logo

Karaburun 44

Bakan Yıldız açıkladı! Ölü sayısı arttı

Bakan Yıldız açıkladı! Ölü sayısı arttı
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, maden kazasında hayatını kaybeden işçi sayısının 298 olduğunu açıkladı

Bakan Taner Yıldız

Enerji Bakanı Taner Yıldız yaptığı açıklama Türkiye’nin en büyük maden kazasında 298 maden işçisinin hayatını kaybettiğini söyledi. Bakan Yıldız kriz merkezi önünde yaptığı açıklamada şunları söyledi: “284 işçimiz hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden işçilerin cenazeleri madenden çıkarılıp ailelerine teslim edilmişti. Arkadaşlarımızın maden ocağında yaptığı tespite göre 14 işçiyi daha tespit ettiler. Arkadaşlarımız 2 ayrı bloğa girdiler. Yangının sönmüş olması bu çalışmaları kolaylaştırdı. 14 işçimizin tespitinden sonra 6 işçimizin cenazesi maden ocağından dışarı çıkarıldılar. İşçilerin cenazeleri farklı olarak Akhisar Devlet Hastanesi gönderildiler. Hem muhaza amaçlı hem de kimlik tespiti için oraya gönderildiler. Madende daha sonra son kontroller yapılacak. Arama-kurtarma ekipleri madende olduğunu düşündüğümüz 2 veya 3 işçimize daha ulaşmaya çalışacaklar. Sabaha kadar bu çalışmaların önemli bölümünü bitirmiş olmamız gerekir.”
Bakan Taner Yıldız akşam saatlerinde yaptığı açıklamada; ‘Tehlikeli olmayan ve arama faaliyetlerinin devam etmediği bölümlere savcılık ve bilirkişi girdi. Bunun içerisinde 3 iş müfettişi, 4 bilirkişi, 2 de savcı bulunmaktadır’ dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’da facianın meydana geldiği maden ile ilgili basın toplantısı yaptı. Açıklamasında 485 işçinin madenden kurtarıldığını, 284 işçinin hayatını kaybettiğini belirten Yıldız, 17-18 işçiyi de kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Bakan Yıldız ayrıca, savcılığın ve bilirkişi heyetinin de madende tehlikenin olmadığı ve kurtarma çalışmalarının devam etmediği bölümlere girdiğini kaydetti.
Bakan Taner Yıldız, basın mensuplarına şu açıklamayı yaptı; “485 işçi kardeşimiz bir şekliyle sağ olarak çıktıklar. 284 işçi kardeşimiz de hayatlarını kaybetti. 282 işçimiz ailelerine teslim edildi. En son bir DNA raporu daha geldi. 1 işçimiz daha ailesine teslim ediliyor. Şu ana kadar 284 işçimizden 1 işçimiz ailesine teslim edilmemiş olarak bu saati tamamlıyoruz. İçeride daha yüzlerce işçi bulunduğu haberini kati bir dille de yalanlıyorum. Kaza öncesinde özel sektörün verdiği puantajda, 787 işçiyle bu kaza öncesinde böyle bir rakamla başlamıştık. Buradan 485 işçimiz kurtuldular ve kurtarıldılar. 284 işçimiz hayatını kaybetti. Geriye 18 işçimiz kalıyor. 18 ya da 17 olabilir dememin gerekçesini açıklayacağım. 3 işçimiz ağır olmamakla birlikte şu anda hastanede bulunmaktadır. AFAD’ın web sitesinde hayatını kaybeden işçilerimizin isim ve doğdukları yerler yayımlanıyor.
Tehlikeli olmayan ve arama faaliyetlerinin devam etmediği bölümlere savcılığın ve bilirkişinin girdiğini belirten Taner Yıldız; ‘Bunun içerisinde 3 iş müfettişi, 4 bilirkişi, 2 de savcı bulunmaktadır. Ocağın her tarafında bulunmamak kaydıyla böyle bir işlem…”
BAKAN FARUK ÇELİK SOMA’DA
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Soma’da yaşanan maden faciasının ardından ilk kez bölgede basın mensuplarının karşısına çıktı.
Çelik’in Soma’ya gitmemesi eleştirilmiş, Bakan Çelik ise eleştiriler üzerine hastalığı gerekçesiyle Soma’ya gidemediğini söylemişti.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’da facianın meydana geldiği maden ile ilgili basın toplantısı yaptı. Açıklamasında 485 işçinin madenden kurtarıldığını, 284 işçinin hayatını kaybettiğini belirten Bakan Yıldız, 17-18 işçiyi de kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik sağlık sorunları nedeniyle gidemediği Soma’daki maden ocağına bugün gelip inceleme yaptı. Bakan Çelik daha sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile basın toplantısına katıldı. Bakan Yıldız savcılığın ve bilirkişi heyetinin de madende tehlikenin olmadığı ve kurtarma çalışmalarının devam etmediği bölümlere girdiğini kaydetti. Bakan Taner Yıldız, şu açıklamayı yaptı; “485 işçi kardeşimiz bir şekliyle sağ olarak çıktılar. 284 işçi kardeşimiz de hayatlarını kaybetti. 282 işçimiz ailelerine teslim edildi. En son bir DNA raporu daha geldi. 1 işçimiz daha ailesine teslim ediliyor. Şu ana kadar 284 işçimizden 1 işçimiz ailesine teslim edilmemiş olarak bu saati tamamlıyoruz. İçeride daha yüzlerce işçi bulunduğu haberini kati bir dille de yalanlıyorum. Kaza öncesinde özel sektörün verdiği puantajda, 787 işçiyle bu kaza öncesinde böyle bir rakamla başlamıştık. Buradan 485 işçimiz kurtuldular ve kurtarıldılar. 284 işçimiz hayatını kaybetti. Geriye 18 işçimiz kalıyor. 17 de olabilir. Üç işçimiz ağır olmamakla birlikte şu anda hastanede bulunmaktadır. AFAD’ın web sitesinde hayatını kaybeden işçilerimizin isim ve doğdukları yerler yayımlanıyor.  Tehlikeli olmayan ve arama faaliyetlerinin devam etmediği bölümlere 3 iş müfettişi, 4 bilirkişi, 2 de savcı girdi. Halen içeride yüzlerce işçi olduğunu söyleyenler var. Bunu kati bir dille yalanlıyorum. İşçilerimizin cenazeleri kalkmadan yapılan nümayişleri işçilerimize saygısızlık olarak görüyorum. Burası nümayiş yapma yeri değildir.” Bakan Yıldız şu anda henüz teslim edilmeden bir işçi ve içeride olduğu düşünüyen 17-18 işçi için 20 aileden DNA örnekleri aldıklarını açıkladı.
EZBER BOZAN BİR KAZA
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de “Türkiye tarihinin en büyük ve müessif iş kazasını yaşadık. İnşallah ocak, şu anda çalışmanın yapıldığı maden alanı müsait hale gelir gelmez iş teftiş kurulu başkanımız başkanlığında, son denetimlerde görev almayan teftiş heyetimiz gelip incelemeye başlayacak. Zorlandığımız ezber bozan bir kazayla da karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Kayıt dışılıkla ilgili değerlendirmeler yapıldı. Kayıtdışı olmadığını belirtmek istiyorum. Alt işveren olmadığını da tespit etmiş bulunuyoruz. Bir yanlışlık eksiklik varsa sonuna kadar gidileceğini ifade etmek istiyorum” dedi. Gazetecilerin madende yaşam odası olmadığını, bunun zorunlu hale getirilip getirilmeyeceği yolundaki sorusuna da Bakan Çelik, “Yaşam odası bizim mevzuatımızda yeralmıyor. Üçlü danışma meclislerinde bu konu tartışılmadı değil. Bugün herkese ibret oluyor inanıyorum” diye konuştu.

Kaynak:

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

#

SENDE YORUM YAZ