logo

Karaburun 44

Kirası 10 bin değil 5 bin liraymış!

Kirası 10 bin değil 5 bin liraymış!

Afyon Valisi Balkanlıoğlu, makam aracının kirasının 5 bin lira olduğunu söyledi

AFYONKARAHİSAR Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kiralanan makam aracı için Afyon Jeotermal Turizm AŞ’den (AFJET) aylık 10 bin değil, 5 bin lira ödeneceğini söyledi. Balkanlıoğlu, Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar’ın yardımıyla, avantajlı bir fiyat elde ettiklerini belirtti.

Vali Balkanlıoğlu, yeni makam aracı Audi A8 L ile ilgili yayınlanan haberlere yanıt vermek amacıyla düzenlediği basın toplantısında, kiralanan makam aracı için AFJET’ten 10 bin lira değil, 5 bin lira çıkacağını açıkladı. Balkanlıoğlu, şöyle konuştu:

“Biz bir araba alalım diye mütalaa ederken İçişleri Bakanlığı’ndan belki araba gelebilir diye, çok para verip araba satın almaktansa, araç gelinceye kadar kiralayalım cihetine gittik. Aracı kiraladık. Basında abartıldığı gibi 10 bin liraya değil, 5 bin liraya kiraladık. Kurumumuzdan sadece 5 bin lira çıkacak. AFJET’in satın aldığı eski aracımızı trafikten çıkarma durumunda gene aynı kurumdan 5 bin liraya aracı kiraladık. Aracımız ikinci el. Masraf olmasın diye piyasa fiyatlarının 4’te 1 fiyatına kiraladık. Audi kaç liraya kiralanır, biz piyasadan nasıl kiralarız diye araştırırken teklifler almıştık. Bu arabaların sıfırı, 17 bin+KDV. Birçok belediye başkanı da kiralamış durumda aynı arabadan.”

ACLAN ACAR DEVREYE GİRDİ

Doğuş Otomotiv CEO’su Aclan Acar’ın, Afyonkarahisar İşadamları ve Sanayicileri Derneği’nin (AFSİAD) davetlisi olarak kente geldiğini, bu avantajın Aclan Acar sayesinde gerçekleştiğinin altını çizen Vali Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

“Biz 17 bin TL+KDV olan araç için sadece 5 bin lira ödeyeceğiz. Ne zamana kadar? Bize bakanlık araç gönderinceye kadar. Satın alsaydık, Bakanlık araç gönderseydi iki aracımız olacaktı. İsraf olacaktı. Bir de ikinci el araç aldık. Kiraladık, çok daha ucuz olsun diye. Bunu da nasıl sağladık? İşadamları derneğimiz Doğuş Otomotiv’in CEO’sunu getirmişti buraya. Aclan Bey’in yardımı ve desteğiyle bu şekilde ucuza kiralayabildik.”

KASKO, TRAFİK SİGORTASI VE BAKIM FİRMADAN

Vali Balkanlıoğlu, kasko ve trafik sigortasının da kendileri tarafından karşılanmayacağını açıkladı. Balkanlıoğlu şu bilgileri verdi:

“Aracın kaskosu, trafik sigortası, periyodik bakımları, kışlık ve yazlık lastikleri de firmaya ait. O da idaremizden çıkmayacak. Biz satın almış olsaydık bu masrafları bizim üstlenmemiz icap edecekti. Valiler üzerinden maalesef politika yapıyorlar. Abartıyorlar. Bir valiler toplantısı olduğunda, komşu illerde en eski, modeli en düşük araba bizde. Biz onu bakımlı tutmaya çalıştık. Boya yaptırdık komple. Tamir ettirdik, aman dağ başında kalmayalım diye. Ama araç gibi, her insan gibi, her fani gibi onun da bir ömrü var.”

ESKİ ARAÇ KULLANILAMAZ DURUMDA

Eski makam aracının 2000 model olduğunu, 13 yaşındaki aracın 1,5 milyon kilometre yol yaptığını anlatan Vali Balkanlıoğlu, bu aracın bir kez motorunun yapıldığını, motorun taşlandığını, bir kez de kırılan krank milinin değiştirildiğini anlattı. Bu aracın şimdi de şanzımanının arızalı olduğuna değinen Balkanlıoğlu, “81 il içinde en eski araba bizde. Dönem dönem yerel basında da yazdılar, arkadaşlar. ‘Afyon Valimize bu araç yakışmıyor’ diye yazıldı. Sizler yazdınız bunu” diye konuştu.

MAKAM ARACINI KENDİM İTTİM

Eski makam aracını, yolda kaldığı zaman kendisinin ittiğinin altını çizen Balkanlıoğlu, şöyle devam etti:

“Ben sizlere söylemedim ama birkaç kez arabamızdan inip, itmek zorunda kaldık. Korumayla birlikte ben arabayı ittim. Kara saplandık, araba kendi gücüyle çıkamadı. Ankara’dan gelirken il hudutlarına girerken bayrak takalım diye yol kenarına almıştık aramayı. Kenarda da kar vardı, çıkamadık. Kimse de durup yardım etmedi. Biz indik arabadan, ittik.”

VALİNİN ARABA İTMESİ PEK ŞIK OLMASA GEREK

Lükse meraklı olmadığını, daire müdürleriyle köy ve belge ziyaretlerini minibüsle gerçekleştirdiğini belirten Vali Balkanlıoğlu, şöyle dedi:

“Köylere giderken, bir yere gideceğimiz zaman neyle gidiyorum ben? Neyle gidiyorum, yüksek sesle söyleyin. Minibüsle gidiyorum. Sizler de görüyorsunuz. Müfettiş arkadaşlarla öğle yemeğine bir yere gittik, bir arkadaş davet etmişti, yine minibüsle gittik. Ben zamanında yanında beraber çalıştığım Recep Yazıcıoğlu’ndan böyle görmüştüm de çok iyi olduğunu anladım. Sonuçta Valiliğin de bir prestiji var. Valinin makamından inip araba itmesi pek şık olmasa gerek.”

 

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ