logo

Karaburun 44

İnce: Soruları kimlere peşkeş çektiler?

İnce: Soruları kimlere peşkeş çektiler?

CHP Grup Başkanvekili İnce: Bakın üniversite sınav soruları şu ana kadar açıklanıyordu, bu yıl ilk kez yüzde 20’si açıklandı. Yani 32 soru. Niye diğerlerini açıklamıyorlar?

İnceCHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “Bakın üniversite sınav soruları şu ana kadar açıklanıyordu, bu yıl ilk kez yüzde 20′si açıklandı. Yani 32 soru. Niye diğerlerini açıklamıyorlar?” dedi.

İnce, CHP Yalova Belediye Başkan adayı Vefa Salman ve partililerle yürüyüş gerçekleştirdi. Cumhuriyet Caddesi’nde başlayan yürüyüş, İstanbul Caddesi, Kıbrıs Sokak, Mimar Sinan Caddesi ve Gazipaşa Caddesi güzergahında devam etti.

Muharrem İnce, yürüyüşün ardından Suwon Parkı’nda yaptığı açıklamada, “Uzun adam’, oğluyla konuşmasında biliyorsunuz ‘sıfırladın mı?’ diye soruyordu. Evindeki paraları tam sıfırladı mı bilmiyorum ama Türkiye’de devletin temel niteliklerini sıfırladı. Türkiye’de onuru, hukuku, adaleti, devlet geleneklerini bu ‘uzun adam’ sıfırladı” diye konuştu.

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonrası soruların yüzde 20′lik dilimini oluşturan 32 sorunun açıklanmasına tepki gösteren İnce, şunları kaydetti:

“Bakın üniversite sınav soruları şu ana kadar açıklanıyordu, bu yıl ilk kez yüzde 20′si açıklandı. Yani 32 soru. Niye diğerlerini açıklamıyorlar? Yine mi soruları çaldılar, birilerine peşkeş çektiler bunları. Bu konuda herkesin kuşkusu var tabii. Açıklanan bu 32 sorudan da bir tanesi yanlış çıktı yine. Bakın değerli arkadaşlarım burada diyor ki ÖSYM yetkilileri, ‘bu soruları açıklayanlar, devlet sırrını açıklamış diye casus olarak nitelendirilecekler.’ Böyle saçma bir şey olur mu? Bir; bu sınava girenler, bu sınavın parasını verdi. İki; bunlar, 2 milyon kişi devlet memuru değil ki devlet sırrını açıklamış olsun. Üç; 2 milyon kişinin bildiği şey sır olmaz. Bu soruları kime peşkeş çektiler, hangi yandaşlarına verdiler? O ‘uzun adam’ bunu açıklasın. Hani MİT’e görev vermişti KPSS soruları çalınınca. MİT ne iş yapar? MİT sadece bizi mi izliyor, bizim telefonlarımızı mı dinliyor? Muhalefet milletvekillerini mi dosyalıyorlar? MİT 2 milyon çocuğun, 2 milyon gencin sorularını geçmişte kim çaldı onu bulsun. Şimdi de niye 5′te 1′i açıklanıyor onu bu ‘uzun adam’ millete anlatsın.”

Etiketler: » » » »
#

SENDE YORUM YAZ