logo

Karaburun 44

Tayyip’ten Gül’e ağır cevap

Tayyip’ten Gül’e ağır cevap

Başbakan Erdoğan, Fas’tan Cumhurbaşkanı Gül’e cevap verdi.

Fas’ta bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan Fas Başbakanı ile birlikte açıklamalarda bulundu. Erdoğan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bugün yaptığı açıklamayla ilgili olarak “Ben tabi sayın cumhurbaşkanımızın nasıl bir açıklama yaptığını bilmiyorum. Bu ifadenin önünde arkasında ne var bilmiyorum. Evet yine demokrasi sandıktan geçer diyorum.” diye konuştu.

“Demokrasi seçim midir değil midir? Demokratik parlamenter sistemlerde parlamento yolu seçimden geçer. Sandığın olmadığı bir sistem zaten demokratik değildir. Demokrasideki tavır halkın iradesinin tecellisidir. Sandıkta o irade tecelli eder. Ben tabi sayın cumhurbaşkanımızın nasıl bir açıklama yaptığını bilmiyorum. Bu ifadenin önünde arkasında ne var bilmiyorum. Evet yine demokrasi sandıktan geçer diyorum.

CUMHURBAŞKANI GÜL: SADECE SEÇİM DEMEK DEĞİL!
Cumhurbaşkanı Gül, bugün yaptığı açıklamada “Türkiye demokrasiye inanan ve demokrasinin kurallarını çalıştıran bir ülke. Hukukun üstünlüğüne inanan bir ülke. Mahkemenin kararlarına üst mahkemelerde itiraz edilebildiği ve itiraz yollarının açık olduğu bir ülke. Dolayısıyla bütün bu kurallar batı demokrasilerindeki standartlar çerçevesinde olmaktadır. Önce bunun bilinmesini isterim tabi ki. Türkiye’de herkesin düşüncesi, fikirleri ve inançları hepsi de saygı değerdir. Açık bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Ve hepimizin farklı farklı düşüncelerimizi, görüşlerimizi, siyasi eğilimlerimizi, inançlarımızı bunlara muhakkak ki saygı göstermemiz gerekir. Bu saygı ve sevginin şüphesiz karşılıklı olması gerekir. Herkesin kendi ülkesinde en geniş şekilde kendisini özgür hissetmesi gerekir. Bu çerçeve içerisinde demokrasiler dediğimizde demokrasilerle tabi ki seçimlerle halkın iradesi ile her şey ortaya çıkar. Ama demokrasi demek sadece seçim demek de değildir. Seçimlerin dışında da farklı görüşler, farklı durumlar, itirazlar varsa bunların da çeşitli yollarla dile getirilmesinden daha tabi de bir şey olamaz. Barışçı gösteriler şüphesiz ki tabi ki bunun bir parçasıdır” diye konuşmuştu.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ