logo

Karaburun 44

Müezzinoğlu, kurban kesecekleri uyardı

Müezzinoğlu, kurban kesecekleri uyardı

Mehmet Müezzinoğl, yayımladığı mesajında, Kurban Bayramı’na yeniden kavuşmanın mutluluğunun yaşandığını belirterek, milletin birbirini yeniden kucaklayıp, bütünleştiğin kaydetti. Bayramın yeryüzüne ve bütün insanlığa, barış ve adalet getirmesini dileyen Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Kurban Bayramı, biz Müslümanlar için bir ibadet olduğu kadar, bütün insanlığı huzur ve esenlik iklimine çağıran evrensel bir mesaj. Bu mesajın özü, sevgi ve paylaşmak. Sevgiyle paylaşmak. Bu mesaj, tüm insanlığın yaralarını tedavi edecek güçlü bir merhem, bir reçete. Bu reçeteye hepimizin ihtiyacı var. Çok şükür, her bayram olduğu gibi bu bayram da ülkemizin dört bir yanına neşe ve sevinç yayılacak. Milletimizin her bir ferdi üstüne düşeni eda edecek.”

Bayram nedeniyle vatanaşların baba ocağını şenlendirmek için yola çıkacağını, milyonlarca kişinin yer değiştireceğini hatırlatan Müezzinoğlu, her yıl yaşanan kazaların, elim olayların yaşanmaması için, bütün vatandaşların azami dikkat etmesini istedi. Bakan Müezzinoğlu,”Hızdan uzak durun. Uykusuz ve yorgun yola çıkmayın. Mümkünse gidiş ve dönüşleri son güne bırakmayın” uyarılarında bulundu.

“Acemi kasaplar bayramı zehir ediyor”

“Acemi kasap” vakalarının da bayramı zehir ettiğini ve hayati riskler oluşturduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, ehil olmayanların kurban kesmelerine izin verilmemesi, kurbanların kesiminin hijyenik ortamlarda uzmanlara yaptırılması gerektiğini bildirdi.

Müezzinoğlu, parklarda, yol kenarlarında, kamuya açık alanlarda kesim yapılarak, ülkeye, medeniyete yakışmayan görüntülerin oluşmasına izin verilmemesini, kurbanların veteriner kontrolünden geçtiğinden, sağlıklı olduğundan emin olunmasını istedi.

Resmi kurumların denetiminde ve belediyelerin sağladığı kurban kesim yerlerinin tercih edilmesi gerektiğini kaydeden Müezzinoğlu, kurban atıklarının, toprağa gömülmesi gerektiğini vurguladı.

Kurban Bayramı’nın aynı zamanda bol etli sofralar anlamına geldiğini ifade eden Müezzinoğlu, etleri dinlendirmeden tüketmemeye dikkat edilmesi, aşırı yağlı et tüketmekten kaçınılması önerilerinde bulundu.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Sağlık Bakanlığı, milletimizin huzur ve esenlik içinde bir bayram geçirmesi için hazır. İnşallah gerek olmak olmaz ama doktorlarımız, acil servislerimiz, sağlık çalışanlarımız bayram boyunca görevinin başında olacak. Tüm sağlık çalışanlarımızın, aziz milletimizin bayramını kutluyor, bayramın tüm insanlığa barış ve adalet; sağlık ve afiyet getirmesini diliyorum.”

Kaynak: haber7.com
#

SENDE YORUM YAZ