logo

Karaburun 44

YLSY mülakatında skandal ‘Gezi’ sorusu!

YLSY mülakatında skandal ‘Gezi’ sorusu!

YLSY’nin sözlü mülakatında adaylara, Gezi Parkı olayları karşısındaki tutumları soruldu. Konuyu CHP’li Düzgün, TBMM’ye taşıdı.

Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Ve Yerleştirme Sınavı’nda sözlü mülakata girenler için hazırlanan sorular tartışma yarattı.

Konu CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün tarafından meclis gündemine taşındı.

Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü YLSY’de yazılı sınavı geçenler için 6-27 aralık tarihleri arasında sözlü mülakat sınavı düzenledi. Sözlü sınavda adaylara “Gezi parkı olayları karşısındaki tutumunuz nedir?”, “Ergenekon hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “Cezaevinde yatan gazeteci ve yazarlar hakkında ne düşünüyorsunuz?”, “Apo siyaset yapmalı mı?”, “Eşinin çalıştığı dershane hangisi?” gibi sorular yöneltildiği iddia edildi.

Rabia işaretli profil fotoğrafı sınav kazandırdı!

Konuyu bir soru önergesiyle meclis gündemine taşıyan CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’ya “Mülakatta sorulan alan dışı soruların amacı adayların siyasi görüşünü ortaya çıkarıp bunun üzerinden değerlendirme yapmak için midir?” diye sordu.

Düzgün, ayrıca sınavı kazanan adayların büyük çoğunluğunun sosyal medya profil fotoğrafların Rabia işareti olduğunu belirtti.

 

 

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ