logo

Karaburun 44

Türkiye sokağa döküldü!

Türkiye sokağa döküldü!

Sözcü TV kameralarından Ankara’da müdahale!
Ankara’ da Kurtuluş kavşağından Kızılay’ a yürümek isteyen gruplara Kolej meydanında polis müdahale etti. Haber-Kamera: Cengiz ALDEMİR

Taksim Dayanışması’nın çağrısı üzerine binlerce kişi Taksim’de toplandı.

Binlerce kişiden oluşan kalabalık da Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e ulaştı.

Grupta milletvekilleri de yeraldı. Meydana protesto için bisikletli bir grup da geldi. Eylem nedeniyle polis, Taksim’de yoğun güvenlik önlemi aldı. Cumhuriyet Anıtı ve “duran adam” eylemlerinin yapıldığı alanın çevresinde etten duvar ören polis, buraya girişlere izin vermedi. BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, meydanda toplanan kalabalığı bir otelin çatısına çıkarak izledi. Meydanda toplanan grupların eylemi devam ediyor.

POLİS KALABALIĞI ALANDAN UZAKLAŞTIRDI

Polis saat 21.00′da kalabalığa dağılması yönünde uyardı. Polis megafonlarından “Taksim Dayanışması eylemi sonlandırdı, meydanı tahliye etmezseniz müdahale etmek zorundayız”  uyarısı yapıldı. Ardından meydandaki kalabalık polis tarafından uzaklaştırıldı.  İlerleyen saatlerde çevik kuvvet İstiklal Caddesi’ne girişleri kapattı.

BOYALI MERMİYLE MÜDAHALE

Polis, sıkıştırdığı kalabalığın üzerine boyalı mermi attı. Polislerin kalabalıktakilerin bacaklarına doğru hedef aldığı görüldü. Sıkılan boyalı mermiler nedeniyle vatandaşlar zor anlar yaşadı. Polis, yakaladığı göstericileri de gözaltına aldı.

15 KİŞİ GÖZALTINDA

Taksim Meydanı’nda bugün düzenlenen eylemin ardından bazı göstericiler sivil polisler tarafından gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısının 15 olduğu öğrenildi.

Ankara’ da Kurtuluş kavşağından Kızılay’ a yürümek isteyen gruplara Kolej meydanında polis müdahale etti. Kurtuluş parkının içerisine giren grup polise taş ile karşılık verdi.

İZMİR’DE LİCE’DE YAŞANANLAR PROTESTO EDİLDİ

İZMİR’de, kendilerine, ‘Parklar Bizim İzmir’ adını veren grubun üyesi yaklaşık 500 kişi, hem Taksim Gezi Parkı’ndaki hem de Lice’de yaşanan olayları protesto ederek yürüyüş düzenledi.

Saat 18.30 sıralarında, Konak’taki Bahri Baba Otobüs duraklarında toplanan, aralarında Halk evleri, Dev Lis ve çeşitli sendika üyelerinin bulunduğu yaklaşık 500 kişi, Gündoğdu Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. ‘Parklar Bizim İzmir’ pankartının açıldığı kortejin yürüyüşü sırasında, ‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’, ‘Lice halkına destek’, ‘Her yer Taksim, her yer direniş’, ‘Ethem’in katili AKP’nin polisi’ sloganları atıldı. Kortejin yürüyüşü sırasında polis, Konak’taki Valilik binası önünde geniş güvenlik önlemi aldı. Yürüyüşlerine devam eden ve bir ara Alsancak istikametine yola çıkıp Konak Pier Köprü önünde trafiği kapatan grup, Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ