logo

Karaburun 44

Başbakan Erdoğan’dan flaş açıklama

Başbakan Erdoğan’dan flaş açıklama

‘Yerel taşeronları olan bir operasyon’

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, iki günlük Karadeniz gezisine başladığı Samsun’da yaptığı konuşmada, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna değinerek, “Son günlerde olan bu olay uluslararası boyutları olan, yerel taşeronları olan bir operasyondur. Bu operasyon hükümete karşı atılmış bir adımdır. Ama bundan öte uluslararası ve artı ulusal bir boyutu olan bir operasyondur. Biz bundan yılmayacağız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iki günlük Karadeniz gezisi için bugün Ankara’dan özel Ana uçağı ile saat 11.40’da Samsun Çarşamba Havalimanı’na indi. Beraberinde eşi Emine Erdoğan, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bazı milletvekilleri ile birlikte Samsun’a inen Başbakan Erdoğan’ı burada Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, bürokratlar, daire müdürleri ve partililer karşıladı. Başbakan Erdoğan, havaalanı önünde toplanan yaklaşık 5 bin kişiye hitap etti.

BİZLERİ HİÇ MAHÇUP ETMEDİNİZ

Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı havaalanında konuşan Başbakan Erdoğan, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Toplanan kalabalığın ‘Dik dur eğilme bu millet seninle’ tezahüratları arasında parti otobüsünün üzerine çıkıp konuşan Başbakan Erdoğan, “Şu an sizin bu davranışınız, milletin bir yürüyüşünün en anlamlı buluşmasıdır. Hiç endişeniz olmasın dik duruyoruz, dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Samsun kutlu yürüyüşlerin başlangıç noktasıdır. Sizin bugünkü duruşunuz 30 Mart için de bir cevaptır. Siz bizleri hiç mahçup etmediniz, inşallah biz de sizlere mahçup olmayacağız” dedi.

BU ULUSLARARASI BOYUTLARI OLAN BİR OPERASYONDUR

Yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna da değinen Başbakan Erdoğan şunları söyledi: “Son günlerde olan bu olay uluslararası boyutları olan, yerel taşeronları olan bir operasyondur. Bu operasyon hükümete karşı atılmış bir adımdır. Ama bundan öte uluslararası ve artı ulusal bir boyutu olan bir operasyondur. Biz bundan yılmayacağız. 11 yıl önce göreve geldiğimizde milli gelirimiz 230 milyar dolardı. Bugün 800 milyar doları aşar hale geldi. Yolsuzlukların olduğu bir ülkede milli geliri artırabilir misiniz? Yolsuzluk yapan bir iktidar, cumhuriyet tarihi boyunca 6100 kilometre olan duble yola 17 bin kilometre daha ilave yapabilir miydi?

ÇETE ARIYORSAN KENDİNE BAK

Ana muhalefetin genel müdürü çıkmış diyor ki çetelerden bahsediyor. Çete arıyorsan kendine bak. Rahşan Affı ile kurtuldun be. Bunların mazisi karanlık. Bu ülkeye bunlar zarardan başka ne yaptılar? CHP demek kirlilik demektir, karanlık demektir. Bu ülkede fikir, düşünce özgürlüğü CHP iktidarlığı döneminde büyük darbeleri yemiştir. Bu genel müdür karanlık geçmişini aydınlatacak. Çamur atmakla bir yere varamazsın. Biz AK Partiyiz bunu böyle kabul edeceksin. Senin kabul etmen de önemli değil. 30 Mart’ta halkımız karar verecek.”

HUKUKÇULAR HUKUKA SAYGILI HAREKET ETMELİ

Bu konularda rahat olduklarını ifade eden Başbakan Erdogan, hukuka saygılı hareket etmek gerektiğini dile getirerek, “Tek derdimiz hukukçuların hukuka saygılı hareket etmesidir. Güdümlü hareket ettikleri zaman, o zaman siyasiler olarak yasama, yargı, yürütme neden var bu ülkede. Hepsi anayasaya göre çalışıyorlarsa sorun yok. Ama aykırı işlem yapıyorlarsa, biz de gerekli olanı yaparız. Kimse yasalara aykırı emir veremez. Eğer siz kalkıp bu insanlara bu baskıları yapıp yargıyı yönlendirmeye çalışırsanız, üzerimize düşeni yapacağız” diyerek şöyle devam etti:

YÜRÜTMENİN MENSUBU KÜLHANBEYİ GİBİ

“Şu hale bakın. Yürütmenin mensubu bir eve baskın yapacak. Baskın yaptığı evde bacak bacak üstüne atacak, eline tesbihi alacak külhanbeyi gibi. Bir de yemek ısmarlayacak bu nasıl bir iş. Bunu yapanı seyir mi edeceğiz. Gereğini neyse bunu yaparız. AK Parti bozulmuş çarkları düzeltmeye geldi bu ülkede. Batılı bunu gördüğü için attığımız adımlar nedeniyle sesiz devrim demiştir.”

BÜYÜKELÇİLER İŞLERİNİ YAPSIN

Büyükelçilere de tepkisini dile getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Büyükelçiler bazı provakatif eylemlerin içine giriyorlar. Onlar sesleniyorum; işinizi yapın. Biz sizleri ülkemizde tutmaya da mecbur değiliz. Eğer sizin ülkenizdeki bizim büyükelçilerimiz de bu tür oyunların içine giriyorlarsa bize haber verin siz göndermeyin biz alırız” dedi.

MUHALEFET BİTMİŞ, TÜKENMİŞ

Bütçe görüşmeleri üzerinden muhalefete yüklenen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bütçeyi gördünüz değil mi? Her türlü hakareti yapan muhalefet kaç kişiyle bu bütçeye ‘hayır’ dedi. 117 kişiyle. Bunlar toplam 212 kişi. Siz muhalefet olarak TBMM’de nasıl çalışılacağını bilmeyecek kadar zavallısınız. Sizin eğer parlamentoda onurlu bir mücadeleniz varsa o koltukta yerinizde olacaksınız. Ben Başbakan’ım ben olmadığım zaman benim oyumu kullanacak olan var. CHP genel müdürü sen gelemediğin zaman senin yerine orada kimse yok. Muhalefet bitmiş, tükenmiş. Bunlar anca bol bol hakaret ederler. Bak ne dedim CHP genel başkanının adını ‘ağzıma almayacağım’ dedim, almıyorum. Adını ağzıma almayacağım. Çünkü adını ağzımıza almak bile taltif olur” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan daha sonra helikopter ile Ordu’nun Ünye ilçesine geçti.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ