logo

Karaburun 44

Subay eşlerini de davaya eklemişler

Subay eşlerini de davaya eklemişler

İstanbul’daki askeri casusluk davasında ceza alan iki subayın eşlerinin isimlerinin İzmir’deki askeri casusluk davasında geçirildiği ortaya çıktı.

İzmir ’deki casusluk davasının ek klasörlerinde yer alan notlarda, TSK’da sivil memur olarak çalışan iki eşten biri için, “Popülaritesi ve güzelliğinden istifade ile memur yapılanmasında önemli görevler verilebileceği değerlendirilmektedir” denilirken, diğeri için de “Bayan memurlara ulaşmak konusunda öncü rol verilebilir” ifadeleri kullanıldı. Avukat Hüseyin Ersöz, bu isimlerin ek klasörlerde yer almasının bir sahtecilik sonucu ve itibarsızlaştırma amaçlı olduğunu savunarak, “Bunları hazırlayanlar ahlaki değerlerden uzaklar. Bir başka davada sanık olan kişiye bu davada eşi üzerinden ahlak sınırlarını aşacak kötüleme gayreti içerisindeler. Bu, askerleri itibarsızlaştırma amacıyla yürütülen bir kampanyanın parçasıdır” diyor.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre; Avukat Hüseyin Ersöz’ün verdiği bilgiye göre İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sonuçlanan ‘Askeri Casusluk Davası’nda 56 sanık bulunuyordu. Davanın 16 tutuklu sanığı içinde Binbaşı Z.M. ile Yüzbaşı E.T.U. da yer alıyordu. Yargılama sonunda ‘askeri casusluk ve fuhuş’ iddiaları bakımından beraate karar verilirken, E.T.U hakkında örgüt üyeliği suçundan sekiz yıl üç ay hapse hükmedildi. Bu karar onanırken, Yargıtay Z.M. hakkında ‘örgüt yöneticiliği’ suçundan ceza verilmesini istedi.

İstanbul’daki bu dava görülürken, İzmir’de bir başka ‘askeri casusluk’ davası açıldı. İstanbul’da yargılana iki subayın, TSK’da memur olarak çalışan eşlerinin isimleri İzmir’deki davanın ek klasörlerinde geçirildi. Yüzbaşı E.T.U.’nun eşi F.U. için, “Popülaritesi ve güzelliğinden istifade ile memur yapılanmasında önemli görevler verilebileceği değerlendirilmektedir” denildi. Z.M.’nin eşi A.M. için “Bayan memurlara ulaşmak konusunda öncü rol verilebilir. Bu görevi yapabilecek yetenek ve imkanlara sahip olduğu değerlendirilmektedir” ifadesi kullanıldı.

İstanbul’daki davada subayların avukatlığını üstlenen Hüseyin Ersöz, İzmir’deki davanın ek klasörlerinde binlerce isim hakkında fişleme bilgisine yer verildiğini, bu şekilde insanların davayla ilişkilendirilmek istendiğini belirtiyor. İtibarsızlaştırma çalışmasının bir parçası olarak bu işlemin kasıtlı biçimde yapıldığını savunan Ersöz, “Başka bir davada sanık konumundaki kişiyi, bu davada eşleri üzerinden irtibatlandırma çalışması yapıyorlar. Bu yargılamaya konu deliller insanların kişilik haklarını ve manevi şahsiyetlerini doğrudan hedef alıyor. İstanbul’daki davada da bunu gördük. Fuhuş ve şantaj iddiasıyla başladı soruşturma . Kişileri itibarsızlaştırdılar. Bu tamamen askerleri itibarsızlaştırma amacıyla yürütülen bir kampanyanın parçasıdır” diyor.

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ