logo

Karaburun 44

Gül, Erdoğan’la yine ters düştü!

Gül, Erdoğan’la yine ters düştü!

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Habertürk TV’de Erhan Çelik’in canlı yayın konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Habertürk TV’de Erhan Çelik’in konuğu oldu.

Gündeme ilişkin konularda görüşlerini bildiren Cumhurbaşkanı Gül, ‘Gezi olayları ile 17 Aralık operasyonları arasında herhangi bir bağlantı olduğunu düşünüyor musunuz’ sorusuna “Gezi olayları ile 17 Aralık vakası birbirinden ayrı konular. Ben paralellik görmüyorum.” cevabını vererek yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarını sürekli Gezi olayları ile ilişkilendiren Başbakan Erdoğan ile yeniden ters düşmüş oldu.

İşte Cumhurbaşkanı Gül’ün açıklamalarından satırbaşları:

2013 Dünya için baktığımızda hala büyük ekonomik sıkıntıların gitmediğini görüyoruz. Büyüme neredeyse durmuş vaziyette. Çok büyük işsizlik oranları var. Bu krizlerden hala çıkamadılar. AB kendi içerisinde yeniden yapılanma mücadelesi veriyor.

Bu tarafa baktığımızda Arap Baharı sönmüş vaziyette. Mısır’da çok üzücü gelişlmeler oldu. Bir darbe yapılmış oldu.

Suriye’de olup bitenler ise içler acısı. 2.5 milyon insan ülkesini terk etti. Kimyasal silah kullanıldı. İran’da adeta yeni bir soluk var.

Türkiye için çok canlı bir yıl oldu. Özellikle Haziran ayına doğru İstanbul’daki Taksim Gezi olayları, kamuoyunda son tartışılan olaylar… Türkiye çok büyük bir ekonomik büyüme gerçekleşti. Avrupa’nın en çok büyüyen ülkesi Türkiye.

Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesi Kürt sorunu. Bugün konuşarak halledebiliriz noktasına gelindi.

En önemlisi kadınlara başından beri ayrımcılık yaptık biz. Çok daha önemlisi bunu iktidar beraber yaptılar. Muhalefetin sessiz desteği oldu. Kadının hayatının içinde olması sağlandı.

 

Çevre meselesiyle başlayan olay farklı boyutlara gitti.

Hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Türkiye’yi bu sıkıntılı ortamdan çıkarıp parlak yerlere taşımamız gerekir.

Türkiye kesinlikle 10 yıl önceki demokratik hukuk standartlarından çok daha ileri bir yerde. Tabi ki sıkıntılar muhakkak var. Pembe bir manzara çizme gayreti içerisinde değilim.

Haziran ayındaki olayları bu olayları birbirine paralel olarak görmüyorum.

Bu problemlerin hepsinin çözüleceğine inanıyorum.

Abdullah Gül Erdoğan ile yine ters düştü ile Sozcu

BDP’Lİ VEKİLLERİN TAHLİYESİ Demokratik hukuk devletinde kuvvetler ayrılığı prensibi vardır ama bunların bir ahenk içinde olması gerekir. Hepsi de kendi saygınlığını korumakla yükümlüdür. Yasama ve yürütme işini iyi yapmazsa seçimlerle değiştirilebilir. Yarı bu anlamda farklıdır. Yargı kendi saygınlığını ve bağımsızlığını korumalıdır. Bu kararların oy birliği ile alınması önemlidir. Bu kararları ben memnuniyetle karşıladım.

Kesinlikle su götürmez şekilde objektifliğini kaybetmeyecek kurum yargı kurumudur. Çeşitli yanlışlıkların gideceği yer mahkemelerdir. Mahkemelerin verdiği karar da itiraz mercileri vardır. Buralara hiç gölge düşmemesi gerekir. Şeriatın kestiği parmak acımaz derler. Herkesin bunu bilmesi lazım. Bu davalarla ilgili sıkıntılar varsa, serzenişler varsa daha dikkatli olunması gerekir.

Askerlerin yargılandığı bazı davalarda bazı yanlışlıklar yapıldı. Kurunun yanında yaş da yandı intibahı oluşuyorsa bununla ilgili bazı şeyler konuşulabilir.

Türkiye’de kuvvetler ayrılığı prensibi vardır. Ama bunların bir ahenk içerisinde olması gerekir. Yasama ve yürütme de hesap verilebilirilik noktası seçimler. Yargı farklıdır, tarafsızlığı önemlidir. Anayasa Mahkemesi’nin son kararlarını memnuniyet verici olarak görüyorum. Hepsinin oy birliğiyle karar alması Türkiye’de evrensel hukukun göz önüne alındığının göstergesidir.

HSYK’NIN AÇIKLAMASI Ortaya çıkan sorunlar konusunda üzerime düşeni bütün gücümle yapıyorum.

HSYK’nın açıklamasını doğru bulmadım. Hukukun üstünlüğü demokrasinin temel ilkelerinden birisidir.

Sayın Meclis Başkanının söylediği 138. madde çok önemli bir madde.

Soruşturmanın gizliliği esası yokmuş gibi hareket ediliyor.

Savcılar bir şeyi iddia edebiliriler ama onlar hakim değil. Herkes kurallar dikkat ederse sorunlardan kurutuluruz.

PARALEL DEVLET İDDİASI

Bir devlet içinde devlet olamaz. Ayrı yapılanmalar olamaz.

Başka bir yerden talimat söz konusu olamaz.

Tabi ki sivil toplum örgütleri olacaktır. Bu tip iddialar araştırılır daha sonra da gereği yapılır.

Yargı içinde böyle bir şey varsa tahammül edilemez.

Son olayla ilgili hükümetin üstüne düşenleri muhakkak ki en iyi şekilde yapması, Türk ekonomisinin bozulmasına fırsat vermemesi gerekiyor. Nihayetinde Sayın Başbakan da gereğini yapıyor.

Son olayla ilgili yapacağım şey mahkemelerin düzgün çalışmasını sağlamak.

AKP- CEMAAT TARTIŞMASI İDDİASI Hükümetin karşısına ben ancak muhalefeti koyarım bu tip konularda. Hükümetin karşısına başka bir grubu asla koymam. Siz adını nasıl söylerseniz söyleyin, sivil toplum örgütleri de denebilir. Burada ne yapmam lazım? Afaki kimsenin konuşmaması gerekir.

Bir yanlış varsa o yanlışla mücadelenin de yolu hukula olur. Mahkemeler var. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes o kurumun şartlarını yerine getiriyorsa o kurumda çalışabilir. Devlet işi söz konusu olduğunda bunlar asla motıvasyon oluşturmaz.

Parlamanter sistem daha uygun ama çoğunluk isterse başkanlık olur.

YOLSUZLUK İDDİALARI Vicdanları rahatlatacak bir süreçle, yolsuzluk varsa ortaya çıkarmak, yoksa insanları ikna etmek gerekir. Yolsuzlukların önlenebilmesi için kuralların çok iyi konulşması gerekir. Kuralla iyi değilse herkesi yolsuzluk yapmaya azmettirir. Ne dindarlık, ne vatanseverlik, ne solculuk, ne başka bir şey engel olabilir. Kurallar engel olur. Yolsuzlukla mücadele konusunda bir şeffaflık getirildi, eskiye göre iyi şeyler yapıldı. Ama bunların yeterli olmadığı kanaatindeyim. Sayıştay’ın önemi her zaman ortaya çıkıyor burada. Sayıştay Kanunu ile ilgili benim de çağrılarım oldu.

Yolsuzlukla ilgili herhangi bir iddia olursa bunun sonuna kadar üzerine gidilmeli, ne gerekiyorsa yapılmalı. Kim olursa olsun, herkes için geçerli.

Yolsuzlukla mücadelede adımlar atıldı ama yeterli değil.

Bazı tutuklamalar yapıldı, bazılarını tahliye ettiler. Sürekli işliyor gördüğünüz gibi. Buradan bir kaos ortamı çıkarmakla ülkeye yazık olur. Hiç bir şeyin üzeri örtülemez.

Devlet Denetleme Kurulu’nun şu an devreye gireceği bir iş değil.

HÜKÜMETE KOMPLO İDDİASI Savcının bildiri dağıtması bunlar doğru şeyler değil. Bunun doğru olup olmadığı bu hukuk süreci içinde olacak. Savcılar bazılarını da tahliye ettiler. Hiçbir şeyin üzeri örtülemez. Ama mahkemelerin savcıların görevi bunu kuralların çerçevesinde ortaya çıkarmaktır. Yanlışı olmayan korkmaması gerekir.Büyük yatırımcılar var eğer kurallarına uygun olmayan bir suç atılırsa birden bire herkesin itibarını yok edebilirsiniz. Meclis Başkanı’nın söylediği çok önemlidir. Soruşturma safası gizlidir. Çünkü savcı hakim değil. Bunlara hepimizin dikkat etmesi gerekir. Yolsuzlukların üstü kapanırsa toplumu çürütür. Üstüne gitmek gerekir.

EKONOMİK İSTİKRAR Hepimizin birinci önceliği ekonominin iyi olmasıdır. Ekonomik istikrar her şeyin başında gelir. Sermayenin dolaşımı serbest. Bir işadamı parasını istedeği yere görürebilir. Ekonomide bir kötüye gidiş olursa biz kendi gemimimizi delmeye başlamış oluruz. Eğer bir ülkede güven zedelenirse şu ülkeye yapılacak en büyük zarar olur.

HATAY SINIRINDA DURDURULAN TIR Suriye’nin özellikle Türkiye sınırlarına yakın taraflarında çok radikal kesimler ortaya çıktı. Bütün bunların arasında ezilen çok kötü şartlar arasında kalan bir Türkmen grubu var. Suriye’deki Türkmenlere yardım yapmak bizim borcumuzdur. Bu TIR mesesinin Suriye’deki Türkmenlere yardım götüren bir araç olduğunu söylediler. O TIR’ın ne olduğunu sordum, bana da söylenen budur.

-Muhakkak ki yeri geldiğinde güvenlik sebeplerinden dolayı sır çerçevesi içine giren faaliyetler olabilir

ÇÖZÜM SÜRECİ

Türkiye’nin en önemli konularından birinin bu olduğunu Türkiye’yi yöneten herkes görmüştür. Ama kimi cesaret etmiştir, kimi edememiştir. Bu konuları başkalarını hiç karıştırmadan kendi içimizde konuşarak çözmemiz gerekir. Hükümeti de bu anlamda sürekli destekledim. Dış konjonktür bugün iyi değil. O yüzden meseleleri geciktirmek iyi değil. Gerek Suriye gerekse de Irak’ta yaşananlar bu konuda dezavantajdır. Keşke daha önce çözülseydi.

Herkes kan dökülmemesinin önemini kavramış vaziyette. Bu önemlidir.

GENEL AF TARTIŞMALARI

Genel olarak af kelimesini kullanmak tehlikeli bir şeydir. Bu sözleri bir kez ağzınıza aldığınızda nerelere gideceği belli olmaz. Bildiğim kadarıyla hükümet tarafında böyle bir çalışma görmedim.

GEZİ OLAYLARI VE ÖLÜMLERLE İLGİLİ DEVAM EDEN DAVALAR

Ben bütün hayatını kaybedenler için üzüntülerimi ve başsağlığı dileklerimi ilettim. Kim olursa olsun, bizim vatandaşlarımızdann birinin başına herhangi bir iş geldiğinde devletin bunu ortaya çıkarması gerekir. Bugün artık meçhul kalamaz. Sonunda ortaya çıkar. Bu ölümlerin nasıl olduğu da ortaya çıkacaktır. Buna benzer bize gelen çeşitli olaylar var. Gerçekten üzücü. Bunlarla ilgili gerekli yerlere talimatlar da veriliyor.

Ben en başında bu olayı gelişmiş bir ülkenin olaylarına benzettim. New York’ta da Paris’te de var dedim. Ama Türkiye bu noktaya da 10 sene içinde taşındı. Türkiye’de 10 yıl önce faili meçhullerin cenazeleri için sokağa çıkardı. Türkiye kalkındı ve başka meseleler için sokağa çıkmaya başladı.

Hiç kimse kendisinii dışlanmış ve ikinci sıınıf görmemeli. Böyle bir muameleye de izin verilmemeli.

DIŞ POLİTİKA VE ULUSLARARASI İLİŞKİLER KÖTÜYE Mİ GİDİYOR?

Bu yönde bizim yeni bir aılım yapmamız gerektiğine inanıyorum. AB ile müzakere sürecini tekrar canlandırmamız gerekiyor. Fransa da pozisyonunu değiştirdi. Dışarıdan ziyade biz kendi içimize bakmalıyız. Şu bir gerçek ki; Türkiye’nin son 10 yıllık başarılarının altında bizim AB ile ilgili yaptığımız köklü reformlar vardır. Reformlara hız vermek gerekir. Hukukun üstünlüğü, demokrasi Avrupa’da kolay ortaya çıkmadı. Çok büyük acılar yaşandı. Ve neticede anladılar ki; herkesin mutlu yaşayabilmesi için demokrasi şart. Bizim de bu yolu izlememiz gerekli.

Bizim bu dünyayla ilişkilerimizi zayıflatmamızın hiçbir izahı olamaz. Bu görüntüyü ortadan kaldırmak için yeni bir atılım ve söylem gerekiyor. Söylem çok önemlidir.

HSYK’NIN YAPISI

Hükümetin düzenleme çalışması var mı yok mu bilmiyorum. Olabilir. Önce ne yapılacağına bakmak gerekir. Böyle bir düzenlemeye ihtiyaç var mı, ben bir şey diyemem. Yapılırken AB ile işbirliği içinde, AB kriterlerine uygun yapılmıştı. Temel kriterleri bozmamak şartıyla bir düzenleme yapılabilir. Buralar hassas kurumlar. En çok korumaya mecbur olduğumuz kurum yargıdır.

İLKER BAŞBUĞ’UN DURUMU

Yargı mensupları ve yargı bir kurum olarak, çok daha hassas davranmalı. Farklı algıların ortaya çıkmasına izin vermemeli. İlkeli bir bazda baktığınızda yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı her şeyin başında gelir. Onun için yasalara ve kanunlara herkesin riayet etmesi gerekir.

Etiketler: »
#

SENDE YORUM YAZ