logo

Karaburun 44

İbrahim Yazıcı hayatını kaybetti

İbrahim Yazıcı hayatını kaybetti

Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı hayatını kaybetti.

Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, tedavi gördüğü Acıbadem Bursa Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Başkan İbrahim Yazıcı, tedavi gördüğü Acıbadem Hastanesi’nde yaşam savaşına yenik düştü. 3 gündür yoğun bakımda olan Yazıcı’nın vefat haberini Acıbadem Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Nadir Şener verdi. Şener, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:
“Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı pazar günü hastanemize kalp durması ile gelmişti. Yoğun bakım sürecinden geçti. Hayati riski hep devam etti. Sabah 06.30’da kalp durmasını yeniden yaşadık. Ama durumu kritikleşerek devam etti. 13.40 itibariyle İbrahim Yazıcı’yı kaybettik. Ailesine, sevenlerine ve tüm Bursaspor camiasına baş sağlığı dileriz. Elimizden geldiğince gayret sarf edildi, ama maalesef kaybettik.”

İBRAHİM YAZICI KİMDİR?

Tedavi gördüğü hastanede 66 yaşında yaşamını yitiren İbrahim Yazıcı, kulüp yöneticiliğinin yanı sıra turizmci ve siyasetçi kimliği de taşıyordu. Lise mezunu olan ve aslen Rizeli bir aileden olan İbrahim Yazıcı, Yazıcı Turizm Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı, Bursaspor Kulübü Başkanlığı, ANAP’tan 20 Bursa ve DYP’den de 21’inci dönem Muğla Milletvekilliği yaptı.İbrahim Yazıcı’nın sahibi olduğu Yazıcı Turizm Yatırımları firmasına ait Grand Yazıcı ve Le Chalet adıyla 3 otel bulunuyor. Oteller toplam 2 bin 354 yatak ve bin 122 oda kapasitesine sahip. Katıldığı ralli şampiyonalarında 4 Türkiye Şampiyonlu, bir de dünya takım üçüncülüğü bulunan Serkan Yazıcı’nın da babası olan İbrahim Yazcı, evli ve 2 çocuk sahibiydi.

BURSASPOR TARİHİNDEKİ YERİ
İbrahim Yazıcı, Yazıcı ailesinin üçüncü ferdi olarak Bursaspor’da yönetici ve başkanlık yapan İbrahim Yazıcı bir rekora da imza attı.
Yazıcı ailesi ilk kez baba Mehmet Yazıcı ile Bursaspor’un kapısından içeriye girdi. Mehmet Yazıcı 1975-76 sezonu başında Mümin Gençoğlu’nun ilk başkanlık döneminde yönetimde bulundu. Ardından oğlu Hayri Yazıcı’yı, 1979-80, 1983-84, 1984-85 dönemlerinde yöneticilik görevinde bulundu.

FEDERASYON KUPASI ALINDIĞINDA YÖNETİCİYDİ
İbrahim Yazıcı, Federasyon Kupası’nın kazanıldığı 1985-86 sezonunda Cavit Çağlar Yönetimi’nde bulundu. 1988-89 sezonu başındaki genel kurulda aday oldu ve başkanlığı Orhan Özselek’ten devraldı. İbrahim Yazıcı, bundan sonra 1989-90,1990-91 ve 1991-92 sezonunun sonlarına kadar başkanlık görevinde bulundu.

O sezonun son haftalarında, Orhan Özselek’ten aldığı başkanlığı yine Özselek’e devretti. Yazıcı bu ilk dönemlerinde Bursaspor’u orta sıralarda tutmayı başardı. Hakan Şükür ve Yılmaz Vural’ın çıkışları da bu döneme rastladı.

Bu arada Başkan Yazıcı, tesisleşme hamlesini hızlandırdı. Vakıfköy’de yeni ilaveler ve düzenlemeler yapıldı. Antrenman sahası ışıklandırıldı. Aradan uzun yıllar geçtikten sonra Bursaspor 2007-2008 sezonunun ilk yarısında bunalım yaşamaya başlayınca İbrahim Yazıcı aday oldu ve başkanlığı Ali Karasu’dan devraldı.

2007 yılı henüz bitmemişti. İlk iş olarak teknik direktörlüğe Bülent Korkmaz’ın yerine Samet Aybaba’yı getirmek oldu. Sezon orta sıralarda tamamlandı. 2007-2008 sezonuna yine Aybaba ile başlayan İbrahim Yazıcı Yönetimi, yabancı transferlerin verimsizliği sorunu ile karşılaştı. Ligin ilk yarısında üst üste gelen iki yenilgi sonrası Samet Aybaba istifa etti. Yazıcı, bu kez Güvenç Kurtar’ı göreve getirdi. Kurtar 7 maç görevde kalabildi.

ERTUĞRUL SAĞLAM’LA ATILIMLAR BAŞLADI
Taraftarın tepkisi üzerine İbrahim Yazıcı ve arkadaşları Kurtar’ı göndererek Ertuğrul Sağlam ile anlaştı. Sağlam ara transferde takımı güçlendirecek hamleler yaptı ve Bursaspor sezonu 6’ıncı sırada bitirerek UEFA şansını son anda kaçırdı.
Bursaspor’un Türkiye Kupası çeyrek final rövanşında Fenerbahçe’ye farklı yenilmesine karşın, taraftarın takıma ve Sağlam’a gösterdiği sevgi, önemli bir dönemin başlangıcı oldu.

ŞAMPİYONLUĞU 26 YIL SONRA ANADOLU’YA GETİRDİ
2009-2010 yılına İbrahim Yazıcı Yönetimi “hedef Avrupa kupaları” parolası ile başladı. İlerleyen haftalarda gelen iyi sonuçlar, hedeflerin büyümesine yol açtı. Şampiyonluk yarışına girildikten sonra Yazıcı ve arkadaşları bu kritik dönemi iyi yönetti. Sonunda, 26 yıl sonra lig şampiyonluğu kupası Anadolu kentine geldi. Türkiye beşinci büyüğü ile tanıştı. 2010-2011 sezonunda Bursaspor tarihinde ilk kez UEFA Şampiyonlar Ligi Gruplarında mücadele etti. Sezon sonunda ise bu kez lig üçüncü sırada tamamlandı. Bu sonuç şampiyonluğun ardından Bursaspor’un tarihinde elde etmiş olduğu en iyi ikinci lig derecesi oldu ve kulüp UEFA Avrupa Ligi’ne katılmaya hak kazandı.

2011-2012 sezonunda ise Bursaspor bu kez 20 yıl aradan sonra Türkiye Kupası finali oynama başarısını gösterdi ve finalist olması nedeniyle adını bir sonraki sezon yine Avrupa Kupası’na yazdırmayı başardı. İbrahim Yazıcı, toplam 6,5 yıllık başkanlık dönemi, Federasyon Kupası kazanan yönetimin bir üyesi, Süper Lig şampiyonluğu yaşayan başkan gibi kırılması güç rekorlar ve elde edilmesi zor unvanların sahibi oldu.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ