logo

Karaburun 44

Çok işsizim be Atam!

Çok işsizim be Atam!

Milyonlarca genç 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na buruk giriyor.

Atanamayan öğretmenler, memur olmak için KPSS ile boğuşan ‘uzatmalı’ öğrenciler, iş bulma umudunu yitiren üniversite mezunları bayram havasından oldukça uzak…

 

İşsizliği resmiyete dökülmüşler dışında bir de umutsuzluk başta olmak üzere çeşitli nedenlerle iş aramayan yüzbinlerce gencin oluşturduğu işsizler ordusu günden güne büyüyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu’nun her ayın 15′inde açıkladığı işsizlik verisi gençler için durumun daha da kötüleştiğini ortaya koyuyor.Nitekim bugün de öyle oldu.

GENÇLERİN İŞSİZLİĞİ İKİ KAT HIZLI BÜYÜYOR

Türkiye genelinde işsiz sayısı 2013 yılı Şubat döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 163 bin kişi arttı ve 2 milyon 884 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise 0,1 puanlık artış ile yüzde 10,5 seviyesinde gerçekleşti.Gençler arasındaki işsizlik artışı ve işsizlik oranı ise genel işsizliği ikiye katladı.15-24 yaş grubunu içeren genç işsizlik şubat ayında 2,1 puanlık artış ile yüzde 20,4 oldu. Kentsel alanda genç işsizliği 2.8 puan artışla yüzde 22.7, kırsal alanda 1.1 puan artışla yüzde 15.7 oldu.Kısacası her beş gençten biri işsiz.Elbette bunlar resmi rakamlar…İşsiz sayılmayan umudu kesik işsizlerin sayısı ve ev içi emeğin görünmez olmasının sonucunda açıklanan rakamlar gerçek işsiz sayısını ortaya koymuyor.Bilindiği üzere TÜİK, aralarında iş bulma umudu olmayanların da yer aldığı işsizlik oranına iş aramayıp, çalışmaya hazır olanlar ile mevsimlik çalıştığı için işsiz durumda bulunanları dâhil etmeksizin işsizlik oranını belirliyor. Bu kişilerde eklendiğinde işsiz sayısı 5 milyonu işsizlik oranı ise yüzde 21′i aşıyor.Çalışma sürelerinin son derece uzun, ücretli izin hakkının son derece sınırlı olduğu koşullarda işsizlik verilerinin olduğundan daha düşük görünmesinin temel nedeni işgücüne katılım oranlarındaki düşük seviye.Bugün açıklanan veriler de bunu teyit ediyor. Türkiye genelinde işgücüne katılma oranı, 2013 yılı Şubat döneminde yüzde 49.6 oldu. Özetle, Türkiye’de çalışma çağındaki her iki kişiden biri çalışmıyor.AKP hükümeti sayıları gün be gün artan genç işsizler için önlem almazken, ekonomik krizin etkisiyle son yıllarda çığ gibi büyüyen Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde gençlerdeki işsizlik sorununa karşı harekete geçti. AB, 25 yaş altındaki gençlere istihdam yaratmak için 2014-2020 yılları arasında 60 milyar euroluk bir fon oluşturma planını yürürlüğe soktu.

 

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ