logo

Karaburun 44
18 Şubat 2014

Irak’tan açılan taciz ateşine ateşle karşılık!

Irak’tan açılan taciz ateşine ateşle karşılık!

TSKŞırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu köyünde yapılan güvenlik yolunda çalışan iş makinalarının bulunduğu alana Kuzey Irak tarafında bulunan bir grup PKK’lı tarafından ateş açılması üzerine yol inşaatında önlem alan askerler de anında karşılık verdi.

Kısa süreli çatışma sırasında arada kalan kaçakçı grubu da bir süre mahsur kaldı. Genelkurmay açılan taciz ateşinde herhangi bir zayiatın olmadığını bildirdi.

Kuzey Irak sınırında 28 Aralık 2011 tarihinde düzenlenen hava operasyonunda 34 sivilin yaşamını yitirdiği Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Ortasu (Roboski) köyü yakınlarındaki Beyaz Tepe bölgesinde askerler tarafından yapılan güvenlik yolunda çalışan iş makinalarına bugün saat 17.30 sıralarında Kuzey Irak topraklarında bulunan bir grup PKK’lı tarafından ateş açıldı. Güvenlik yolunun yapımında önlem alan askerler anında ateşin açıldığı Kuzey Irak tarafındaki tepelere doğru ateşle karşılık verdi.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada da olay doğrulandı. Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde yer alan haberde “Türkiye-Irak hudut bölgesinde, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 48’inci Hudut Tugay Komutanlığı (Gülyazı-Uludere/Şırnak) sorumluluk bölgesinde yer alan Beyaz Tepe Üs Bölgesi ile Karaçalı Tepe arasında yol yapım çalışmalarına devam eden, Şırnak İl Özel İdaresi tarafından kiralanan sivil iş makinelerine, bölücü terör örgütü mensuplarınca, hududun Irak tarafından, hafif silahlar ile taciz ateşi açılmıştır. Taciz ateşinde herhangi bir hasar ve zayiat olmamıştır. Açılan taciz ateşine, bölgede bulunan unsurlar tarafından anında ateşle karşılık verilmiştir” denildi.

KAÇAKÇILAR BİR SÜRE MAHSUR KALDI

Bu arada olayın duyulmasından sonra Ortasu köyünden bir çok vatandaşın sınır bölgesine gittikleri bildirildi. PKK’lılar ve askerlerin karşılıklı birbirine ateş etmesi sırasında Kuzey Irak’tan 30-40 kişilik bir grubun katırlarla kaçakçılıktan döndüğü ve silah sesleri üzerine oldukları yerlerde bekledikleri kaydedildi. Ortasu köylülerinden Veli Encü, söz konusu bölgeye Sikorsky helikopterleri ile çok sayıda asker indirildiğini, güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığını söyledi. Veli Encü, kaçakçıların kısa süreli çatışmanın yaşandığı bölgeden çıkarak köylerine doğru geldiğini ve herhangi bir sıkıntı olmadığını söyledi.

Etiketler: » » » » »
#

SENDE YORUM YAZ