logo

Karaburun 44

MİT TIR için çatışmayı göze almış

MİT TIR için çatışmayı göze almış

Savcı, Hatay’daki şüpheli TIR’ın aramadan nasıl kaçırıldığını anlatıp suç duyurusunda bulundu.

Terörle Mücadele Kanunu’nun (TMK) 10. maddesiyle yetkili Adana Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, 1 Ocak’ta Suriye’ye mühimmat taşıdığı iddiasıyla Kırıkhan-Reyhanlı yolunda durdurulan TIR’ın aranmasını engelleyen MİT görevlileri, savcılar, Hatay Valiliği ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Savcısı Özcan Şişman, mahkeme kararı bulunmasına rağmen TIR’da arama yapılmasının engellendiğini vurguladı. Savcı Şişman, Hatay Valisi Celalettin Lekesiz’in “MİT personelinin doğrudan Başbakanlık’a bağlı çalıştıkları ve alıkonmalarının ceza gerektireceği” yazısından sonra herkesin talimatla çekildiği olay yerine en son MİT mensuplarıyla kendisi ve korumasının karşı karşıya kaldığını anlattı. Dilekçesinde olay yerine intikal ettiklerinde “devlet sırrı niteliğinde malzeme bulunduğu” gerekçesiyle MİT mensuplarının TIR’ı aratmadığını, ancak kendisinin ısrar ettiğini anlatan Şişman, bunun üzerine İçişleri’nin devreye girdiğini ve aracın geçişine izin verilmesinin istendiğini ifade etti.

 

Cumhuriyet’in haberine göre; Savcı Özcan Şişman, bu esnada MİT görevlileri ve güvenlik güçleri arasında tartışma çıktığını, olayın çatışmaya varacak kadar büyüdüğünü belirtti. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı ve Hatay Valisi olay yerindeki jandarma ve polise “çekilin” talimatı verdi. Kolluk güçleri İçişleri’nin talimatına uyarak geri çekildi. Şişman daha sonra kendisi, koruma polisi, Kırıkhan Savcısı ve Kırıkhan Başsavcısı ile MİT mensuplarının kaldığını ifade etti. Kolluğun çekilmesine rağmen arama kararını uygulamak istediğini, MİT personelinin ise yine engellediğini anlatan Özcan, Kırıkhan Başsavcısı’nın da nöbetçi savcıya baskı yaparak olay yerinden uzaklaştırdığını anlattı. Savcı Şişman, tüm bu gelişmeler üzerine Hatay Cumhuriyet Başsavcısı’nı arayarak durumu bildirdiğini, ancak oradan da bir sonuç alamadığını ifade etti. Şişman, TIR’ın bulunduğu bölgede sadece kendisi ve koruması kalınca arama kararını uygulayamadığını kayda geçirdi. Devletin tüm organlarının TIR’ın aranmaması konusunda seferber olduğunu anlatan Şişman, “Görevi kötüye kullanmak, yargı kararının uygulanmasını engellemek, emre itaatsizlik, tehdit” suçlamalarıyla Hatay Cumhuriyet Başsavcısı, Kırıkhan Başsavcısı, Hatay İl Jandarma Komutanı, emniyet yetkilileri, Hatay Valisi, İçişleri Bakanlığı yetkilileri, MİT mensuplarından şikâyetçi oldu.

 

CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, Hasan Akgöl ve Mevlüt Dudu da TIR’da arama yapılmasını engelleyen İçişleri Bakanı Efkan Ala, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz ile TIR’da bulunan MİT görevlileri hakkında Hatay Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 3 milletvekilinin suç duyurusunda şunlara yer verildi: “MİT’in Başbakanlık’a bağlı olması MİT elemanlarına suç işleme hakkını vermemektedir. Yapılan ihbar üzerine mahkeme kararı ile özel yetkili cumhuriyet savcısı Özcan Şişman’ın TIR’da arama yapması, inceleme yapması engellenmiştir. Mahkeme kararının infazının engellenmesi de suçtur.” O bölgede Türkmen yok TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “TIR Türkmenler’e yardım götürüyordu” açıklamasına sert tepki gösterdi. Aracın Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’na gittiğine dikkat çeken Edibloğlu, “Yayladağı ile Güveççi köyünün güneyinde kalan Suriye topraklarında Türkmen köyleri var. Bükülmez köyünden Kilis’e kadar olan sınırın ötesindeki bölgede ise Kürt köyleri var. Yani, Reyhanlı’dan yola çıkan ve Kırıkhan-Hassa-Kilis güzergâhını izleyen bir TIR Türkmenlere yardım götürmez. Kilis’in karşısındaki topraklar PYD ile El Nusra’nın kontrolünde bulunuyor. Yani oralarda Türkmen varlığı ve gücü yok. Dolayısıyla ‘TIR Türkmenlere gidiyor’ açıklaması çok inandırıcı değil” dedi. CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz da, Yayladağı bölgesinin karşısındaki Suriye topraklarında Türkmen bulunmadığına dikkat çekti.

Etiketler: