı.

Sözcü.com.tr

İki grup arasında Sabah ve ATV’nin satışı için prensipte anlaşıldı. Anlaşmanın önümüzdeki hafta resmiyete dökülmesi bekleniyor.

Satışın detayları ise henüz belli değil.

HBO ve Warner Bros. film stüdyoları gibi firmaların ana sahibi olan dünyanın en büyük eğlence şirketi Time Warner, Türkiye’de daha önce TNT ile televizyon piyasasında boy göstermişti. Kanal sektörde istenilen noktaya gelmediği için kapatılmıştı.

ÇALIK 1 YILDIR SATMAYA ÇALIŞIYORDU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın üst düzey yöneticisi olduğu Çalık Grubu, Turkuvaz Medya çatısı altında faaliyet gösteren ATV ve Sabah gazetesi geçen yıl satışa çıkarılmış fakat Abraaj Capital, Time Warner ve News Corporation’la yürütülen pazarlık sürecinin sonunda bu varlıklar satılamamıştı. Bu gelişmenin ardından Çalık Grubu varlıkların ayrı ayrı satılmasına karar vermişti.

Devlet bankasından kredi ile aldı

Aralık 2007′de Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’nun açtığı Sabah-ATV ihalesini 1.1 milyar dolarla Çalık Grubu’nun ortağı olduğu Turkuvaz Medya kazanmış ve devir Nisan 2008′de gerçekleşmişti. Çalık Holding, Sabah-atv satın alınmasının finansmanı için Nisan 2008′de kamu bankalarından çok uygun şartlarla 750 milyon dolar tutarında kredi almıştı.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ