logo

Karaburun 44

Paris’te de polis müdahalesi

Paris’te de polis müdahalesi

Türkiye’nin yanısıra diğer ülkelerde de Berkin Elvan için eylem yapıldı. Bazı yerlerde polis müdahalesi vardı.

Paris'te de polis müdahalesi

CENEVRE’DE BERKİN İÇİN EYLEM

Cenevre’de Birleşmiş Milletler alanında toplanan 20 – 25 kişilik bir grup hayatını kaybeden Berkin Elvan için eylem düzenledi.

Cenevre Devlet Konservatuarında görevli Elçim Özdemir, alanda mini konser verdi. Berkin Elvan’ın fotoğrafının bulunduğu dövize gül ve ekmek bırakıldı.

Grup bir buçuk saat süren anmadan sonra dağıldı.

ZAFER ATAMER – CENEVRE / DHA

BUENOS AİRES’TE  BERKİN ELVAN EYLEMİ

İstanbul’daki Gezi olayları sırasında başından gaz bombası fişeği  ile yaralanan ve  269 gün komada kaldıktan sonra
hayatını kaybeden Berkin Elvan için Türkiye’den binlerce kilometre uzakta, Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te de eylem vardı.
Buenos Aires Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanan Türkiyeli ve Arjantinli grup, beraberlerinde getirdikleri  Elvan’ın fotoğrafları ile birlikte “Çocuk katili Erdoğan”, “Hükümet istifa” yazılı dövizleri elçilik duvarına astı. “Berkin Elvan ölümsüzdür” ve “Katil Erdoğan” sloganları atan grup, Berkin’in  anısına mum yaktılar.
Elçiliğin çağırısı üzerine olay yerine gelen Arjantin polisi herhangi bir müdahalede bulunmadı.  Daha sonra göstericiler Berkin Elvan resimlerini ve dövizlerini bırakarak olaysız bir şekilde eylemlerine son verdiler.

Canan KAYA/BUENOS AİRES, (DHA)

BERKİN ELVAN İÇİN KÖLN’DE İKİ BİN KİŞİ YÜRÜDÜ

İstanbul’daki Gezi olayları sırasında başından gaz bombası fişeği ile yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan için Almanya’nın Köln kentinde, yürüyüş düzenlendi. Wiener Meydanı’nda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, daha sonra Keup Caddesi’ne yürüdü. Berkin Elvan’ın fotoğraflarıyla yürüyen grup sık sık, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Her yer Berkin, her yer direniş”, “Katil devlet hesap verecek”, “Her yer Taksim, her yer direniş” sloganları attı. “Berkin’in yiyemediği ekmeği Bilal’e yedirmeyiz”, “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Berkin Elvan’ı devlet katletti, hesap sorulacak” pankartlarıyla yürüyen grup,  olaysız bir şekilde dağıldı.

Hakan AYTAŞ- KÖLNDHA

LONDRA’DA BERKİN İÇİN EYLEM

Londra Üniversitesi bünyesindeki The School of Oriental and African Studies’te (SOAS), Gezi eylemleri sırasında yaralanan ve dün hayatını kaybeden Berkin Elvan için eylem düzenlendi.
133 ülkeden  toplam 8bin 600’den fazla öğrencinin eğitim aldığı SOAS, UCL ve LSE gibi dünyanın önde gelen eğitim kurumlarını bünyesinde barındıran University of London’ın bir parçası.
Üniversite bünyesindeki Türkiye kökenli eğitim görevlileri ve öğrenciler tarafından düzenlenen etkinlik, üniversitenin ana giriş kapısı önünde gerçekleştirildi. Eylem yapan grup, üzerinde Berkin Elvan’ın resimleri ve çeşitli yazıları bulunduğu pankartlar açtı, önlerine koydukları 2 ekmek ile sessiz protesto gerçekleşti. Eyleme, London Gezi Parkı Forum’u ve Day- Mer Gençliği adlı oluşumlarda destek verdiler.
Protestoculardan Erhan Keleşoğlu, “Türkiye’de gerçekleşen insan hakları ihlallerine, Türkiye’de diktatörlük nizamının kurulmasına karşı İngiltere’de, bir farkındalık yaratmak, Türkiye’deki olanlardan Berkin Elvan’ın ölümünden kimlerin sorumlu olduğunu İngiliz kamuoyuna anlatmakö amacıyla böyle bir eylem düzenledik” dedi.

Faruk ZABCI – LONDRA / DHA

PARİS’TEKİ BERKİN ELVAN EYLEMİNE POLİS MÜDAHALESİ

Gezi olayları sırasında başına isabet eden gaz bombası fişeği ile yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan için Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) Paris Türk Büyükelçiliği önünde eylem yaptı.
Yolu trafiğe kapatmamak kaydı ile eylem yapabilecekleri belirtilen gruba polis, biber gazı ve copla müdahale etti. Yaşanan arbede sırasında bazı eylemcilerin gazdan etkilendiği görüldü. Müdahalenin ardından devam eden eylemde okunan bildiride, “Berkin Elvan, Gezi’de hayatlarını kaybeden diğerleriyle birlikte biz Aleviler, ilericiler, devrimciler ve demokratlar için direnmenin adı oldu. Berkin ağabeylerinin yanında, sen rahat uyu. Senin gülen cemalin hep yolumuza ışık olacak” denildi.

Kaynak:

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

Etiketler: » » »
#

SENDE YORUM YAZ