logo

Karaburun 44

Boğazlar’da olağanüstü hareketlilik

Boğazlar’da olağanüstü hareketlilik
2 Rus savaş gemisi İstanbul Boğazı’ndan, bir Ukrayna savaş gemisi de Çanakkale Boğazı’ndan geçiş yaptı.
Boğaz
RUS SAVAŞ GEMİLERİ İSTANBUL BOĞAZI’NDAN GEÇTİ

Ukrayna ve Rusya arasındaki Kırım krizinin ardından, Karadeniz’e çağırılan 150 borda numaralı Saratov ile 156 borda numaralı Yamal isimli 2 Rus savaş gemisi, saat 07.00 sıralarında İstanbul Boğazı’ndan geçti.Ozan URAL- Uzay KESMEN- Ümit TÜRK- İSTANBUL DHA

RUS’LARDAN SONRA BU KEZ UKRAYNA SAVAŞ GEMİSİ GEÇTİ

Çanakkale Boğazı’ndan dün (pazartesi) geçiş yapan 2 Rus savaş gemisinin ardından bu sabah da bir Ukrayna savaş gemisi geçiş yaparak Karadeniz’e doğru yol aldı.
Rusya ile Ukrayna arasında Kırım nedeniyle yaşanan krizin ardından Çanakkale Boğazı’nda da hareketli günler yaşanmaya başladı. İlk olarak dün Rusya’nın Suriye’deki iç savaş nedeniyle Akdeniz’de görevlendirdiği 2 savaş gemisi, Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Karadeniz’e doğru yol almıştı. Çanakkale Boğazı’ndan bu sabah ise savaşın eşiğindeki Ukrayna’nın bir savaş gemisi geçti. Saat 07.00’de Ege Denizi’nden Çanakkale Boğazı’na giriş yapan Ukrayna donanmasının Hetman Sahaydachny fırkateyni saat 08.00’de Çanakkale önlerine ulaştı. Sahil Güvenlik Komutanlığı botunun eşlik ettiği Ukrayna Savaş Gemisi, boğazda gemilerin manevra yapması en güç nokta olan Nara Burnu’nu dönerek gözden kayboldu. Savaş gemisinin boğaz geçişini tamamladıktan sonra Karadeniz’e gitmek üzere Marmara Denizi’ne açılacağı belirtildi.

RUS BAYRAĞI ÇEKİLDİĞİ İDDİA EDİLMİŞTİ

Aden Körfezi’ndeki devriye görevi sırasında Karadeniz’e dönme emrini dinlemeyen fırkateyn mürettebatının geçen hafta taraf değiştirdiği ve fırkateynin Rus bayrağı çektiği iddia edilmişti. O gemi Çanakkale Boğazı’ndan Ukrayna Deniz Kuvvetleri’ne ait bayrakla geçiş yaptı. Ukrayna savaş gemisinin geçişinin ardından boğazdan Türk savaş gemileri geçti.

Kaynak:

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Etiketler: » »
#

SENDE YORUM YAZ