logo

Karaburun 44

Kılıçtaroğlundan Erdoğana Cevap

Kılıçtaroğlundan Erdoğana Cevap

Kemal Kılıçdaroğlu Parti Grup Konuşması 11.06.2013
Demokrasi farklı birşeydir. Sadece sandığa gidip oy kullanmak değildirdir demokrasi. Demokrasi farklı bir rejimdir. Demokrasi siyasal iktidarın halka hesap verdiği rejimin adıdır. Bu ülkede 76 milyon yurttaş yaşıyorsa, hepsi vergi öder. Kime öder? Hükümet toplar vergileri ve harcar.
13:51
O istediği kadar karşı çıksın. Nehir okyanuslara kadar uzanacaktır. Farklı siyasal görüşleri savunuyorlar ama bir arada bizim özel yaşamımza müdahale etmeyin diyorlar. Bir demokrasi dersi veriyorlar siyasal iktidara. Kendilerine gaz sıkan polise bile ellerini uzattılar. Yapılanlara rağmen bunlar yığmadılar. Çünkü bunlar iadealistti. O gençlere saygı duyulması gerekiyor.
13:49
Onlarla her zaman gurur duyacağız. Onlar bizim geleceğimiz. 4 ağaca bunlar sahip çıkıyorlar diyorlar. Bunu söyleyen insanda ağaç sevgisi olabilir mi, ağaç sevgisi olmayan bir insanda insan sevgisi olabilir mi. O çocuklarımız eylem yaptı, dünya sahip çıktı, yerleri temizlediler, kütüphane kurdular doğrudur. Ama bir karakafa, dünyayı keşfetmemiş bunlara karşı çıkıyor.
13:48
Gençlik daha fazla demokrasi, daha fazla özgürlük diyor. Taksim Gezi Parkı olayı bir şeyi daha öğretti, Cumhuriyet gerçekten gereğini yapmış. Emin ellere teslim etmiş Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet’i. Bizimbu gençlerimiz yer küreyi biliyorlar. Ülkeyi biliyorlar, sorunları biliyorlar.
13:47
Bu gençlik Türkiye’nin en küresel kuşağıdır. Bu kuşak sadece Türkiye’nin değil dünyanın sorunlarıyla ilgilenen kuşaktır. Bu kuşak bizim geleceğimizdir. Gençleri hafife almayacağız, gençleri hafie almanızı istemem. Onları dinleyeceğiz. Ne istiyor bu gençler. Daha fazla demokrasi istiyorlar. Çevreye, insana saygı istiyorlar…
13:45
Gençler idealisttir, ideal peşinden koşarlar. Genç delikanlıdır. Kendi için çalışan delikanlıdır. Halkı için çalışan delikanlıdır. Onları dinlemek de her siyasal partinin görevidir. Gençlerimize apoletik dedik, dünya sorunu bilmez dedik, bunlar bilgisayar çocukları, anlamaz dedik. Gençler kendilerini bize gayet güzel anlattılar. Biz ülkenin sorunlarını biliyoruz dediler.
13:44
Çocuk her ailenin kutsalıdır. Çocuğa dokunamaz kimse. Onlar genç olacaklar, çvrelerine bakacaklar. Tekniği bizden daha iyi kullanacaklar. Eğer benim oğlum beni aşmazsa onun bu ülkeye yararı olmaz. Bizden daha iyi okuyacaklar, daha iyi yetişecekler ki Türkiye çağdaş dünyada yerini alsın.
13:43
Gençler, bizim gençlerimiz, bizim çocuklarımız, bizim umudumuz, bizim geleceğimiz. O gençleri gözardı edemeyiz. Onların haklı eylemlerinin yanında kapı gibi CHP duruyor. Dünya değişti, Türkiye değişti. Artık anne ve babanın bütün umudu çocuk üzerine odaklanmıştır.
13:42
Neden o gençlere sahip çıkıyorsunuz bunu diyorlar, neden sahip çıkmayacağız. Bu ülkeye demokrasi ya gelecek, ya gelecek.
13:42
3 kişi hayatını kaybetti. Neden bu yurttaşlarımız hayatlarını kaybettiler. 10’un üstünde yurttaşımızın da göz kaybı var. Doğrudan insanın hedef alınmasıyla başladı bu. Gaz bombası atıyorsunuz, doğrudan kafasına hedef alıyorsunuz göz kaybı yaşanıyor. Bunun birileri tarafından dile getirilmesi lazım. Birilerinin bunları örtmemesi lazım. Bu konuda görev üstlenen tek siyasal parti CHP’dir.
13:40
Türkiye’nin zor bir süreçten geçtiğini hepimiz biliyoruz. Sadece bizim sorunlarımızı gündeme getirmemiz, yeterli değil. Dünyanın konuştuğu bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Bizim baktığımız Türkiye özgürlükleri kısıtlanmış bir Türkiye. Türkiye’ye baktığımızda parlak bir tabloyla karşı karşıya değiliz.
12:57
CHP Genel Başkanı partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin konuları değerlendiriyor…

 

 

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ