logo

Karaburun 44

Özgürlük hakimlerine yeni düzenleme

Özgürlük hakimlerine yeni düzenleme
Temmuz ayında terörle mücadele yetkisi verilen 3 hakimden 2’sinin yetkisi 10 ay sonra yaz kararnamesi ile HSYK tarafından kaldırıldı.

Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasının ardından kurulan Terörle Mücadele Kanunu’nun 10. maddesi ile yetkili mahkemelerin kurulması ile birlikte İstanbul’a 3 özgürlük hakimi ataması yapılmıştı.

Terörle mücadele soruşturmalarındaki arama, el koyma ve fiziki ile teknik takip kararları vermesi için Yakup Kaya, Süleyman Karaçöl ile Osman Burhaneddin Toprak adlı hakimler yetkilendirilmişti.

Temmuz ayında terörle mücadele yetkisi verilen bu 3 hakimden 2’sinin yetkisi 10 ay sonra kaldırıldı. Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK) tarafından açıklanan yaz kararnamesi ile Yakup Kaya ve Osman Burhaneddin Toprak’ın görev yeri değiştirildi. Görevden alınan hakimler Yakup Kaya, Zonguldak Hakimliği’ne atanırken, Osman Burhaneddin Toprak ise Bakırköy Hakimliğine atandı. İki hakiminde bu atama ile terör yetkisi kaldırılmış oldu.

FİDAN’I İFADEYE ÇAĞIRAN SAVCI ANADOLU’YA ATANDI

Öte yandan özel yetkili savcılık döneminde KCK soruşturması kapsamında MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte 5 MİT görevlisini ifadeye çağıran savcı Sadrettin Sarıkaya’nın görev yeri değişti. Sarıkaya, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görev yapacak.

 

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ