logo

Karaburun 44

Bu vahşete sessiz mi kalacağız

Bu vahşete sessiz mi kalacağız

Başbakan Erdoğan, Suriye’deki görüntülerle ilgili konuştu.

Temaslarda bulunmak üzere Belçika’nın başkenti Brüksel’e gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AA, Guardian ve CNN tarafından dünyaya servis edilen ve Suriye’de Esad rejimi tarafından işkence ile öldürülen kişilere ait olduğu iddia edilen fotoğraflarla ilgili açıklama yaptı.

Fotoğraflarla ilgili olarak Erdoğan, “Bu vahşete tüm Batı sesini yükseltmeli. Ey dünya, suriye’ye sessiz mi kalacağız?” diye konuştu.

AYAKKABI KUTULU PROTESTO Yüzlerce AKP destekçisinin olduğu alanın biraz ötesinde de TGB’li  bir grup, “Hırsız Tayyip, Mustafa Kemal’ in askerleriyiz” sloganları atarak ayakkabı kutuları gösterdiler. Erdoğan otobüs üzerinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Dünya televizyonlarda az önce Suriye’deki vahşeti izledi. Brüksel’den sesleniyoruz.. Ey dünya Suriye’ye karşı sessiz mi kalacağız? Onbinlerce insanın nasıl öldürüldüğü gösteriliyor. Brüksel’de bu toplantıya müsaade eden Brüksel yönetimine teşekkür ediyorum. Bu demokratik gösteriye izin verdikleri için tebrik ediyorum. Ümit ediyorum ki AB ile yapılan görüşmeler AB’nin güç devşirmeleri noktasında farklı bir başlangıç olur diye ümit ediyorum. 17 ve 25 Aralık sizleri rahatsız etmesin. İftiralar asla yer bulmayacaktır. Güneş balçıkla sıvanmaz. Bunu bilesiniz.”

Erdoğan’ın hitap ettiği otobüsü üstünde, “Bizim sevdamız sınır tanımaz, Farklılıklarımız birliğimizdir” pankartları asılıyken, meydanda, “Haşhaşilerin duası kabul olsaydı gökten kemik yağardı, Seninle her yer AK Parti ustam, Bizler seninle bu yola kefenimizle çıktık, Biz gönül nikahlıyız usta, Adam izindeyiz” pankartları taşındı.

DAVUTOĞLU: ‘SÖZÜN BİTTİĞİNİ BİR KEZ DAHA GÖRDÜK’ Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ”Suriye’de sözün bittiğini bugün bir kez daha gördük. Eğer insanlık vicdanı diye bir şeyden bahsedeceksek 21. yüzyılın en büyük katliamına daha fazla sessiz kalınamaz” dedi.

Davutoğlu, sosyal paylaşım ağı Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada, Suriye’de yaşananlarla ilgili uluslararası toplumun, liderlerin ve aydınların çocuklarının yüzüne bakabilmek için adım atması ve Suriye halkına onurlu bir gelecek için ayağa kalkması gerektiğini belirtti

Cenevre-2 Konferansı’nın tek bir hedefi olduğunu kaydeden Davutoğlu, ”Suriye’de sözün bittiğini bugün bir kez daha gördük. Eğer insanlık vicdanı diye bir şeyden bahsedeceksek 21. yüzyılın en büyük katliamına daha fazla sessiz kalınamaz. Suriye’de kanı durduracak bir geçiş sürecini bir an önce başlatmak ve hem Suriye’yi hem de insanlığı bu eli kanlı rejimden kurtarmak. Bu insanlık suçuna ortak olanlar ve yaşananlara sessiz kalanlar bir gün tarih ve insanlık vicdanı önünde mahkum olacaklar” ifadesini kullandı.

HAGUE: ‘ŞOK EDİCİ’ İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Suriye’de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflarla ilgili, “Şok edici bir haber. Sorumlular hesap vermeli” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden bir takipçisinin Suriye’de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen fotoğrafları görüp görmediğini sorması üzerine Hague, “Şok edici bir haber. Suriye halkına karşı işlenen sistematik vahşetin delillerini artıyor. Sorumlular hesap vermeli” diye yazdı.

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ