logo

Karaburun 44

Topbaş’tan büyük ‘U’ dönüşü

Topbaş’tan büyük ‘U’ dönüşü

Topbaş, “Gezi Parkı’nda yapılacak olan Başbakanımız’ın ifade ettiği ya da kamuoyunda algılandığı gibi bir AVM değil” dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı ile ilgili olarak açıklama yaptı. Topbaş, kamuyounun yanlış algıladığını, Topçu Kışlası’na yapılacak olanın Başbakan’ın  söylediği ya da kamuoyunun algıladığı gibi bir AVM olmadığını ileri sürdü. “Bu alan için herkesin görüşleri de elbette alınacaktır” dedi. Ancak Topbaş, olayları siyasi istismara dönüştürmek isteyenlere karşı da toplumu uyardı.
İlk olarak söz alan Mutlu, şunları söyledi:

Yayalaştırma çalışmaları çerçevesinde mevcut işlerin süratle tamamlanabilmesi ve halkımızın uygun şekilde kullanabilmesi amacıyla büyükşehir belediyesinin çalışmaları sürdürülüyor.

Bu çalışmaların muhtelif zamanlarda değerlendirilmesiyle ilgili kamuoyunda farklı görüş ve düşünceler paylaşılmaktadır. Her türlü fikrin bu manada değeri yüksektir.
Bununla birlikte, büyükşehirin çalışmalarının da zamanından önce tamamlanmasına yönelik çalışmalarını takip ediyoruz. Mayıs’ta Taksim’deki yoğunluğumuz 1 Mayıs’tan bu yana muhtelif nedenlerle devam etmiştir. Gerek sivil toplum kuruluşları gerekse farklı gruplar tarafından değerlendirilmiştir.

Bugün de bu çerçevede Gezi Parkı’nda başlatılmış olan çalışmalar çerçevesinde asayişe de ilişkin gelişmeler yaşanmıştır. Bu çalışmaların mahiyeti konusunda bilgilendirme lüzumu hissedilmiştir.”

BU BİR YAYALAŞTIRMA ÇALIŞMASI
Mutlu bu ifadelerin ardından sözü Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a verdi. Topbaş, “Göreve geldiğimizden bu yana İstanbul’da uygulamalarımızın yüzde 55′ini trafik ile ilgili yapıyoruz. Bu konuyu iyi bilen uzmanlar ile çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili trafiğin yerin altına alınması konusundaki karar belediye meclisi tarafından oy birliği ile alınmıştır. Kurul onayı da alınmış ve bu çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. 6 ay boyunca yoğun trafik altında çalışmaları sürdürdük, yakın tarihte bitirmeyi hedefliyoruz. Büyük bölümü tamamlanmıştır. Çok üzücü olarak gördüğümüz Taksim Gezi Parkı çerçevesinde, bazı vatandaşlarımızın samimiyetinden şüphemiz yok. Topçu Kışlası AVM mi yapılıyor gerekçesiyle gelenler var, bu ortamı siyasi ranta dönüştürmek isteyenler var. 25 Mayıs Cumartesi gecesi, bir firmamız, Gezi Parkı’nın son noktasındaki yayalaştırma alanı içinde tretuvarın geçişini rahatlatmak adına bir çalışma başlatmıştır.

O ALAN TOPÇU KIŞLASI ALANINDA DEĞİL
Yapılması gereken bir çalışmadır. Ancak durum böyle olmadı, bunu istismar etmeye hazır insanlar bölgeye gelmek suretiyle insanlarımızı olmayan noktalara taşıdı.
Bu yansımaları ne İstanbul ne de oradaki insanlar hakediyor. Bundan iki saat kadar önce, benden randevu talep eden Mimar Odası Başkanı ve İstanbul Şube Başkanı ile birlikte değerlendirdik. Siyasilerin bunu kullanmaya çalıştıklarından rahatsız olduklarını ifade ettiler.
Öğrendik ki, bu Topçu Kışlası ile ilgili bir çalışma değil dediler. Birkaç gün önce de Hüseyin Çelik de açıklamaları yapmıştır. Topçu Kışlası’nın ne yapılacağı konusunda birçok görüş alınacaktır. İnsanların duygu ve görüşlerini açıklamaları gerekir. Ancak düşünülen Topçu Kışlası Başbakan’ın ifade ettiği ve toplumun algıladığı tarzda bir AVM değil. Onu sonra tartışırız.

Yaptığımız sadece bir tretuvar genişletmesi dışında bir şey değildir. Bugün saat 19.00′daki toplantıda da Mimarlar Odası bunu ifade edecek. Siyasetçilerin bu ortamı kullanmasından onlar da rahatsızlar. Mağdur olanlara geçmiş olsun diyorum ancak bunları istismar edenleri de kınıyorum.”

TOPBAŞ’A DA SÖYLESELERMİŞ İYİYMİŞ:

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ