logo

Karaburun 44

2020 Olimpiyat Oyunları Tokyo’da

2020 Olimpiyat Oyunları Tokyo’da

TOKYO, FİNAL OYLAMASINDA 60, İSTANBUL İSE 36 OY ALDI

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te gerçekleştirilen final oylamasında 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na evsahipliği yapacak Tokyo 60, İstanbul ise 36 oy aldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) verdiği bilgiye göre, finalde Tokyo 96 oyun 60’ını alarak 2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na evsahipliği yapma hakkı kazandı. İstanbul ise 36 oyda kaldı.

İlk tur oylamasında ise Tokyo’nun, 94 oyun 42’sini alarak finale kaldığı belirtildi. İlk tur oylamasında Madrid ile İstanbul 26’şar oy almış ve bu iki şehir arasında yeni bir oylama daha yapılmıştı. Finale kalacak son aday şehrin belirleneceği iki aday arasındaki oylamada ise İstanbul’un 49, Madrid’in ise 45 oy aldığı kaydedildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN:ŞU AN HEDEFİMİZ OLİMPİYATLARDA DAHA İYİ NETİCELER ALABİLMEK

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na Tokyo’nun ev sahipliği yapacağının açıklanmasının ardından, sonucu değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, finale kalmanın büyük bir başarı olduğunu ifade ederken, “Bizim şu an tek hedefimiz olimpiyatlarda çok daha başarılı neticeler almak. Olimpiyatlarda madalya sayımızı arttırmak gayreti içerisinde olmak” dedi.

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları sonuçlarının açıklanmasının ardından Başbakan Erdoğan, finale kalmanın büyük bir başarı olduğunu ifade ederek, bundan sonraki hedefin olimpiyatlarda daha iyi neticeler almak olduğunu söyledi. Erdoğan şöyle konuştu:

“Daha önce olimpiyatlara ev sahipliği yapmış olan bir ülkeye olimpiyatları tekrar vermek, yayılmacılık olarak bu değerlendirmeyi daha iyi yapabilirlerdi. Daha önce de benzeri Atina ve Londra’da oldu. Gönlümüz artık farklı bir şeyi bekliyordu. İstanbul, farklı kültür ve medeniyetlerin buluştuğu, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan şehir olması bakımından çok farklı bir şehir. Özellikle de önümüzdeki 7 yıllık program açısından çok farklı yatırımları yapmayı öngören bir şehirdi. Finale kalmak önemliydi, büyük bir başarıydı. Birçok spor organizasyonlarını başarıyla gerçekleştirmiş bir ülkeyiz. Komite, organizasyona hazır olmadığımızı karar vermiş olacak ki, böyle bir karara vardılar. Ama bizim şu an tek hedefimiz olimpiyatlarda çok daha başarılı neticeler almak. Olimpiyatlarda madalya sayımızı arttırmak gayreti içerisinde olmak.”

İSTANBUL 2020 ADAYLIK KOMİTESİ BAŞKANI ARAT: BU YARIŞTA SON ANA KADAR GELDİK AMA OLMADI

2020 Yaz Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı Tokyo’nun kazanmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, “Bu bir yarıştı. Bu yarışta son ana kadar geldik ama olmadı” dedi.

Hasan Arat, şöyle konuştu;

“Türk halkına çok teşekkür ediyorum. Bu bir yarıştı. Bu yarışta son ana kadar geldik ama olmadı. Ülkemiz adına yaptığımız çalışmalardan çok mutluyum. Ülkemiz çok iyi bir şekilde temsil edildi. Türk halkına, bize verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. İstanbul çok güzel bir şehir. Bu kente sahip çıkalım.

Biz yapmamız gerekeni yaptık ülkemiz için. Doğruluğunu da gördük. Aylarca Türkiye konuşuldu. kazanamadık ama rakiplerimiz de güçlüydü. Ülkemizin birlik ve beraberliğini kaybetmememiz lazım.”

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ