logo

Karaburun 44

Bakan, madende kaç işçi olduğunu açıkladı

Bakan, madende kaç işçi olduğunu açıkladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, arama kurtarma çalışmaları sonucunda 1 işçiye daha ulaşıldığını belirterek ölenlerin sayısının 284’e yükseldiğini bildirdi.

Taner Yıldız

Bakan Yıldız, “Akşam yaptığımız çağrıda, bildirdiğimiz gibi ailelerden işçi kardeşlerimizin cenazeleri için müracaat etmelerini istedik. 6 işçi kardeşimizin cenazelerini ailelerine teslim etmek için beklediğimiz bir dönemde şu an ailelerinden müracaat eden olmadı. Buna karşın 15 ailemiz böyle bir taleplerinin olduğunu bize belirtti. Bu müracaatların bir miktar daha artacağını düşünüyoruz. Bizim ısrarla devam ettirdiğimiz çağrımız şudur. Lütfen sabaha da öğlene kadar da olsa mutlaka müracaatlarımızı yapsınlar. Adreslerimizi verelim biz emniyet aracılığıyla bizatihi evlerini gidip onları ziyaret edeceğiz. Kendilerine ayrı bir sıkıntı ve zahmet olmasın diye. O yüzden bu çağrımızı bir kez daha yineliyoruz. Bu gece sabaha kadar çalışmalar devam edecek. Üç ayrı vardiya gurubuyla beraber, karbonmonoksit seviyesinin düşüyor olması çalışmaların daha da rahatlatacak diye düşünüyoruz. Bu arada bizim dokusu ve yapısı sağlım insanımız kendini burada göstermiş oldu. Özelikle işçi kardeşlerimizin yakınlarından göstermiş oldukları metanetten ve tevekkül yapılarından dolayı, kendilerine minnetlerimizi ve şükranlarımızı sunuyoruz. Çünkü bu çalışmaları kolaylaştırdı yaptığımız topaltında arkadaşlarım bu durumu bize bildirdi. İşçi kardeşlerimizin yakınları, hiçbir şekilde tereddüt sahibi olmasınlar, biliyoruz ki 77 milyonunun kalbi burada atıyor. Herkes müsterih olsun, tekraren söylüyorum kamu yada özel ayrımı yapmaksızın kimin ihmali varsa bizim bu konuda kimsenin gözünün yaşına bakacak halimiz yok. Bu bir vebaldir ve bu vebali bizler omuzlarımızda yüreğimizde hissediyoruz. Hiçbir işçi kardeşimizin hakkını kimsede bırakmayız. Son üç yılda yapılan denetimlerde Çalışma ve Enerji bakanlığımızın yaptığı denetimlerde toplam 114 kömür ocağı kapatıldı. Ruhsatları da bu manada iptal oldu. Bunların görünürlüğü fark edilebiliyor, olduklarını bir kez daha vurgulamak istiyorum. Biz öncelikle işçi sağlımız ve işçi güvenliğimizi alakalı konuları ön plana alıyoruz daha sonra da tabi kaynaklarımızı harekete geçirmek için uğraşıyoruz. Bütün bunlar metalik madenlerde ve kömür ocaklardın da geçerlidir. Tekraren söylüyorum hem adli hem idari inceleme olayın olduğu saatten itibaren başlamıştır ve soruşturma başlamıştır. Bundan dolayı da bu soruşturmanın sıhhati içinde bütün dikkatimiz ve gücümüzü buraya teksif ediyoruz.
Bildiğiniz gibi biz sonu işçi kardeşimizin madenden çıkartıp ailelerimize teslim etmek boynumuzun borcu. Bu esnada diğer teknik konulara girmiyoruz. Adli denetim ve soruşturma malum cumhuriyet başsavcılığı tarafından başlatılmış durumda. Bu olay hem kamu davası olarak öze hukuk hükümleri çerçevesinde başlatılmış durumda idari olarak da bizler yine her iki bakanlığımızın aynı şekilde başlattığı soruşturma. Bizim ön plana aldığımız bu değil. Ön plana aldığımız, bu haklar saklı kalmak kaydıyla işçi kardeşlerimin bir an önce çıkartılmasıdır. Bundan sonra sürçte bu süreci tamamlayıp kardeşlerimizi ailelerine teslim etikten sonra hep beraber göreceğiz ve izleyeceğiz. Özel sektörün kanaati basın açıklaması nedir ben onu bilmiyorum okumadım ama bizim bildiğimiz doğrularla yola devam edeceğiz” dedi.

#

SENDE YORUM YAZ