logo

Karaburun 44

İşte CHP’nin İstanbul adayları

İşte CHP’nin İstanbul adayları

İstanbul ve İzmir’in ilçe adaylarının belirlendiği CHP Parti Meclisi toplantısında Nasuh Mahruki krizi yaşandığı ortaya çıktı. CHP pek çok ilçede mevcut başkanları değil sürpriz isimleri aday gösterdi.

CHP Parti Meclisi (PM) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında Genel Merkezde toplandı. Basına kapalı olarak 13 saat süren toplantıda, yaklaşık 300 seçim bölgesinde adaylar belirlendi. PM’den önce ise Kılıçdaroğlu, partisinin Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) başkanlık etti. Böylece CHP yaklaşık 20 saat yerel seçim mesaisi yaptı.

PM’de İzmir’in kalan 17 ilçesiyle, Ankara’nın ilçeleri de netleşti. PM’de uzun tartışmaların ardından İstanbul Kadıköy ve Çekmeköy dahil kalan 200 seçim bölgesinde aday belirme yetkisi MYK’ya devredildi.

TRAKYA’YA MİLLETVEKİLİ ADAYLAR

CHP, Trakya’da mevcut belediye başkanlarını değiştirdi. Buna göre, Edirne’de Recep Gürkan (milletvekili), Kırklareli’nde Mehmet Siyam Kesimoğlu (milletvekili), Tekirdağ’da Kadir Albayrak Belediye Başkan Adayı oldu.

ÇANKAYA’YA TAŞDELEN

PM toplantısında, CHP’nin Ankara’daki kalesi olarak bilinen Çankaya Belediye Başkan Adaylığı için Alper Taşdelen’ın ismi onaylandı. Böylece, Çankaya’da Bülent Tanık’ın yerine eski belediye başkanlarından Doğan Taşdelen’in oğlu Alper Taşdelen aday oldu. Ankara’da CHP’de olan Yenimahalle Belediye Başkanlığı için mevcut başkan Fethi Yaşar yeniden aday gösterildi.

EN UZUN MESAİ İSTANBUL’A

PM toplantısı, özellikle İstanbul’un ilçe belediye başkanlıkları üzerinde uzun tartışmalara sahne oldu. Bakırköy, Beşiktaş, Kadıköy ve Çekmeköy adayları üzerinde anlaşma sağlamaması üzerine saat 23.30 sıralarında PM toplantısına ara verildi. Verilen arada, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında; Yerel Seçim Aday Belirleme Komisyonu üyeleri ile Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin, Erdoğan Toprak ve İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı yaklaşık 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi. Yapılan görüşmenin ardından PM toplantısına geçildi. Toplantıda İstanbul’un ilçeleri, sabaha karşı 05.00 sularında gizli oylama yapılarak belirlendi. Bu sırada Maltepe’den iki otobüsle Genel Merkez’e bir grup partili geldi. Maltepe’de mevcut Belediye Başkanı ve Aday Adayı Mustafa Zengin’i destekleyen yaklaşık 60 kişilik grup, parti önünde sloganlar attı.

NASUH MAHRUKİ KRİZİ

CHP PM’de saat 04:30 sularında Maltepe ve Kadıköy için oylama yapıldı. Bazı PM üyeleri Kadıköy adayı olarak önerilen Nasuh Mahruki’nin halen İşçi Partisi üyesi olduğunu dile getirirek Mahruki’nin adaylığına tepki gösterdi. Bunun üzerine Divan Mahruki’nin adaylığını geri çekti. KADIKÖY VE ÇEKMEKÖY MYK’YA BIRAKILDI

PM’de uzun tartışmaların ardından İstanbul Kadıköy ve Çekmeköy adaylarını belirme yetkisi MYK’ya verildi. İstanbul Beyoğlu’na Mustafa Sarıgül’ün eski eşi Aylin Kotil aday gösterildi. Beşiktaş’ta İsmail Ünal yerine Murat Hazinedar, Bakırköy’de ise Bülent Kerimoğlu aday gösterildi.

İZMİR KONAK’TA HAKAN TARTAN GİTTİ, BUCA’DA PİRİŞTİNA ADAY OLDU

CHP PM’de İzmir’in kalan 17 ilçesinin tamamı belirlendi. Böylece İzmir’in tüm ilçeleri netleşmiş oldu. İzmir Konak’ta Hakan Tartan’ın yerine eski İzmir Baro Başkanı Sema Pektaş, Buca’da Ercan Tati’nin yerine eski belediye başkanlarından Ahmet Piriştina’nın oğlu Levent Piriştina aday gösterildi.

Gercek gündem’in haberine göre İşte ‘da CHP’nin İstanbul adayları ve aday oldukları ilçeler:

ADALAR – Atilla Aytaç

ATAŞEHİR – Battal İlgezdi

ARNAVUTKÖY – Ruhi Tuncel

AVCILAR – Doktor Handan Toprak

BAĞCILAR – Muhammet Çakmak

BAHÇELİEVLER – Hasret Bulut

BAKIRKÖY – Bülent Kerimoğlu

BAŞAKŞEHİR – Özgür Karabat

BAYRAMPAŞA – Bahri Sipahi

BEŞİKTAŞ – Murat Hazinedar

BEYLİKDÜZÜ – Ekrem İmamoğlu

BEYOĞLU – Aylin Kotil

BÜYÜKÇEKMECE – Hasan Akgün

BEYKOZ – Hızır Yılmaz

ÇATALCA – Cem Kara

ÇEKMEKÖY – ?

ESENLER – ?

ESENYURT – Gürbüz Çapan

EYÜP – Ferzan Özer

FATİH – Sabri Erbakan

GAZİOSMANPAŞA – Selahattin Meriç

GÜNGÖREN – Ahmet Güzel

KADIKÖY – ?

KAĞITHANE – Serdar Kurşun

KARTAL – Altınok Öz

KÜÇÜKÇEKMECE – Gökhan Gümüşdağ

MALTEPE – Ali Kılıç

PENDİK – Tuncer Özyavuz

SANCAKTEPE – Özgen Nama

SARIYER – Şükrü Genç

SİLİVRİ – Özcan Işıklar

SULTANBEYLİ – Mustafa Çolak

SULTANGAZİ – Ali Acar

ŞİLE – Aras Aslan

ŞİŞLİ – Hayri İnönü

TUZLA – Cemil Ekşi

ÜSKÜDAR – İhsan Özkes

ÜMRANİYE – Sacit Eyüpoğlu

ZEYTİNBURNU – Mustafa Fazlıoğlu

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ