logo

Karaburun 44

Elektrik fiyatlarına gizli zam yapıldı

Elektrik fiyatlarına gizli zam yapıldı

Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Elektriğe zam yok” açıklaması yapsa da dağıtım şirketlerinin faturadaki birim fiyatını yüzde 1.04 oranında artırdığı ortaya çıktı

Bo­ra ER­DİN / SÖZCÜ

Elektrik fiyatlarına gizli zam yapıldığı ortaya çıktı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın “Şubat sonuna kadar elektriğe zam yok” açıklamasına rağmen elektrik dağıtım şirketlerinin buna uymadığı belirlendi.

İlk okuması 1 Ekim, son okuması ise 30 Ekim 2013 olan bir abonenin elektrik faturasında elektrik birim fiyatı 0.0071569 lira olarak gösterildi.

Aynı abonenin ilk okuması 31 Ekim, son okuması ise 20 Aralık 2013 olan bir sonraki faturasında ise elektrik birim fiyatının 0.0072316 yükselmesi dikkat çekiyor. Böylece iki fatura arasında elektrik birim fiyatına yüzde 1.04 oranında ‘gizli zam’ yapıldığı ortaya çıkıyor.

19.10 TL fazla para alınıyor

Son dönemde artış gösteren elektrik faturaları cep yakarken kafa karıştırmaya da devam ediyor. Elektriğinde herhangi bir kesinti yaşamayan aboneler, faturalarında 19.10 TL’lik “kesme-bağlama ücreti” görünce şok oldu. Faturalarını son ödeme tarihinden 24 saat sonra ödeyen fakat herhangi bir kesme bağlama işlemine maruz kalmadıklarını iddia eden aboneler, faturalarına yansıtılan ücrete isyan etti.

24 saat sonra gönderiliyor

Faturalarına eklenen bedelin yasal dayanağının olmadığını ve taraflarına iade edilmesini talep eden abonelerin şikayetleri şöyle:
“Elektrik faturam her ay olduğundan fazla geldi kullanım aynı olmasına rağmen ve fatura detayında 19.10 TL’lik bir kesme bağlama bedeli gözüküyor fakat benim elektriğim ne kesildi ne de bağlandı… Arayıp sorduğumda son ödeme tarihini 24 saat geçtikten sonra kesme kodu gönderiliyormuş. Yani kesmeye gelmeden dahi veya bağlamaya bu parayı bizden alıyorlar bu nasıl iş? Anlamış değilim.”

Etiketler:
#

SENDE YORUM YAZ