logo

Karaburun 44

Büyük müteahhitlere iş bitirme kıyağı

Büyük müteahhitlere iş bitirme kıyağı

AKP büyük inşaat firmalarına yeni bir kıyağın hazırlığı içinde.

Yakında çıkacak bir yasa ile ihaleli inşaat işi yapan büyük firmaları gözeten, önemli bir düzenleme yapılacak. Bu yasa çıktığında, özellikle kamuya büyük iş yapan inşaat firmaları bayram edecekler.

NE YAPILACAK?

Öteden beri süre gelen uygulamaya göre, “iş bitirme belgesi”, ihaleli inşaatlara girme ve işi almada, çok önemli. İş bitirme belgesi, ihaleye girebilmek için bir anlamda “ön yeterlilik” koşulu oluyor. Mevcut uygulamada, kamuda bayındırlık ve inşaat işleriyle ilgili olarak “denetim yapanlara” denetledikleri iş tutarının 1/5’i tutarında iş bitirme belgesi veriliyor. Bunlar, işten ayrıldıklarında (emeklilik dahil) bir inşaat firması ile anlaşıyor ve iş bitirme belgelerini kullanmalarına izin veriyorlar. İnşaat firmaları da bu belgelerin sayesinde, ihalelere girip iş alıyorlar. Yakında çıkacak bir yasa ile bu uygulamaya son verilecek.

BÜYÜK FİRMALAR YAŞADI

Yasa çıktığında, Türkiye’deki büyük inşaat işleri, adeta belli başlı firmaların tekelinde olacak. Çok sayıda orta ölçekli inşaat firması, kamuda denetçilik yapanların iş bitirme belgesini kullanamayacak. Böyle olunca, kamu ihaleleri adeta büyük ölçekli inşaat firmalarının tekelinde olacak. Rekabet önemli ölçüde ortadan kalkacak. İş alma koşulları, ihale tenzilatları daha düşük olacağı için çok cazip olacak.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ