logo

Karaburun 44

Sis bastı’ operasyon başladı

Sis bastı’ operasyon başladı

Ocak 2013’de sis nedeniyle İstanbul’a inen ve içinde 1,5 ton altın olan kargo uçağı, son operasyonla bağlantılı çıktı.

Türkiye’yi sarsan operasyonda ince bir ayrıntı çıktı. 1 Ocak 2013 günü bir kargo uçağı sis nedeniyle İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanına inemedi. Bunun üzerine Atatürk Havalimanına yönlendirildi.

 

Ancak içinde 1,5 ton altın olan uçak için Sabiha Gökçen Havalimanı ayarlanmıştı. Gana’dan gelen uçak, sis nedeniyle Atatürk Havalimanına inince buradaki incelemede olay ortaya çıktı. Azeri işadamı Reza Zerrab’a ait olduğu iddia edilen altın yüklü uçağa el konuldu ve mühürlendi. Kargonun Türkiye’ye girişi için yasal evrak olmadığı anlaşıldı.

İddiaya göre bu aşamadan sonra Rıza Zarrab, bir bakanla irtibata geçti. Bakanın devreye girmesi sonucu evraklarda kargo yükü ”Doğal taş” olarak değiştirildi. Uçağın Türkiye’de yük boşaltmadığı ve yakıt ikmali için indiği yazıldı. Son operasyonun kilit noktası da, bu uçak ve rüşvet iddiası oldu.

18 gün apronda bekletilen uçak bu aşamadan sonra havalandı ve Dubai’ye gitti. Bu işlem için 1,5 milyon dolarlık rüşvet döndüğü, uçaktaki altının Türkiye’de boşaltılabilse kuryeler aracılığıyla İran’a götürüleceği, bu olmayınca altınlara el konulmasının, rüşvetle engellendiği öne sürülüyor.

Son operasyonda gözaltına alınan sanatçı Ebru Gündeş‘in kocası Rıza Zerab, altın piyasasının önde gelen isimlerinden. 1984′de Bakü’de doğan Rıza Zerab, genç yaşından itibaren armatörlük, kuyumculuk, petrol ticareti yaptı. Zenginliğinin sırrının, altın piyasasını çok iyi bilmesi ve yatırımlarını altın üzerine yapmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ