logo

Karaburun 44

Cep’ten internete girmek ucuzlayacak

Cep’ten internete girmek ucuzlayacak

Meclis’e sunulan yeni torba yasaya göre, kontörlü hat abonelerinin cep telefonundan internet kullanımı için ödediği ÖTV düşürülüyor

TBMM’ye sunulan yeni torba yasada farklı ürünlere getirilen vergilere dair önemli değişiklikler yer alıyor. Buna göre, kontörlü hat sahibi cep telefonu aboneleri, yükledikleri parayı internet için kullanırsa özel iletişim vergisi (ÖTV) yüzde 25 yerine yüzde 5 olacak. Maliye Bakanlığı, oranı sıfıra indirmeye yetkili olacak. Bu da söz konusu hatların ucuzlaması anlamına geliyor.

Mücevherde istisna kalkıyor

Tasarının yasalaşması halinde elmas, pırlanta, yakut, zümrüt ve inci gibi kıymetli taşlarda KDV istisnası ise sona erecek. Borsada işlem gören değerli taşlar içinse istisna sürecek. Engelli çalıştıran “korumalı işyerleri”ne devlet mali destek sağlayacak. Her bir engelli çalışanın yıllık ücretinin belli bölümü devlet tarafından ödenecek. Engellilere ve yaşlılara, kişisel giderlerini karşılayabilmeleri için bütçeden karşılanarak “harçlık” verilecek. Kayıtdışı ekonominin yüksek olduğu sektörlerde kaçakla mücadele için ürünlere bandrol zorunluluğu getirilecek.

Cep’ten internete girmek ucuzlayacak

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ